1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. Florina :)

    Florina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Promoitalia anti aging centarot, jas sum prezadovolna od niv, pravev mezoterapija i prp , prethodno se macev so stavanje na masla samponi so vitamini itn i se bese dzabe.. mn dobar medicinski tim imaat promocii cesto jas so gi uplativ koga im bea na akcija
    Pozdrav
     
    На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
  2. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Aко не е тајна, може ли да ми кажеш колку те чинеше целиот пакет третмани, може и во ЛП да ми пишеш. Фала ти :)
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ivcak

    ivcak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    I za mene info ako moze fala ti :)
     
  4. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.308
    Пол:
    Женски
    Ти паѓа многу јас имав ист проблем дури се исплашив наеднаш ми испадна од двете страни кожат ми се гледаше некои ми викаа дека ми од пораѓајот ова втор пат ми се дешава еднаш во бременоста и сега . Земав шампон на природна база и дали од шампонот или само од себе пак почна да ми расте
     
    На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Баш како што опишуваш така ми паѓа, кожата ми се гледа, залисци ми се направија леле мори мајко, маж ми ми вика ‘‘ишишај се ќе ти се обнови‘‘, ама си викам, што да шишам човече уште повеќе ќе се гледаат местата кај што ми е ептен испадната :( .

    Ме погоди со муабетов, па да се исповедам еве.

    Мојот проблем не започна сега откако се породив, јас имам долгогодишен проблем со косата, можам слободно да речам пола живот, наеднш на некои 16-17 години ми стана слаба и тенка косата, како пајажина, се кине постојано, не тежи, пуштена никогаш во живот не сум ја носела, освен ептен кратка кога сум се шишала, не расте, не знам јас што е коса подолга од до рамена, едно репче што да ти кажам, а бе не е репче тоа, праменче е, сум пробала и да не ја шишам ич, година цела, џабе е, таа се кине и само некои конци висат, ужас, што се немам пробано, не ги памам ни имањата веќе на производите, од ампули до шампони до специјални шампони по рецепт, ма се, се ми се чини дека имам пробано.

    Најинтересно е што јас во мојот живот немам запознаено женска особа со полоша коса од мојата, машка имам запознаено хахахаха.. да смешно ми е, бидејќи се навикнав да ми е ужасна, ама ова после бременоста е.... како да се изразам не знам... едно 20 пати полошо од пред бременоста, од она што го опишав погоре, а бе цела ми испопаѓа, овој пат и без таа мизерна косичка останав, очај.

    Мене сон ми е да имам коса макар до рамена нека е, ама да можам да ја носам пуштена, а бе едно фигаро или витлер да стаам на косата, една локна да пушам, нешто да направам, едно плетенче, не мора којзнае колку големо и густо да е.. за грев сум :(

    Иначе испраксирана сум да ја наместам добро да не изгледа толку лошо, па скоро и да не се приметува колку ми е ужасна, ама сега веќе ги губам можностите и тоа да го направам, цела коса во раце ми остана, ако веруваш, немам доволно за да покраијам еден од оние кругчињата (сунгерчиња) што се за пунџа (лажно полна), и тоа од малите, немам доволно коса за едно такво да прекријам :(

    Маж ми ме теши, ми вика ‘‘па што бе женче, ко Шинед О‘Конор ќе бидеш, секако си ми убава‘‘ ама не ми е тоа утеха, сериозно ми е лоша состојбата, а па немам куп пари за скапи третмани, посебно сега имаме многу поприоритетни работи во животот.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.308
    Пол:
    Женски
    Леле душа и јас ја местев па после со сенка ја прекривав да не ми се гледа кожата овој шампон ми помогна FB_IMG_1519690515518.jpg се гледа дека ми е подобрена и расте нова
     
    На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Овој го немам користено, ќе го купам, и така ми е при крај шампонот, само кажи ми каде го има?
    Ако било кој производ ми помогне, на цел свет ќе кажам, на јутјуб видеа ќе ставам, на сите да им помогнам, ама такво нешто до сега не се нашло.
    Баш периодов се распрашувале и мајка ми и маж ми за мојов проблем, и двајцата ми дојдоа со иста информација, некој човек во Чаир правел мелеми за коса и кожа, не ми текнува како му е името, ќе одиме да земеме баш деновиве, и ќе ти кажам и како се вика човеков и што пари му е производот, податоци, телефон, ќе ти пишам во ЛП, па да пробаш и ти ако сакаш, само утре тоа, пошто спие маж ми :)

