1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. cvet957

    cvet957 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    38
    Како да се спречи паѓањето на косата? Споделувајте свои совети и искуства.
     
    На Dreamer 777, Red rose 86 и ververickaskmk им се допаѓа ова.
  2. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.888
    И мене лани многу ми се оретчи косата,мислам дека беше поради тоа што не се хранев здраво.
    Имам читано дека јајцата соджат витамини кои се добри за косата,а и со некои шампони и ампули мислам дека може да се спречи.
     
  3. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Се ова со шамнпоните ми е познато но сум пробала со многу такви и нема ефект,косата ми беше многу бујна,а сега не ми е ни пола од тоа.Кажете дали некој пробал и дали имало ефект и со што?
     
    На Tomato и ElProfesore им се допаѓа ова.
  4. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Јас мислам дека опаѓањето на косата е генско (мислам на прекумерното,а не сезонското опаѓање) и не помагаат никакви шампони и средства.Само реклами се прават да се залажуваат луѓето и попусто да се надеваат.
     
    На Tomato му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    И јас мислам дека е генски. А и една моја другарка имаше проблеми со паѓањето на косата, отиде на докотор и и кажаа дека тоа е од нервоза :? :? :?
     
    На Tomato му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Јас еве си ставив чичково масло на косава и си смрдам низ дома,наводно добро било против опаѓање на косата.Какви ќе бидат резултатите по извесен период на користење ќе ве известам.
    Опаѓање на косата се случува од повеќе фактори,преголем стрес,генетика,лош начин на исхрана,здравствен проблем,хормонален дисбаланс и во согласност со тоа се случува тоа што се случува.Е сега различен фактор причинител за опаѓање на косата,различни ефекти,ако е генетски ништо живо нема да ја врати косата назад,ниту пак ќе се намали опаѓањето,ако се работи за хормонски дисбаланс со терапија може да се среди,стрес по шест месеци сама се регенерира итн итн...
    Исто така опаѓањето на косата е поизразено на премин од зима кон пролет и од есен кон зима,а најмногу почнува да расте од премин од пролет кон лето и од лето кон есен...така имам прочитано,а и забележано кај себе дека навистина е така.
     
    На Tomato, TheLittleMermaid и oven91 им се допаѓа ова.
  7. cvet957

    cvet957 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    38
    Опаѓањето не само сезонско туку и генетско може да биде и во климакс.Но,се ми се чини дека е недостаток на б-витамини.Кога ги пијам ни едно влакно не паѓа,а добро е да се јаде повеќе просо.Во Калифорнија фитнес или калевита има б-стрес виатмини и таму пишува џабе се применуваат сите препарати против паѓање на коса,се е до витамниот Б.Поздрав и пробајте.Не верувајте,но,пробајте.
     
    На Tomato, Liebe и oven91 им се допаѓа ова.
  8. natte

    natte Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Јас мислам дека опаѓањето на косата не е толку загрижувачки до триест и некоја година затоа што кога косата опаѓа влакното од ново никнува и си се обновува,а ако влакното опаѓа и не се обновува тогаш станува збор за некој болест :( :?
     
    На Tomato му/ѝ се допаѓа ова.
  9. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Ист проблем и јас имав густа и бујна коса но со тек на време некако паѓа.Не знам зошто,можеми затоа што често менувам шапмони...или?
     
    На Tomato му/ѝ се допаѓа ова.
  10. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Женски пробајте со шампон ALPECIN-C1 и тбл од свансон пртив опаѓање на коса ефектот е неверојатен после два месеци почнаа да ми никнуваат нови влакна.Инаку не ви кажам дека кај мене беше хормонско опаѓање на косата (после пороѓај) и ми попаѓа до тој степен што кај слепоочниците воопшто немав коса.Но еве сега се е како што треба.Позз и се надевам ќе го решите проблемот.
     
    На bebe95, Anetajak, Nora* и 6 други им се допаѓа ова.
  11. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    A i zaboraviv da vi kazamako epten naglo vi paga kosata idete na ginekolog mozebi imate nekoja cista na jajnicite (i od niv epten paga kosata)
     
    На Sunchineforever му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Mene sega me interesira tie tableti kaj moze da se najdat i dali se stetni za organizmot ???
     
