1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Дрим Грл, девојко убава и млада, и јас те заприметив на сликите во модни критики дека косата ти е прилично слаба, ама убава и долга, здрава и негувана. Колку за подобар визуелен изглед обиди се да ја носиш со некласичен патец, ами лесно префрлена од една на друга страна, или пак со венче скрос нанапред ставено, на некој 1-2см од челото, а косата наназад целата зачешлена и префрлена.
    Вакави ситуации со ваков косопаст имам приметено кај женски кои имаат држени диети. Не знам дали имаш држено и какви, но може да е последица на тоа. Една придобивка се има, но затоа друга маана излегува. Не сум лекар, експерт, ќе потенцирам, туку само она што го имам забележано од опкружувањето мое.
    И да не е резултат на диета, види консултирај се со некое стручно лице, можеби е потребно да внесуваш и дополнителни витамини, и појачана исхрана со одредени намирници, покрај шампоните и другите чуда...
    И без грижа, ова не мора да значи дека е конечна состојба, напротив- моментална. Ти си млада, растеш и се развиваш.
    Среќно и немој да се најдеш увредена од мојот пост, пошто стварно не го напишав со такви намери. :hug::emo:
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  2. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Да, држев диета последниве месеци ама од претходно ми има паѓано, само сеа додатно може од тоа плус ми допаѓа. Не знам, планирам во шампон да ставам витамини зашто ако земам вака апетит ќе ми отворат и страв ми е да не се здебелам. Ќе пробам прво со витамини во шампон, па ако нема резултат ќе видам. Приметив баш кратки влакна многу имам, веројатно расте кај шо паѓала ама дур ми се соедини целата... :(
     
  3. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.490
    Пол:
    Женски
    20171120_203944.jpg Б комплекс земав и ми ги дадоа овие? Ми кажаа дека треба да се кафени. Ги земав за опаѓање на косава, истите се или?
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Пиј си ги, слободно :)
     
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Vileee

    Vileee Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    I jas gi imam istite samo nekako se too good to be true so ogled na to kolku se evtini.. nekako nemam doverba na aptekive, iHerb e prva stvar.
     
  6. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.490
    Пол:
    Женски
    Ги користам една недела, дали случајно се погоди или тие ми влијаеа но опаѓањето на косата ми се намали значително. Го направив и витаминскиот шампон па ќе видиме промена и од него за месец дена.
    П.с од апчињава само приметив дека ми отвараат апетит.
     
  7. Vileee

    Vileee Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    Kakov vitaminski shampon?
     
  8. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.490
    Пол:
    Женски
    Со б комплекс ампулите.
     
  9. Vileee

    Vileee Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    ;;;;;;;;;
    Apcinjata gi stavash vo shamponot? Kolku kako, ima nekoj "recept" ?
     
  10. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.490
    Пол:
    Женски
    Шампон од коприва
    Б2 Б6 Б12 ампули
    АД3 капки
    Пантенол
     
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Дрим,верувај се и сешто испробав против опаѓање на косава,од разни витамини и ампули,до раствор пантенол,АД капки,купував и скапи апчиња како Мерц дражеи и се само апетит ми ствараа,помош никаква.
    Да бидам искрена,мало подобрување видов од шампонот Алпецин,околу 500 денари е,јак шампон е,не е за долготрајна употреба,ама растат нови влакна од него-докажано.
    Сега може ќе ми се смееш,ама исто лукот многу помага за косопаст(да,грдо мириса,ама пробај неколку недели да се триеш на главата и ќе видиш разлика,нека мириса,ќе ја измиеш по неколку саати главата,верувај и тоа помага).
    А,најважно од се,мислам дека треба да ги испиташ и хормоните,може да имаш некој хормонски дисбаланс....
     
    На LollySky, cresa-jagoda, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некоја имала искусрво со шампоните на фармаси или тианде, за опаѓање на косата.... Кажувајте некаков спас... Ви благодараааам :)
     
  13. VictoriaSan

    VictoriaSan Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Девојки јас да ви кажам мое позитивно искуство.

