babylove кашички

Опаѓана коса од плетенки

Дискусија во 'Коса' започната од DESTIN, 5 април 2010.

 1. DESTIN

  DESTIN Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  30
  Пред неколку години многу ја плетев косата,обични ситни плетенки,но особено внатрешни,ептен припиени до темето.На секое расплетување мислам дека пола коса ми завршуваше во када :( значи на задниот дел од главата ми е добра,бидејќи до пола глава ги плетев.Ептен на почетокот кај челото имам ќелави делчиња,баш кај шишките,што е ептен видливо.Имам долга коса,ама напред намерно ја шишам во степени,оти и кога ке натежне,ептен ке ја изгубам :( инаку немам проблем со опаѓање,само ми е искубана :roll: дајте некој совет да ми се обноват тие делови,пллллллс ;(
   
 2. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
  Леле мразам внатрешни плетенки! Убави се на изглед, ама мене ме боли главата само ако ја фатам косата во репче, а не да ме стегаат некакви плетенки. Можеби затоа што си го затегала влакното со плетенките почнало да паѓа. Особено внатрешните многу ја затегаат косата, а штом ти си го правела тоа често, и дошло мака на косата :)
  Решение за твојов проблем навистина не знам освен тоа да ја одмориш малку косата од секакви фризури и препрати, да ја пуштиш сама да се регенерира.
   
 3. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Pij zelezo!
   
  На DESTIN му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DESTIN

  DESTIN Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  30
  Со години веќе не ја плетам,инаку косата ми е супер,убава ми е,само тоа ми е проблемот :( пречесто ја плетев,мнооооогу често,значи едноставно ми е искубана од тоа...стварно не знам што да и правам ;(
   
 5. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
  А да се консултираш со фризерот? Можеби ќе ти препорача нешто.
   
  На DESTIN му/ѝ се допаѓа ова.
 6. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.402
  Пол:
  Женски
  Кога ти е косата во платенки влакната што нормално паѓаат, остануваат во плетенката а коренот е постојано накривен од плетенката па може и да те боли темето. Сега некое време не ја малтретирај косата, сама ќе ти порасне а може да пиеш калциум и други витамини, само така ќе ти се регенерира, колку повеќе средства, регенератори и други хемикалии и ставаш, повеќе се оштетува.
   
  На DESTIN му/ѝ се допаѓа ова.
 7. arwen

  arwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  7
  Пробај со Фитовал шампон, и се разбира редовна масажа на тие делови кадешто ти е опадната. Ќе ја освежиш ама извесно време ќе те нервира пошто влакненцата што ќе почнат да ти растат ќе бидат кратки и диви (бебешки влакна) :) Гуд Лак :up:
   
  На DESTIN му/ѝ се допаѓа ова.
 8. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  121
  И јас истото го приметив кај сестра ми, пред 2 дена кога ги отплетуваше внатрешните плетенки пола коса во када :|
   
 9. Natasa999

  Natasa999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  6
  затоа не е убаво да се носи врзана косата и се оштетува и паѓа и станува никаква :puke:
   
 10. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.091
  Пол:
  Женски
  Темава е за плетенки а не за врзана коса. Битно беше да се напише нешто, нели ? |(
   
 11. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  ако имаш долга коса, скрати ја, ќе и се намали тежината, па нема да влече на долу толку, па со тоа ќе се зголеми волуменот(барем јас го добивам тој ефект секогаш кога ја кратам), а во меѓувреме користи си производи за побрз раст на косата, како рицинусово масло, шампонот фитовал и сл. еве разгледај тука kosa/kako-pobrzo-da-mi-raste-kosata-t406/ , за да ти се обнови косата, односно би требало да ти израснат нови бебешки влакна
   
  На DESTIN му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DESTIN

  DESTIN Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  30
  Не знае ни она веќе што да ми каже :|
   
 13. DESTIN

  DESTIN Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  30
  хахаха уххх дај Боже од таки нервози,ама еве веќе минаа години од тогаш,а од моите бебешки ни трага ни глас...ич нејќам да се помирам :doh:
   
 14. DESTIN

  DESTIN Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  30
  Лелееее,нека не ја плете ич,ќе се кае некој ден... :|
   
 15. DESTIN

  DESTIN Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  30
  Фла ти многу,го користев фитовал едно време,немаше некој напредок,а со рицинусовото масло исто пробав,ама толку ми беше мрсно и ми одземаше време,така што не издржав многу...може требаше да бидам по упорна...
   
 16. bal0n43

  bal0n43 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  81
  И јас го имав истиот проблем едно време. Ко помала мајка ми постојано ми ја плетеше косата, не ни знаевме дека од плетенките може да почне да опаѓа. :worried: Јас и онака имам ретка коса и така во делот над ушите скоро и да немав коса.
  Среќа, успеав да си ја вратам косата во нормала.
  Два пати неделно ја миев со еден шампон кој главно беше на база на мед, не ми текнува точно како се викаше..ќе побарам по интернетов и ќе пишам. Во црвено тубиче беше и со пчела, а еднаш неделно и ставав маслиново масло.
  Обиди се, може ќе ти биде од корист :)

  Еве, го најдов шампонот. Се вика Тенториум.
  [​IMG]
   
  На Kristilove и DESTIN им се допаѓа ова.
 17. Kristilove

  Kristilove Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  А каде може да се набави шампонот... И која е цената...? :)
   
 18. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.856
  Допаѓања:
  7.655
  Пол:
  Женски
  Мене пак баш не ми паѓа косава кога ќе ја отплетувам, ни влакно не паѓа :?: