Онлајн полагање испити и колоквиуми 2020 - За или против?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од ElenaOfRivendell, 1 април 2020.

?

Дали сте ЗА или ПРОТИВ онлајн полагање испити и колоквиуми?

 1. За

  52 глас(а)
  40,9%
 2. Против

  75 глас(а)
  59,1%
 1. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  848
  Пол:
  Женски
 2. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.634
  Пол:
  Женски
  Главниот проблем и причината зошто добар дел од студентите се против онлајн полагање, според мене е мрзата на професорите. Како што кажа некој погоре, голем број универзитети во светот (со многу поквалитетни студии од нашите) го применуваат овој метод на оценување и ништо не им фали на студентите. Проблемот тука е што кога би се одвивало онлајн тестирање, испитите пак би биле со прашања од типот - кажи дефиниција за ова, кажи дефиниција за тоа... и на тој начин, лесно е да се препише и тоа не само онлајн, туку и на физички испити, со бубица и ливчиња и слични помошни средства. Е сега, кога професорите не би ги мрзело да го сменат форматот на испитите и да прашуваат практични аспекти (на пример, да се примени одредено правило на конкретен случај) или пак да дадеме наш став за конкретна ситуација, тогаш нема од каде да препишеме и ќе мора да се уклучи мозок. Вака е на факултетот на кој студирам моментално во странство и дури и ви се дозволува да носите книга на испит, зашто не треба да се буба на памет, туку да се примени тоа што е научено во текот на семестарот.
  ( Ова го зборам главно за општествени науки, не знам како би се извело за медицина или природните науки, ама сигурна сум дека професорите имаат идеи и би можеле да ги спроведат АКО САКААТ)

  Дополнително, мислам дека за студентите што се во завршна година на студиите (апсолвенти и луѓе што треба да магистрираат семестаров) треба да се овозможи да дипломираат/магистрираат семестаров, макар и преку онлајн полагање, затоа што нив најмалку им одговара одложување. И така нашиве генерации (сегашни студенти) ќе бидат најпогодени од корона кризата кога ќе дојде моментот за вработување, не ни треба уште и одложување на дипломирањето/магистрирањето. Ама пак ќе речам, за жал, зависиме од волјата на професорите - дали ќе овозможат соодветно онлајн полагање...
   
  На glosipgirl, cresa-jagoda, allaround и 3 други им се допаѓа ова.
 3. swizzlec

  swizzlec Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2016
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Кај нас имаме предавања со 3ца од 5 професори кој ете на некој начин се трудат да кажам. Овие останатите двајца ни дават презентации со copy и paste од матријалот демек ете ќе го совладаме, но среќа не се тешки тие два предмета. Ни рекоа ќе полагаме индивидуално на skype или ќе ни дадат прашања па за еден саат да ги решиме и да им ги пратиме преку маил.

  Исто така и една професорка требаше да ни го скрати матријалот за испит зошто останатиот е во библиотека. Кај нас професорите ни го даваат матријалот да го ископираме па им го враќаме. И поради тоа пола студенти сме оставени без скрипти зошто ги немаме онлајн.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  1.682
  Пол:
  Женски
  Кај нас ептен се трудат, и видеа ни снимаат каде што објаснуваат, и во живо ни предаваат, а и учебниците ни ги пратија во пдф, и квизови ни праќаат да решаваме, и презентации, и прашања.. Алал да им е, навистина се потрудија колку што е можно да ни олеснат.
   
  На Purplelilac, Angie1432, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 5. swizzlec

  swizzlec Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2016
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  А ви кажаа како ќе полагате?
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  1.682
  Пол:
  Женски
  Нема да полагаме онлајн, ќе ги полагаме колоквиумите наеднаш во испитна сесија, но ќе имаме повеќе термини за полагање, најверојатно и во Јули.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. swizzlec

  swizzlec Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2016
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  На технички факс си?
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  1.682
  Пол:
  Женски
  Не, на медицински, општа медицина. Ти?
   
  На Lady D ❤️, cresa-jagoda и swizzlec им се допаѓа ова.
 9. swizzlec

  swizzlec Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2016
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Не ми се кажува на кој сум, али општествена наука
   
  На cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 10. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  296
  Пол:
  Женски
  Mozebi treba da se razmisli za celosen online obrazoben proces, od predavanja, vezbi, testovi, ocenuvanje, redovnost..
   