    Од пролетта па навака косата почна мнооогу да ми паѓа. Имам густа коса и од секогаш при чешлање ми паѓале влакна ама што знам , во некоја нормална граница беа. Тој период при секое чешлање ми се чини по 3 пати сум го чистела чешелот од влакна. Кога ја миев па, по една рака собирав.
    Плус тоа ако со рака поминев низ косата секогаш ќе ми останеа по 7-8 влакна. И 10 пати едно по друго да поминев низ косата секогаш понекое ќе паднеше. Страв почна да ме фаќа.
    Од густа коса почна да ми се изретчува. Имав среќа во целата несреќа што косата некако рамномерно ми опаѓаше па не ми се познаваа делови каде што немав коса.

    Сакав да пробам со некои шампони против опаѓање ама искрено скептик бев дека можат да ми помогнат.
    Барав по гугл некој „лек“ а и на форумов видов што сте пишувале.

    Решив да си направам мој шампон иако не верував дека може многу да ми помогне ама сепак се решив.
    Купив шампон од коприва од 1л, од тие најефтините.
    Во едно празно шише од фанта од 1л, ставив
    - 30 таблети Б-комплекс од тие жолтите од Зегин +
    - едно пакетче таблети пивски квасец, 40 мислам дека имаше во нив и
    - 3 пакетчиња сода бикарбона од таа на Витаминка по 50гр што е.

    Додека ги растопував апчињата и малку вода ставив.
    И не го истурив цел шампон, ми остана можеби 200мл (од око кажано).

    Видливи резултати имав после 3ото миење. Еве веќе 2 месеци го користам и ептен сум среќна што косата повеќе не ми паѓа. Кога ја мијам дали 5-6 влакна ќе паднат. Исто и при чешлање.
    Само пред миење шампонот треба убавооо да се протресе бидејќи содата и апчињата се наталожени на дното. Исто така треба убаво темелно плакнење.

    Е сега јас имам еден проблем што после миење косата одвратно ми мириса од пивскиот квасец па морам да ја премивам со друг шампон за да ми мириса убаво.
     
    На Indiegurl, LollySky, Dream-Girl и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Tanja03

    Tanja03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира искуство со шампонот на Фармаси, тој од лук?
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  15. fani12345

    fani12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Некој ги има користено витамините од Natural wealth и фитовал жолт шампон во комбинација и дали воопшто се добри тие витамини и тој шампон?
     
  16. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Исто и мене цела куќа влакна е. Се мијам со коприва и внатре миксот од вит. Б ама не гледам фајде. Ми викаат сите џабе што и да стаиш хормоните треба да се стабилизираат
     
    На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Acka92

    Acka92 Нов член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Probajte so orzen sampinot i regeneratorot za kosa ima golem efekt ili jas od bugarija si zemam ezova voda se prska vo korenja na izmiena kosa i se masira 1..2 minuti i se ostva da se isusi kosata taka brzo raste kosata
     
  18. Triksy27

    Triksy27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Б витаминот отвара апетит, се што има б витамин отвара апетит. Во тие апчиња ги има сите б витамини и плус има уште нешто.
     
  19. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Пробај со витамин Б12 да пиеш.Често тоа е поради недостаток на тој витамин.А и пробери си хормони.Ако и мајкати и таткоти имале густа коса,тогаш треба да се реши проблемот,ама ако е како мојот случај и мама и тато имаат ретка слаба коса тогаш џабе веземе :) И јас се нервирам што ми оретчи после пубертетот.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Имаат ретка и моите :) мајка ми пред пораѓај густа имала ама фарби, хормони и не и е веќе таква, а тато од 30тата година скоро му е опадната. :D Не дека сум имала некогаш прегуста коса, само ми била нормална, но за разлика порано, сега имам разлика ептен, многу ми е поретка... Земав нешто рицинусово масло, па веројатно и со ампули ќе пробам ова она, па ќе се опорави се надевам :) Ќе пишам за некој месец дали имало резултати и шо како. Во должина ми расте немам проблем и тоа премногу, пред 5месеци се шишав малку под раменици, а сега ми е скоро до половина... Глеам и кратки влакна имам шо растат, само веројатно време ќе треба дур да се соедини се...и уште маслово да поттикне раст на влакна таму кај шо паѓало и би требало да е океј. :)
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.