1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опасност од зависност од лекови за смирување - Benzo withdrawal syndrome

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ЕленаНивес, 14 август 2017.

  1. Не сте свесни кое беше лечењето за трева во 2000 та.. За два џоинта добив терапија за доживотна штета на мозокот.
    Абе геј дечки ги носеа на лечење, запознав едно другарче кај неа. Го лечеа оти беше геј, а мене за два џоинта шо сум испушила.
    Колку непотребна тага ни зададоа табуата и неинформираноста, и секако надри лекари ко оваа.
    Треба една документарна да се сними за нас!
     
    На theowndemon, Acronia, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    @Interrupted Girl епа задај си задача полека да намалуваш со читањето. Да кажеме за утре испланирај дека од 15 ч. до 16 ч. ќе читаш (или распореди ги во помали интервали низ цел ден по 15-ина минути) и за после најди си други занимации.
    Мене во тој период најмногу ми помогна гледањето кратки комедии од типот на Modern Family (еве па сега не би ја гледала пошто ме потсеќа на најлошиот период), American Dad, Family Guy, South Park (овие па ги имам изгледано неколку пати и ги обожавам), итн.
    Водев дневник каде си ги запишував чувствата, стравовите и сите можни ствари што мислев/мислам дека ми придонеле кон анксиозноста. Во тие моменти пишувањето е хаосно, но корисно е за подоцна, кога ќе увидиш колкав прогрес си направила. Имам 8 тетратки дома со чкртаници, нејасни ствари, почнато и недовршено, ехеее... Процес е на кој ќе се навраќаш и некогаш ќе е подобро, некогаш пак ќе залоши.

    Разговарај со психолог за лутината што ја држиш кон твоите и првата докторка. Мислам дека тука лежи зајакот што може да ти помогне. Би ти ја препорачала Ивана Хаџиванова, многу е мила, приземјена и полна разбирање. Јас пробав, но Гешталт не беше за мене, а тебе мислам ќе ти помогне да се фокусираш на живеење во моментот, без мисли што ти направиле порано и што ќе се случи утре без Лорсиланот. :)
    Мозокот, како и секој орган, знае како да си се регенерира, не му се секирај. Има ГАБА суплементи, јади ананас, банани, Б витамини, јајца - сето тоа придонесува за ГАБА буст.
    Сите сме пошле по безвезен пат некогаш, некој помалку, некој повеќе, ама види што убаво, паметно и писмено пишуваш + си свесна за сите проблеми и преземаш одговорност и акција, значи не ти е испиен мозокот. :lol: Камо овие со пола мозочна клетка што се експерти за 5Г, Ковид и политика да имаа волку самосвест.
    Само полека. Чекор напред, чекор назад, па пак еден напред, два назад, па после може три напред, ама ќе си биде. Навиката не станала и нема да ја снема преку ноќ.

    Еве само што се навраќам на темава, веќе чувствувам благо вртење и по некој симптом, затоа ќе се исклучам и пак ќе си пуштам некој цртан. :D
     
    На GirlLove, Nightwalker, ani23 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Mazegin

    Mazegin Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    648
    Имам блиска личност во фамилија, пие Сероксат и Димитрин.
    Се мачи со години на своја рака да ги пие, сама си ги дозира лековите, од пријателки.
    Оди на бајачи... Не можам да поверувам.
    Ја убедуваме сите да посети стручно лице а не бајачи, и никако не не слуша.
    Само тоа и се врти во глава, да не станела зависна од АД.
    Дајте некој совет?
     
  4. Te guskam, me stopli mogu!!!
    Srekna sum sto pisa snosti!
    Tolku ubavo zaspav!!!
    Mi dojdoa kako toplo kakao zborovive tvoi...
    ❤️
     
    На calliope му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Neka ide na dobar psihijatar, shto e zapoznat so zavisnost od lekovi. Ne mozhe bilo koj da namaluva/ zgolemuva doza, a ne e struchen.
    Placebo, da, dobro poznato, ama ne mozhe da si igra so dozata na apchinjata, koja vo psihijatrijata e premnogu kluchna rabota.
     