  13. betushka

    betushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
     
  14. Mrs.Gordana

    Mrs.Gordana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    me interesira za apcinjata swanson moze li bez konsultacija nalekar da se zemat i dali se stetni
    inaku pred dva meseci pocna da mi paga kosata sega veke ne ama e tolku retka posebno nad celoto sto me pobudaluva
    mi se cini deka sekoj mig sum pred ogledaloto
    samo ja pipam ceslam a najloso e sto imam tenko vlakno i kosata mi e mrsna momentalno koristam nirel sampon i ampuli od kopriva edinstveno sto mi dava nadez e sto imam novi izrasnati vlaknenca ama dali ke e podobro neznam
     
  15. Mrs.Gordana

    Mrs.Gordana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    sto mislite i dali nekoj koristel tableti OMEGA 3 ribino maslo
    velat mnogu pomagale za kosata i drugi bolesti
     
  16. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Tabletkite na svanson se na prirodna baza pa mozes da gi zemes bez recept i konsultacija od lekar se pijat ednas dnevno i za dve tri nedeli ke zabelezis deka e namaleno pagjanjeto na kosata .pozz A i voopsto ne se stetni toa e kompleks od prirodni vitamini
    E SEGA jas sakam da prasam nesto imamdolgnavesto lice i mislite li deka ke mi stoi kosata zica potstrizena do nad ramenici. Poznavate nekoj so ovalno lice i e taka potstrizen. SAkam da smenam malku nonstop mi e dolga kosata veke mi zdosadi. pozzz
     
  17. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Omega-3 se meki kapsuli od maslo od riba pomagaat za namaluvanje na holesterolot vo krvta ja namaluva nervnata napnatost i pomaga vo negata na kosata bidejci sodrzi vit A ama toa nema da bide dovolno za da prestane da ti paga kosata.Najdobro e da zemes od swanson tableti ili Virumerck tableti (ama tie teraat mnogu na jadenje)i pak ke kazam alpecin c1 sampon. pozzz
     
    На M1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mrs.Gordana

    Mrs.Gordana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    fala mnogu za predlogot jas momentalno koristam Nirel sampon ama mi ja prvi kosata mrsna posle eden den
    porano koristev sampon od Rojal isto protiv opaganje i mnogu pomaga ama sega nemozam da najdam dobavuvac a vo aptekite go nema
     
  19. tifani

    tifani Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    mi paga kosata uste od sedmo odelenie soberija kosata se poznava pustija se poznava siski napraviv se poznav kade ne bev idev na lasersko izlekuvanje na mozni mesta kade sto moze da isniknat vlakna bese neuspesno koristev samponi limon stava na glavata matkav belka od jajce idev kaj eden covek preparati prirodni od bilki ja skrativ kratko sto ne napraviv se nerviram navistina si ja sakam mojata kosa nazada:( :( :( :( :( :( :( blagodaram odnapred dokolku imae nekakov sovet
     
  20. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.758
    И мене ми паѓа, и земав да читам на интернет што има околу тоа. Пишуваше дека наследно може да ти паѓа, и тоа може да почне уште во пубертет. Ако е наследно колку што разбрав баш и не може нешто да се направи. Баш се разочарав.
    На мајка ми почна да и паѓа кога имаше околу 40 години, па мислев дека ако е наследно тогаш ќе почне, ама ете, разбрав дека можело и многу порано.
    Тоа јас што почнав да го правам е да не ја тегнам со четки и да не ја фенирам, и никако да не ја врзувам со стегач т.е. да ја задржам барем таа коса што ја имам колку што можам. Тоа сега почнав да го правам, и има резултати за почеток. Подобро неуредна а да ја имам, отколку да бидам исфенирана, па да ја изгубам.

    Од друга страна сфатив дека тоа е тоа, и не помага нервирањето. Ако ја изгубам - ќе носам перика.
     
    На ☆Ceceto☆ му/ѝ се допаѓа ова.