Онлајн полагање испити и колоквиуми 2020 - За или против?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од ElenaOfRivendell, 1 април 2020.

?

Дали сте ЗА или ПРОТИВ онлајн полагање испити и колоквиуми?

 1. За

  52 глас(а)
  40,9%
 2. Против

  75 глас(а)
  59,1%
 1. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.634
  Пол:
  Женски
  Мислам дека тие што следат предавања онлајн периодов, треба да добијат шанса и да полагаат онлајн (нормално, кој не сака, не мора, не е задолжително високото образование, нема да се случи крај ако не се полага семестаров). Е сега, на УКИМ конкретно има факултети што организираат онлајн предавања, главно од општествените науки (логично, заради фактот дека нема лабораториски вежби за нив). Затоа и може да има онлајн испити, само универзитетите се независни од државата, сами ќе си одлучат за испитната сесија. Штета би било да ја пропуштиме...
   
  На Marija_Magdalena, Glowy и НаталиЛили им се допаѓа ова.
 2. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.478
  Допаѓања:
  116.531
  Пол:
  Женски
  Не верувам да не полагаме.
  Крај на јуни ќе се одржи сесија мислам. Нас бар така не известија. :)
   
  На BlackMistery, Glowy, ElenaOfRivendell и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  25.417
  Пол:
  Женски
  Колку што знам на Правен нешто испробуваа да одржат полагања онлајн, ама не знам дали и колку беше успешно.
  Кај нас си кажаа дека ќе се полага на факс кога ќе има услови за истото (најверојатно јуни), а мислам дека и на повеќето факултети ќе е така. А би требало да има повеќе испитни сесии, зошто да се полагаат првин колоквиуми ќе се нема време мислам, па директно ќе се оди на испит е некоја моја претпоставка.
   
  На НаталиЛили и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. Pixi5

  Pixi5 Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2020
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  Јас сум на правен, кај нас се спроведе анкета дали се за или против онлајн испити, студентите изгласаа против, така да нема да има онлајн, освен некои професори кои понудија како олеснителна околност да се полага така колоквиум/дел од испит.
   
  На Glowy, cresa-jagoda и Purplelilac им се допаѓа ова.
 5. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  25.417
  Пол:
  Женски
  И усните испити не ви ги спроведоа?
  Зашто една моја познаничка ми имаше споменато дека им кажале термини, ама не ја прашав после што направија.
  Во секој случај мислам дека не е баш добра опција онлајн, зашто може и да се исклучи нешто и само потресување дополнително за џабе.
   
  На cresa-jagoda и Pixi5 им се допаѓа ова.
 6. Aesc2000

  Aesc2000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2017
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  99
  Штом ја укинаа матурата веројатно не постојат услови за одржување и за испитите. Не знам зошто од министерство едноставно не им испратат некој официјален допис дека веројатно нема да може да се поалага физички На факултет и да почнат со онлајн полагања. Па на кого му одговара онлајн полагањето ќе полага, на они кои не им одговара да ја чекаат првата сесија што ќе може да се спроведе на факултет.
   
  На НаталиЛили и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 7. Pixi5

  Pixi5 Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2020
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  Ништо не спроведоа..Ама и мене повеќе ми одговара да е во живо, што знам некако, ова е неиспробано и не верувам дека ќе биде добро ако се решат за онлајн. Еве искрено за некои предмети професорите ги вклучуваат на онлајн предавањата асистентите да им менуваат слајдови бидејќи они не знаеле како. Со ова не ми е поентата да навредам некого, ниту професорите ниту студентите се подучени за користење вакви платформи и поради тоа сметам дека е неизводливо и ќе создаде само непотребно дополнителен стрес и нервози, и за нас студентите и за самите професори. Еве лично мене веќе месец дена како ми е слаб интернетот и ми снемува по неколку саати...
   
  На Принцезичка1, christinnn, Glowy и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  4.112
  Пол:
  Женски
  Сигурно е ова за кај нас? Зашто јас прочитав само неофицијално
   
 9. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  848
  Пол:
  Женски
  На УКиМ на некој факултет се одржа некое онлајн полагање или не? Веќе не сум во тек, за ФИНКИ се зборуваше, но дали се спроведе?
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  4.112
  Пол:
  Женски
  Другарка што е на правен полагаше еден предмет сега неделава, прва година е.
   
  На cresa-jagoda, ElenaOfRivendell и Glowy им се допаѓа ова.
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.948
  Секако има измами.
  Сенкир нема препишување, и нема професори кои за некои практикуваат едни параметри за оценување, за други-други.
   
  На RainbowButterfly, Star_dust и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 12. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  848
  Пол:
  Женски
  Да беше напоменето дека не е официјално за сесиите, но најверојатно би било да имаме јунско-јулска сесија.
   
  На ElenaOfRivendell и Angie1432 им се допаѓа ова.
 13. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  4.112
  Пол:
  Женски
  Ама претпоставувам се би одело директно на испит?
   
 14. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  1.682
  Пол:
  Женски
  Кај нас најавија дека колоквиуми ќе полагаме во јунска најверојатно, па испитите август, ама не е ништо официјално.
   
  На Pixi5, Glowy, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Star_dust

  Star_dust Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2019
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  1.810
  Пол:
  Женски
  Финки имаа колоквиумска недела. Сè полагаа online.
   
  На Stache, Angie1432, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  848
  Пол:
  Женски
  Зависи од тоа што е материјал за колоквиум и за испит. За предметите што е ист материјал за двете, ќе бараат да одат без колоквиуми, барем така беше напишано.
  Не мора да е така, туку прво колоквиуми, па испитот во различни рокови од иста сесија.
  Ќе видиме како ќе е, да не гатаме :D
   
  Последна измена: 1 мај 2020
  На Pixi5, Angie1432 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 17. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.478
  Допаѓања:
  116.531
  Пол:
  Женски
  Па неофицијално ама според мене ќе се одржат сигурно полагањата само покасно во јуни и цел јули...
   
  На Glossy-girl, Pixi5, Angie1432 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Iva9612

  Iva9612 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  460
  Пол:
  Женски
  а добро апсолвентите нели треба да дипломираат кога ќе може знае некој? Јуни ќе се отворат факултетите ? Јас нигде ништо не слушнав ,а не сакам да чекам до др година за дипломирање
   
 19. Pixi5

  Pixi5 Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2020
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  Мислиш за бранење на дипломска?
   
 20. Iva9612

  Iva9612 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  460
  Пол:
  Женски
  да