    На Just.do.it и Избришан профил 146538 им се допаѓа ова.
  6. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Devojche, mozhesh, ke uspeesh, samo ti treba zhelba i cvrst karakter. Nemoj na svoja raka da si zemash lekovi, idi kaj dobar psihijatar i kazhi mu se. On znae i ke te nasochi.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Одам веќе, фала ти на поддршка.
    Сега сум во фаза на кратење на Лорамот, на половинка сум.
    Не правам ништо на своја рака.
    Не ми препиша ништо друго оти немам друг проблем освен несониците ама тоа е нормално оти го намалувам Лорамот, а исто така имам опсесивен карактер и докторот предложи да не земам ништо друго оти после имам проблем при редуцирање на дози Иначе од дроги сум чиста повеќе од 5,6 години. Се гадам од нив!!!
    Проблемот сега е само кинењето на седативот. Ми препорача многу активности, позитивна литература, работа. И кога го правам ова спијам добро по 5,6,7 саати и пополека ќе ми се врати природниот сон.
    И приметувам дека од ден на ден подобро се чувствувам, побистро, поснажно..
    Секако дека ќе победам, оти многу сакам!!!
    Фала ви на сите за поддршка!
     
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.425
    Пол:
    Женски
    Точно. Во право си. Членката е доволно разумна за да не морам да одам во детал дека мора консултација. Ова е само за аспектот влијание на свесно намалвање на дози како ѝ влијае.
     
  9. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Bitno e svesno namaluvanje, ama ne na vakov nachin. Apsolutno ne za ova. Ne mozhe da si igrame prihijatri pa aj sea 1/2 ke i dadam pa posle 1/4. Benzodiazepinite vlijaat na celiot cns, anksiolitici se, ne vitamini.
     
    Последна измена: 1 јули 2021
    На deskarada, irrelevant, Just.do.it и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Vo pravo si!
    Ama on mislese na krajnata doza koga e najmala i za konecno koga ja otstranuvas za da ne se tegnes so meseci od sugestija da pocnes neso zabavno kako ova.
    Mi se svigja iskreno. Oti mozes so meseci od sugestija da ti e strav da prekines edno cetvrtince.
    Primer sega sum na polovina, a koga bev na tri cetvrtini poloso spiev od sugestii. A sega zemam polovina i edno cetvrtince bedoxin i mnogu poubavo mi e. I psihijatarot mi kaza za nesto slicno kako igrava i sekako vo slucaj ko mojov oti jas bev mnogu godini na 1mg, nikogas ne go zgolemiv i bukvalno mi rece tebe ne ti ni vlijae godini ovaa doza, ja zemas od sugestija, ama sekako mi dade shema za postepeno namaluvanje na sekoi dve nedeli i istoto mi go rece koga ke dojdes do krajnata zemaj si bedoxin i misli deka e sedativ.
    A za tolerantni visoki dozi i teski zavisnosti ne veruvam deka bi im rekle da si igraat vaka.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Benzodiazepinite se seriozna rabota. Vlijaat na celiot cns, ne se vitamini, dodatoci vo ishrana i sl, pa koga ke mi tekne ke prekinam. Ne, vlijaat na se vo organizmot, od raspolozhenie, libido, spienje, zhivopisni sonishta(pr clonazepamot predizvikuva mnogu zhivopisni sonishta i sl.),vlijaat na kognitivniot proces i na mnogu drugi raboti. Psihijatarot ti dal shema, znachi treba da idesh po shemata, i on ke ti kazhe koga da prekinesh so anksioliticive. Bidejki i najmala doza ima vlijanie. Slushaj si go psihijatarot (se nadevam idesh kaj nekoj dobar i struchen), veruvaj vo sebe deka mozhesh bez lekarstva, deka sekoj den si se podobro i podobro i deka ne si zavisna, pa psihijatarot ke ti kazhe koga organizmot ti e podgotven da prekinesh so lekarstvata.
     
    На Избришан профил 146538 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  12. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.483
    Пол:
    Женски
    Во тој период пристапот на лечење во психијатријската пракса беше агресивен, но она што тогашните лекари не го сфаќаа е дека на пациент во ран стадиум на зависност не му треба риверзивна медикаментозна терапија, туку психолошка, односно бихејвијорална.
     