    Фала ти Бела :*
     
    На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.308
    Пол:
    Женски
    Јас од кај една фризерка го нарачав а има дистрибутери сигурно и во твојот град види на фб а со тие мелени на вујна ми и помогна мислам дека со лук ја мачкаше во струга е човекот нејзе и беше премногу испадната ако сакаш ќе се распрашам точно таа одеше и кај анчевски ама за џабе
     
    На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
  9. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Еве ти група на фб, зачлени се, ќе ти помогне таа Радица за греен шампонот зборам https://www.facebook.com/groups/741010889389199/

     
    На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
  10. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Фала @IChika :)

    @Belabelinakinder Човекот за кој ти зборев не продавал спакувано од мелемот за домашна употреба, требало кај него да се оди и он мачкал. Уште неам појма како се вика, и маж ми уште не земал тел, главно нареднава недела изгледа ќе гледаме да одиме до кај него па ќе ти кажам како сум прошла и дали има фајде од оа или не, чекам времево да се оправи.
     
    На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
  11. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    @RedRevolution, се надевам ќе ти се оправи бар малку од малку косата. :)

    Година+ подоцна. Целосен волумен на косата подобрен, но не и вратен целосно. Искрено и не очекувам да се врати скроз ама па, далеку од очајно изгледа.
    Опаѓањето е намалено, сведено на нормално.
    Со месеци се миев со обични козметички шампони и е сосема во ред - не влијае негативно, во смисла да паѓа повеќе и сл. Скалпот сега бара поголема нега и внимание оти се суши и перута.... што е ваљда нормално по се што се случуваше.
    Депресивното расположение и стравот, уште побитно, no more (y)
    Веѓиве па си растат и сичко останато. Па трчање со чупалици и депилатор. Дури и глупо е човек да каже дека се радува на тоа, нели. Еее,ама јас сум ептем хепи ради ова.
     
    На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.211
    Со години користам Алпецин. Штом го сменам, веднаш ми паѓа повеќе. Во последно време послабо има ефект, ама пак подобро е со него, отколку без него.
    Пробав 1-2 други препарати, ама немаше резултати и пак на алпецин се вратив.
     
  13. Florina :)

    Florina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Redovna cena na PRP so DNA akrivator im e 9000 jas go fativ na promocija od 50 % namaluvanne i gi uplativ site 3 tretmani naednas 3×4500, se pravi prp 1 mesecno 3 serii treba i sym prezadovolna i od rezz i od timot na promoitalia :) inaku gledam na fb sega po povod na mesec na zenata pak imaat promocii
     
    На aurora_borealis му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    @RedRevolution ako moze i so mene da spodelis informacii okolu samponot green , i covekot od Cair ? Jas od ragjanje si imam tenka i nikakva kosa . I apchinja piev , i sampon od kopriva so b12 apcinja koristev , i se bese samo kratkotrajno resenie . Taman ke mi se opravese malku kosata ,ke pocnea novi vlakna da mi rastat , pak po staro . Otkako go rodiv vtoroto dete , kako list mi e . Sekoe ceslanje , vadam po 3 ogromni tutki kosa . Cela kukja e so vlakna od mene , nema postelina bez vlakna . Mi se smaci vekje da pripazuvam pri gotvenje da ne mi padne vlakno vo hranata . Masla ne sum koristela seushte , bidejki mi e i bez niv mnogu mrsna kosata . Ako se pogodi da izleguvame so mm tri dena po red , ili da ja mijam site 3 dena , ili fatena da ja nosam . Dolga mi e za dolga do polovinata , ama sto deka . Ne sum ja shishala 2 godini od pusto sto sporo mi raste . Sum probala i " babini "i " dedini " domasni lekovi , so pivo , so belka od jajce , so caevi .. Nisto . Se samo momentalno podobruvanje . Imalo podobruvanje najdolgo do 3 meseci . Potoa tapkanje vo mesto . Probav i farbanje so k'na edno vreme , nekoj mi kazuashe deka mozebi ke mi pomogne , ma jok . Nikakov efekt ne osetiv , osven sto od meka mi stana gruba i malku posuva na vrvovite . Apcinjata na merz imaa efekt malu ,ama mnogu me poduja vo teloto , mi stvaraa golem apetit , a i onaka imam vishok kilogrami od poroduvanjeto , ovie dopolnitelno me zdebelija pa zatoa i gi prekinav . Ke te zamolam ,koga kje probas i ke imas rezultati , da spodelis informacija i so mene ,mnogu kje mi znaci . Jas vo megjuvreme kje probam i kokosovo maslo , pa kje pisam sto i kako . Ako ima efekt , kje ja mijam sekoj den po dva pati ako treba , samo malku od malu da mi se zgusti . Epten mi e za nikade . Odnapred ti blagodaram za izdvoenoto vreme :*
     