 11. Rabbit 97

  Rabbit 97 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  489
  Zarem uste ke gi prinuduvame doma da seda i da bidat paraziti? Po cel den so tel ili pred laptop? Kade ke mu bidat spomenite od osnovno sredno ili fakultet? Site druzhbi kontakti ?
   
  На cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 12. Aesc2000

  Aesc2000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2017
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  99
  Постојат луѓе кој не сакаат да се социјализираат и на кои повеќе им одговара онлјан образовен процес, отколку во амфитеатар. Во нормалните држави онлајн наставата, полагањето и интеракцијата постои одамна.
   
  На glosipgirl и swizzlec им се допаѓа ова.
 13. Rabbit 97

  Rabbit 97 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  489
  sigurno se pomalku od ovie shto sakaat da se socijaliziraat. Ako sakaat taka neka si pobaraat mozhebi ke im dozvolat
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  1.323
  Пол:
  Женски
  Глупости, знаеш дека не' секој предмет може да се изреализира онлине? Знаеш дека не' секој има лаптоп? Еве како што постојат луѓе кои не сакаат да се социјализираат, јас не сакам камера да уклучувам за да полагам, од каде да знам бе каде ќе ми заврши тоа или некој нема да ми злоупотреби нешто? И не' секогаш човек има интернет, се виде како се организираа факултетите за вонреднава состојба еден проф го мрзи на емаил да одговори, па за што понатаму да се дискутира?
   
  На cresa-jagoda, Glowy, Rabbit 97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.025
  Допаѓања:
  9.504
  Пол:
  Женски
  Мене во сред полагања ми се шекна лаптопот. Поточно, неќе интернетот. Не знам што да правам. Ете зошто не чине онлајн полагање. Технички проблеми до немај кај. Дека да барам да ми го поправат во сред пандемија :drunk:
   
  На cresa-jagoda, Lady D ❤️, Glowy и 2 други им се допаѓа ова.
 16. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  1.682
  Пол:
  Женски
  Не секој има услови да полага онлајн, а и да има, се случува ете, интернет да ти снема, да ти блокира лаптоп/мобилен, не знам, некако не ми е баш најдобра алтернатива.
   
  На Anie93, cresa-jagoda, Lady D ❤️ и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  1.323
  Пол:
  Женски
  И мојот некогаш сам се исклучува лаптоп па се рестартира и сега ја ќе и објаснувам на проф, има доста недостатоци од колку предности за ваков вид на настава и баш хирург, стоматолог ќе учи онлине, баш ме интересира како основно/средно па и фалултет ќе ги изведуваат спортските активности онлине? Се затупе народов превише.
   
  На cresa-jagoda, Glowy и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 18. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.025
  Допаѓања:
  9.504
  Пол:
  Женски
  Во средно и ставаат линкови. Предавање ај да речеме, може. Ама полагање нема шанси. Се импровизира. А, и самите платформи не трпат голем број студенти, почне да забегува. Од друга страна, не е веродостојно ич овоа полагање. Услови се нема. Ама, ова не е решение. И кога се замислам јас не можам да размислам соодветно решение. Дури сега сфаќам дека полагањето во амфи, со лист и пенкало е 1000 пати подобро, ама со оваа ситуација :shake:
   
  На cresa-jagoda, Glowy и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 19. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  1.682
  Пол:
  Женски
  Ние нема воопшто да полагаме онлајн, ниту полагавме до сега. Онлајн би било океј , бидејќи ќе ни се тргне дел од материјалот, ама од друга страна, ај што не е веродостојно, туку и ете некои технички проблеми имаат.
   
  На Glowy и swizzlec им се допаѓа ова.
 20. chocolateheart

  chocolateheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  282
  Пол:
  Женски
  Има некој од Стоматолошки факултет тука?
  Крајно разочарана, ниту едно онлајн предавање не сме имале. Ни пратија презентации, истите што ги користат како потсетник кога предаваат = никаква корист од нив.

  Да се трудеа професорите околу нас, ќе бев ЗА онлајн полагање. Ама вака, во никој случај.
   
  На Tea678 и Glowy им се допаѓа ова.