    Последна измена: 1 јули 2021
    На Избришан профил 146538 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Сега нема доволни психолози а не пак пред 10 -15 години.
    @Interrupted Girl очигледно имаш проблем со зависности општо, ама сугестивно, можеш да земаш многу препарати на природна база за полесно заспивање, ама ти потсвесно ,,сакаш,, да си зависна од лоразепамот. Мислам дека моментално како мисија за исполнување на слободното време ти е да им помогнеме на сите што пијат бензодијазепини. Никој не ти направил да посегнеш по дрога да не се лажеме, секоја чест што си успеала да прекинеш со злоупотребата ама во некој период од животот се потребни бензодијазепините , и се што е под стручен лекарски надзор нема да се дозволи да се направи физичка зависност, е сега за психичка кај секого е индивидуално. Едноставно кај некој состојби мора да се дадат, кај манијата на пример при биполар.
    И физичката зависност е најмалиот проблем, тоа се состојби што телото може да ги издржи и траат не повеќе од недела дена,ама тоа што ти психички сметаш дека не можеш без таблетката е проблемот. А психичка зависност можеш да развиеш и кон антидепресиви на пример.
     
    На Acronia и Избришан профил 146538 им се допаѓа ова.
  14. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Ja chitam temava, i iskreno me interesira kako tvojot psihijatar dozvolil da stanesh zavisna?
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Apsolutno, i zatoa psihijatarot mi rece da ne dodavame drugi pomosni lekovi oti posle od niv ke mislam deka sum zavisna.
    Odlucivme vaka so bavno kratenje koga jas ke bidam spremna.
    Primer prvite dve nedeli mi bese pretesko, ama izdrzav, sega so polovinka mi e polesno i ne se optovaruvam koga ke ja namalam. Mi rece sledi si go teloto i umot. Koga ke bides spremna.
    Telesno nemam nikakvi simptomi, psihicki strasni na momenti i pak ke kazam od sugestija koga citam po forumi iskustva.
    Nieden lek ne e steten dodeka ne se zloupotrebi.
    I benzosite pomagaat mnogu kaj nekoi sostojbi ako se sledat strucno.
    Jas sum gnevna oti mnogu doktori tuka ne gi gledaat seriozno i gi davaat za sesto i vo neogranicen rok. Sakam da ja razbudam svesta za istite, da, misija mi e. Ne sum uste tolku strucna i smirena oti sum anksiozna do nebo.. Se nadevam ke me razberete.
    Fala vi na poddrska inaku!
     
  16. Mi gi prepisuvase oti se lecev od heroinska zavisnost, pa posle si zamisliv deka nema da mozam da spijam bez nego i se napravija godini i godini, mi go davase oti ne bev spremna da go isklucam i kako kazav zemav od najslabite 1mg ednas dnevno i nikogas ne ja zgolemiv dozata. Smetase deka posle heroinot mi treba i deka eden den ke bidam spremna da ostavam vakva mala doza.
    Proletva bev spremna i pocnavme shema. Mi dade i nekoj psiho stabilizator kako potkrepa, ama mi bese loso od nego i odlucuvme bez nisto drugo mnogu postepeno da go namaluvame. Mi rece najdobro e na dve nedeli do mesec po edna cetvrtinka da kineme, a ako ne si spremna ke go kineme i meseci so nokt, troska po troska.
    Prvitr dve nedeli mi bese mnogu grozno. Nesonici sekako, ama poveke sugestivno.. Sega mi e mnogu podobro. Samo sto cudno mi e sve, i duri ubavoto me plasi.
    Se cuvstvuvam kako da se budam od dolg son.. Pozivo se cuvstvuvam, porealno dozivuvam se' okolu sebe..
    Mirisi, boi.. Poempaticna sum.
    Ne sum zaglavena vo mojot svet na lezernost i pasivnost i toa me strekuva.. No prekrasno e.
    Za prv pat vo zivot pocnav da komuniciram so komsii, slucajni luge po marketi i sl. Prethodno se' mi smetase i nervirase. Site gi mrazev.
    Svakam kolku zivotot e ednostaven i ubav i kolku vreme sum potrosila za da go izbegnam a nemalo potreba, ama toa e.. Moram da si prostam.
    Imam cuvstvo kako staroto ego da mi umira i mi se raga novo od koe se plasam bez razlika sto e preubavo.
    Fizicki kako kazav nemam simptomi, samo psihicki, najmnogu nesakani misli. Potocno tie se mojot edinstven nemir ovoj period. Site klasicni OCD sranja gi imam na koi sum se smeela kako dete koga gi imav.
    Povreduvanje na bliskite, seks so niv od koi mi se povraka i se cuvstvuvam pregrozno. Dusa ke mi spie navecer i ke se rasonam od takvi bizarni misli!!
    Mi se place od sto ne mozam da gi kontroliram!! Pa ke istrcam kaj majka mi da i' kazam deka sum ja zamislila seksualno i se tresam celata, a ona se smee i prodolzuvam da spijam kaj nea oti se osekam kako dete, preuplasena od sve.
    Imam ogromna poddrska od moite i soprugot. Tesko e ama ke izdrzam.
    Fizicki sum mnogu aktivna, kako nikogas vo zivotot!
    Znam deka posle ova ke bidam prekrasna i ke se nosam so zivotot i problemite bez benzosi i drogi.
    Ako sakate dajte mi poddrska bez da me osuduvate. Ete se sluci sto se sluci.
    Sega e bitno da se izleze od sran*ata.
    I najbitno e sto imam volja!
     
