Онлајн полагање испити и колоквиуми 2020 - За или против?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од ElenaOfRivendell, 1 април 2020.

?

Дали сте ЗА или ПРОТИВ онлајн полагање испити и колоквиуми?

 1. За

  52 глас(а)
  40,9%
 2. Против

  75 глас(а)
  59,1%
 1. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  4.723
  Пол:
  Женски
  До сега имавме два онлајн колоквиуми. Првиот не го ни рачунам затоа што не беше скоро па никако поврзан со материјалот што го учиме затоа што професорката не знаела како да го изведе тестот онлајн. Прашањата беа со одговори од типот АБЦД.
  Вториот колоквиум беше поделен на дел со АБЦД, и дел со есејски прашања. Немаше место за препишување со листови или со телефони затоа шо мораше да ја покажеме собата на камера, ама затоа во нов таб на гугл сите си ги бараа одговорите. Бевме цело време со вклучени камери и микрофони, па директ во уше се слушаа звуци како секој колега куца на тастатурата. Концентрација 0. Препишување на сите страни, освен секако, ние глупите шо учиме.
  Според мене онлајн методите на полагање се хаос и нема простор за добри резултати за оние што се трудат.
   
  На candy.cane, cresa-jagoda, swizzlec и 4 други им се допаѓа ова.
 2. MitMax

  MitMax Активен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Машки
  Не дека некој нешто којзнае колку ке научи од онлајн предавањава.Ама ај колку да ја поминеме учебната година.
   
  На candy.cane, Regina.Phalange и Lady D ❤️ им се допаѓа ова.
 3. swizzlec

  swizzlec Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2016
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Најдобро решение
   

  Прикачени фајлови:

  На Regina.Phalange, Iva9612, Glowy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.271
  Допаѓања:
  21.613
  Дечки да прашам нешто.
  Утре треба да полагаме колоквиум писмено на една платформа.
  Дали досега тие што полагавте писмено ви беше уклучена камера? Дали смее професорот да ме снима без претходно да ме извести за тоа и без јас да дадам согласност? Зашто ништо не ни кажа околу ова. Што ако мора да снима а некој има статичен компјутер без камера?
   
 5. Kuzmic

  Kuzmic Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2018
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Почнавте со полагање ??На кој факултет си ??
   
  На irenchetTo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.327
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  Јас сум скоро пред дипломирање на УКИМ, а не живеам во Македонија. Така што онлајн полагање и тоа како ми оди во прилог. (fingers)
  Секако не ме интересира дали колегите ќе препишуваат или не, секој си учи за себе (колку и да е клише ова).
   
  На Aesc2000 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.244
  Допаѓања:
  7.729
  Пол:
  Женски
  Професорот те гледа на камера, а ти се снимаат дејствијата на екранот што ги правиш.
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Star_x

  Star_x Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Јас сум студент на УГД и мене ми остана за полагање само дипломска,има ли некој во слична ситуација, може ли тоа некако онлајн да се реализира?
   
 9. злоба

  злоба Активен член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  375
  Пол:
  Женски
  Имав полагано усно еден колоквиум. Али да бидам искрена, немав убаво научено па ја отворив скриптата на пола монитор и читав.
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 10. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.634
  Пол:
  Женски
  За УГД конкретно не можам да ти дадам одговор, меѓутоа познавам луѓе што дипломираа онлајн на УКИМ. Исто и јас треба да магистрирам сесијава и ќе биде онлајн. Е сега, секој универзитет си има своја политика, значи најдобро е да зборуваш со менторот за дипломската (ако имаш избрано ментор) или да контактираш некој од стручната служба.
   
  На Star_x му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  638
  Допаѓања:
  1.683
  Пол:
  Женски
  Што мислите, ќе почнуваме пак на факултет во Мај? Има ли некакво известување? Можеби е оф топик, ама не најдов посоодветна тема.
   
 12. f.girl

  f.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  689
  Допаѓања:
  11.036
  Пол:
  Женски
  Мислам дека не. Прво треба да се укине полицискиов час, вонредната состојба, па после следиме ние.
   
  На cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 13. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.480
  Допаѓања:
  116.538
  Пол:
  Женски
  Според мене не. Мислам дека школите, факсови тоа последно ќе се отвори.
  Јуни директ на испитна ќе идеме и се ќе биде на дистанца преку столчиња многу и секако со маски и ракавици.
  Сепак само мое мислење.
   
  На Regina.Phalange, cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 14. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  1.323
  Пол:
  Женски
  Никој не може да предвиди, ама би требало јуни крајот, дај боже да е така да не се изгуби многу, бидејќи мене ова онлине полагање ми е безвезе...ако ништо друго до септември да се надеваме дека ќе биде во краен случај, ама пак никој ништо со сигурност не може да каже, се може во една секунда да се смени:)
   
  На cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 15. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  849
  Пол:
  Женски
  Тешко, самиот распоред од деканат барем кај нас е до јуни ако не се лажам со онлајн предавања. Крај на мај можеби, ама пак со голема претпазливост.
   
  На cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 16. Regina.Phalange

  Regina.Phalange Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  699
  Пол:
  Женски
  Мислам дека барем уште мај ќе е построго, а се надевам јунска сесија да се одржи да исчистам неколку испити, да сум до август по чил.
  Ризично е отварање школи, премногу луѓе и во училни и по автобуси, подобро вака, за од септември да е по нормала. А и помина веќе семестарот, уште некои 2 недели предавање доаѓа кај мене на факс и иде 2 колоквиумска.
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 17. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.264
  Допаѓања:
  7.190
  Пол:
  Женски
  Имаше прес денес министерот, ама искрено ништо не ми е јасно во врска со сесијата и како ќе се одржи. Изгледа онлајн ќе бидат испитите или погрешно сум разбрала????
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 18. MagicalFairy

  MagicalFairy Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2018
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Јас сум на Угд 4та година последен семестар и прв колоквиум полагавме онлине, а средината на мај ќе полагаме втор колоквиум исто онлине на камера, министерот колку што слушнав рече дека и испити и дипломски можат да се полагаат онлине, на угд веќе има сесија дополнителна и се полага онлине.
   
  На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
 19. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.547
  Допаѓања:
  23.278
  Пол:
  Женски
  На тие факултети кај што нема онлајн полагања, не ми се верува да спроведат онлајн испити :?:
  Аман нека има јунска сесија, сакам што побрзо да си ги положам испитите и да не му ја мислам.
   
  На martiiinna, Glowy, НаталиЛили и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.480
  Допаѓања:
  116.538
  Пол:
  Женски
  Кажа министерот дека на тие факсови и студиски програми кај шо нема простор за онлајн полагање (т.е има усно и практично ко ние на општа под микроскоп и на лешеви пример) нема онлајн да се спроведуваат...
  И онака на речиси сите факсови на УКИМ не се полага онлајн...
   
  На Glowy, ElenaOfRivendell, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.