1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

 1. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  38
  Како да се спречи паѓањето на косата? Споделувајте свои совети и искуства.
   
  На Dreamer 777, Red rose 86 и ververickaskmk им се допаѓа ова.
 2. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  644
  Допаѓања:
  1.888
  И мене лани многу ми се оретчи косата,мислам дека беше поради тоа што не се хранев здраво.
  Имам читано дека јајцата соджат витамини кои се добри за косата,а и со некои шампони и ампули мислам дека може да се спречи.
   
 3. Frosin4e

  Frosin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  179
  Пол:
  Женски
  Се ова со шамнпоните ми е познато но сум пробала со многу такви и нема ефект,косата ми беше многу бујна,а сега не ми е ни пола од тоа.Кажете дали некој пробал и дали имало ефект и со што?
   
  На Tomato и ElProfesore им се допаѓа ова.
 4. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Јас мислам дека опаѓањето на косата е генско (мислам на прекумерното,а не сезонското опаѓање) и не помагаат никакви шампони и средства.Само реклами се прават да се залажуваат луѓето и попусто да се надеваат.
   
  На Tomato му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  И јас мислам дека е генски. А и една моја другарка имаше проблеми со паѓањето на косата, отиде на докотор и и кажаа дека тоа е од нервоза :? :? :?
   
  На Tomato му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.705
  Допаѓања:
  150.390
  Јас еве си ставив чичково масло на косава и си смрдам низ дома,наводно добро било против опаѓање на косата.Какви ќе бидат резултатите по извесен период на користење ќе ве известам.
  Опаѓање на косата се случува од повеќе фактори,преголем стрес,генетика,лош начин на исхрана,здравствен проблем,хормонален дисбаланс и во согласност со тоа се случува тоа што се случува.Е сега различен фактор причинител за опаѓање на косата,различни ефекти,ако е генетски ништо живо нема да ја врати косата назад,ниту пак ќе се намали опаѓањето,ако се работи за хормонски дисбаланс со терапија може да се среди,стрес по шест месеци сама се регенерира итн итн...
  Исто така опаѓањето на косата е поизразено на премин од зима кон пролет и од есен кон зима,а најмногу почнува да расте од премин од пролет кон лето и од лето кон есен...така имам прочитано,а и забележано кај себе дека навистина е така.
   
  На Tomato, TheLittleMermaid и oven91 им се допаѓа ова.
 7. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  38
  Опаѓањето не само сезонско туку и генетско може да биде и во климакс.Но,се ми се чини дека е недостаток на б-витамини.Кога ги пијам ни едно влакно не паѓа,а добро е да се јаде повеќе просо.Во Калифорнија фитнес или калевита има б-стрес виатмини и таму пишува џабе се применуваат сите препарати против паѓање на коса,се е до витамниот Б.Поздрав и пробајте.Не верувајте,но,пробајте.
   
  На Tomato, Liebe и oven91 им се допаѓа ова.
 8. natte

  natte Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Јас мислам дека опаѓањето на косата не е толку загрижувачки до триест и некоја година затоа што кога косата опаѓа влакното од ново никнува и си се обновува,а ако влакното опаѓа и не се обновува тогаш станува збор за некој болест :( :?
   
  На Tomato му/ѝ се допаѓа ова.
 9. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  Ист проблем и јас имав густа и бујна коса но со тек на време некако паѓа.Не знам зошто,можеми затоа што често менувам шапмони...или?
   
  На Tomato му/ѝ се допаѓа ова.
 10. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Женски пробајте со шампон ALPECIN-C1 и тбл од свансон пртив опаѓање на коса ефектот е неверојатен после два месеци почнаа да ми никнуваат нови влакна.Инаку не ви кажам дека кај мене беше хормонско опаѓање на косата (после пороѓај) и ми попаѓа до тој степен што кај слепоочниците воопшто немав коса.Но еве сега се е како што треба.Позз и се надевам ќе го решите проблемот.
   
  На bebe95, Anetajak, Nora* и 6 други им се допаѓа ова.
 11. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  A i zaboraviv da vi kazamako epten naglo vi paga kosata idete na ginekolog mozebi imate nekoja cista na jajnicite (i od niv epten paga kosata)
   
  На Sunchineforever му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Frosin4e

  Frosin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  179
  Пол:
  Женски
  Mene sega me interesira tie tableti kaj moze da se najdat i dali se stetni za organizmot ???
   