  15. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.729
    Допаѓања:
    55.312
    Пол:
    Женски
    Мој совет ти е најпрво да ја скратиш, односно обновиш и се оштетено да фрлиш.
    Крати ја почесто, малце врвовите така ќе ти се зајакне исто така и ставај кокосово масло, на полувлажна коса и со кеса убаво замотај ја. Колку повеќе време можеш чувај ја така, нека биде минимум саат и резултати мислам ке видиш за месец дена.
    Но за косата е многу важно да се крати често, да се фрли оштетеното.
    Што ако е долга кога пола е оштетена, јас на 3 месеци кратам само врвот и ми е прилично долга но здрава коса. Пробај не губиш ништо:)
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Fala ti na sovetot, sekako kje probam . Na tolku babini i dedini lekovi , pari na apcinja frleni , najmalku sto mozam e da probam so kokosovo i so cesto kratenje . Sepak , me plasi samo da ne mi stane ushte pomasna od kokosovoto , bidejki i onaka mi e masna za 2 dena .. Bas pisav i ponazad , mi se zamastuva mnogu brzo , i ako tri dena po red izleguvam , ili mienje sekoj den ili fatena da ja nosam :( . Dali postoi moznost da mi se zamasti povekje od kokosovoto ? Za cuvanje , kje ja cuvam i dva dena ako treba ( ne rabotam seushte , pa i ne mi e toa taka golem problem , osven periodi kako prosetki ili eventualno odenje po gosti , sto sekako predhodno se dogovarame ) , samo da ne dojde do taa mera da mora sekoj den da ja mijam ( sum citala deka i tolku mienje ne e zdravo za samata kosa i za samiot skalp ) .
     
  17. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.729
    Допаѓања:
    55.312
    Пол:
    Женски
    Миење секој ден никако. Мене исто ми се мрси многу често, но полека се привикнав да ја миам на 3 дена (повеќе не можам да ја чувам).
    Кога веќе си во можност да ја чуваш навечер стави си, преспиј и утре дента измиј ја така најмногу делуваат маслата.
    Можно е да ти ја мрсни, но кога ќе ја миеш после шампонот ставај некоја маска. Јас ставам Кератин (ако сакаш ќе ти го сликнам, големо е но и ефтино), тоа ми ја спасува косата и не ми ја мрси воопшто.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Ako ne te mrzi i ako si vo moznost slikni , ako ne zdravje :) i kade go kupuvash ( nie vo Tetovo nemame DM , pa ako e od tamu , kje moram da baram niz aptekive ili da mi kupuvaat od Sk )
     
  19. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.729
    Допаѓања:
    55.312
    Пол:
    Женски
    20180303_010536.jpg Го има во поголемите маркети, исто и во аптека можеш да го најдеш. Цената му е од 170-190 денари, секаде различно. 1000мл е, ќе ти трае со месеци.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Fala ti , te izmaciv . Obavezno kje prasam vo Zegin . Sigurno go imaat :) . Kje probam i ova , pa da bide oficijalno deka se e probano barem . Koga vo vozduh frlav pari i vreme , zosto da ne se obidam i so ova, moze kje ima nekoj efekt konecno vekje :). Pozdrav i izvini na maltretiranjevo uste ednas :*:hug:
     
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.