    Последна измена од модератор: 1 јули 2021
  17. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Ne treba da se osuduvash sebe si. Naprotiv, imash mnogu golem napredok od mnovu prichini. Prvo si zabelezhala i si priznala sebe si deka si zavisna. Vtoro, si ja pobedila ednata zavisnost, a na dobar pat si i drugata da ja pobedish. Treto, sho e mnogu za pochit imash zhelba i sila da se borish i da prodolzhish. Bravo devojko! Ova e za pochit. Prodolzhi da se borish, ke vidish deka ke uspeesh, ke vidish kolku e zhivotot prekrasen. I razni loshi misli, stravovi sekoj eden chovek na planetava gi ima. Toa ne e neshto nenormalno sho go imash samo ti. Koga ke pochuvstvuvash strav ili nekoja losha misla ke imash, znaj deka vo zhivotot se e za nashe dobro. Prodolzhi taka, poddrshka najgolema imash.
     
    На Just.do.it, Избришан профил 146538 и lale22 им се допаѓа ова.
  18. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    561
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да се браниш и прaвдаш,никој не е совршен,совршени се само срекните слики од FB,insta,
    и друго ,вистинскиот живот на секој може да му стане пекол .Темата беше како да се помине низ зависност од лекови намерна или не.,неважно.
     
  19. Друго,да се насмееме на сиов умор, малку хумор.
    Од кога почнав да ги кратам се направив како дете скроз!
    Се плашам од сопственото либидо!
    Од тоа да сум сексуална!!!
    Ми се повраќа ако се замислам како водам љубов со сопругот. Ми се повраќа од секс и сѐ што е поврзано со секс.
    Вчера внука ми ни рече дека некое дете в градинка рекло ку*е, на што повратив.
    Денес на плажа еден маж ме загледа, имав чувство дека ќе ме слече гола со погледот, на што исто повратив и истрчав дома.
    Се туширав и ми беше грозно да си ја допрам дундата.
    Ма ова е страшно!
    А инаку си бев нормално сексуална пред ова, дури онака високо би рекла. Обожавав да бидам гола, си го обожував телото.
    Не дека сега го мразам. Само го доживувам многу привлечно и сексуално и сум загадена од самата помисла. Сега се чувствувам како дете. Сакам да гледам бајки, само тоа и гледам уствари. Сѐ друго ме штрекува.
    Не дај боже да видам оружје и секс, повраќам!
    Сакам да спијам со мама или со тетка ми и зајачето од дете шо си го имам.
    Е, после толку години на дроги и бензоси, ме вратија назад од каде што почнав.. Не си го изживеав детето тогаш па имам потреба сега.
    Како мала сакав да бидам возрасна и се дружев со возрасни, пропушив прва во класот, другарите ми беа досадни, и сега на 34 години се вратив на 4, ама добро е. Ќе помине.
    Среќна сум што имам со кого да си дозволам да бидам дете периодов.
    Да ми се здрави и живи. И вашите исто.
    Сакајте ги родителите ако ви се добри и гледајте ги што почесто. ❤️
     
    Последна измена од модератор: 1 јули 2021
    На SnowWhite8 и lale22 им се допаѓа ова.
  20. Фала ти мила моја
    Е па паднат ми е идентитетот и за сѐ се оправдувам, наместо да им кажам дали се свесни каде живеат!
    Па и сама да сум ги земала толку време на своја рака, што?
    Зарем е тешко овде да се дојде до бензоси, забога!
    Наместо да правиме криви Дрини дај да се поддржиме и советуваме за подобро.
    Небитно како сме почнале!
    Драго ми е што ја разработивме темава, најсетне!
     
    На ani23 му/ѝ се допаѓа ова.