 13. betushka

  betushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
   
 14. Mrs.Gordana

  Mrs.Gordana Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  me interesira za apcinjata swanson moze li bez konsultacija nalekar da se zemat i dali se stetni
  inaku pred dva meseci pocna da mi paga kosata sega veke ne ama e tolku retka posebno nad celoto sto me pobudaluva
  mi se cini deka sekoj mig sum pred ogledaloto
  samo ja pipam ceslam a najloso e sto imam tenko vlakno i kosata mi e mrsna momentalno koristam nirel sampon i ampuli od kopriva edinstveno sto mi dava nadez e sto imam novi izrasnati vlaknenca ama dali ke e podobro neznam
   
 15. Mrs.Gordana

  Mrs.Gordana Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  sto mislite i dali nekoj koristel tableti OMEGA 3 ribino maslo
  velat mnogu pomagale za kosata i drugi bolesti
   
 16. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Tabletkite na svanson se na prirodna baza pa mozes da gi zemes bez recept i konsultacija od lekar se pijat ednas dnevno i za dve tri nedeli ke zabelezis deka e namaleno pagjanjeto na kosata .pozz A i voopsto ne se stetni toa e kompleks od prirodni vitamini
  E SEGA jas sakam da prasam nesto imamdolgnavesto lice i mislite li deka ke mi stoi kosata zica potstrizena do nad ramenici. Poznavate nekoj so ovalno lice i e taka potstrizen. SAkam da smenam malku nonstop mi e dolga kosata veke mi zdosadi. pozzz
   
 17. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Omega-3 se meki kapsuli od maslo od riba pomagaat za namaluvanje na holesterolot vo krvta ja namaluva nervnata napnatost i pomaga vo negata na kosata bidejci sodrzi vit A ama toa nema da bide dovolno za da prestane da ti paga kosata.Najdobro e da zemes od swanson tableti ili Virumerck tableti (ama tie teraat mnogu na jadenje)i pak ke kazam alpecin c1 sampon. pozzz
   
  На M1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mrs.Gordana

  Mrs.Gordana Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  fala mnogu za predlogot jas momentalno koristam Nirel sampon ama mi ja prvi kosata mrsna posle eden den
  porano koristev sampon od Rojal isto protiv opaganje i mnogu pomaga ama sega nemozam da najdam dobavuvac a vo aptekite go nema
   
 19. tifani

  tifani Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  5
  mi paga kosata uste od sedmo odelenie soberija kosata se poznava pustija se poznava siski napraviv se poznav kade ne bev idev na lasersko izlekuvanje na mozni mesta kade sto moze da isniknat vlakna bese neuspesno koristev samponi limon stava na glavata matkav belka od jajce idev kaj eden covek preparati prirodni od bilki ja skrativ kratko sto ne napraviv se nerviram navistina si ja sakam mojata kosa nazada:( :( :( :( :( :( :( blagodaram odnapred dokolku imae nekakov sovet
   
 20. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.767
  Допаѓања:
  131.011
  И мене ми паѓа, и земав да читам на интернет што има околу тоа. Пишуваше дека наследно може да ти паѓа, и тоа може да почне уште во пубертет. Ако е наследно колку што разбрав баш и не може нешто да се направи. Баш се разочарав.
  На мајка ми почна да и паѓа кога имаше околу 40 години, па мислев дека ако е наследно тогаш ќе почне, ама ете, разбрав дека можело и многу порано.
  Тоа јас што почнав да го правам е да не ја тегнам со четки и да не ја фенирам, и никако да не ја врзувам со стегач т.е. да ја задржам барем таа коса што ја имам колку што можам. Тоа сега почнав да го правам, и има резултати за почеток. Подобро неуредна а да ја имам, отколку да бидам исфенирана, па да ја изгубам.

  Од друга страна сфатив дека тоа е тоа, и не помага нервирањето. Ако ја изгубам - ќе носам перика.
   
  На ☆Ceceto☆ му/ѝ се допаѓа ова.