1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Од овој шампон косата ми стана многу сува. Можеби индивидуално е.
     
    На Rama и јolene им се допаѓа ова.
  2. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Мене ми се оштети влакното многу танко ми се направи
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  3. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.020
    Пол:
    Женски
    Јас го купив ама се уште не сум го пробала. Реално јас имам густа и здрава коса, само што во последно време како да ми паѓа повеќе, иако не можам да речам дека ми е проретчена косата. Ќе пробам па ќе кажам кај мене каква реакција ќе има.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Тоа не знам,јас видов големо подобрување во растот на косата и не ми опаѓаше :)
    Не ми ја сушеше воопшто косата,може не ти одговарал тебе...
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  5. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.020
    Пол:
    Женски
    Една пријателка истото го кажа за шампонов, баш поради тоа и го купив. Додуша кај мене косата расте како луда, не знам дали може и повеќе од тоа :emo:.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не треба да го користиш ти штом немаш проблеми со опаѓањето и ти е густа косата :)
     
  7. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.020
    Пол:
    Женски
    Проблемот е дека во последно време забележувам дека многу ми паѓа. Па сакам да спречам навреме, може и до период некој да е. Ќе пробам па ќе видам дали ќе има подобрување.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BaabyGirll

    BaabyGirll Нов член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво...Дали некој го има користено Parusan? Дали има добри ефекти?
     

    Прикачени фајлови:

  9. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Девојки да ве прашам, кое рицинусово масло е најквалитетно и би дало резултати? Добро ли е тоа на Sensilis?
    И откако ќе нанесам на косата пред спиење, треба кеса да ставам или како? :?:
     
  10. Lunaria

    Lunaria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.087
    Пол:
    Женски
    Знам дека постојат различни причини за опаѓање на косата, ама еве јас ќе споделам едно искуство за опаѓање на коса како резултат на намалено железо + класично сезонско „митарење“, ако можам така да кажам...


    - Еден фамилијарен шампон од коприва ( во големо шише)
    - 1/2 шишенце пантенол
    - ампули б1, б6 и б12


    Пантенолот и ампулите ги истураме во шампонот, протресуваме, и толку. Веќе второ шише користам од шампонот- сите дома приметија дека квалитетот на косата значително ни се подобри, порано на миење сум чистела огромни клопчиња коса од када и теписите беа полни со влакна, а реално немам некоја долга коса, едвај до рамена.

    Подобрено серумско железо= подобар квалитет на коса, и обратно, ако ви паѓа косата проверете го серумското железо во крвта случајно да не паднало под граница а подоцна со лекар ќе си се консултирате за терапија.
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  11. aleksandra4444

    aleksandra4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Женски,веќе две недели косата почна ептен да ми паѓа кога се бањам.Знам дека секогаш паѓа но сега ептен,цела када ми е со мојата коса.А уште полошо е што од едната страна на косата веднаш до шишките,имам дупка како некој коса да ми отргнал;( Прв пат ова,дали е нешто озбилно,или некој недостаток на витамини читав можи да биди,инаку ретка коса имам,ама како некој да ми ја отсечел на тој дел,просто кажано ќелава сум на тоа место...Чаре?:(
     
  12. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    И кај мене е исто, дури и паника ме фаќа. А пијам витамини, спирулина, се мијам со детски шампон и пак :(
    наредно се мислам да испитам хормони.
    а исто и стрес предизвикува опаѓање, ама ај ела ме нервирај се :(
     
  13. aleksandra4444

    aleksandra4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Не знам,во последно време омалаксана сум,немам апетит,нагло ослабнав,т.е.многу ослабнав,модрици ми излеват насекаде по нозете,и сега кога се видов во главата почнав филмови да си правам..;(И многу сум бледа во фацата,инаку имам анемија дали би можело и од тоа да е?
     
  14. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Да. телото нема од каде да црпи и почнува од тоа што е складирано...ако долго држиш диета и не внесуваш доволно храна дневно, мускулите ти атрофираат :) ќе го осетиш по болки ко воспаление да имаш на мусклот и умор од само седни-стани обично да направиш од стол или кревет :) тогаш телото почнува да се храни од се што има складирано..како пример, корените на косата. Косата е протеин.
    Појди на лекар, испитај се. Модриците особено :)
    Види дали е океј да пиеш од витамините што повеќето имаме пиено ко Мерц витамини за коса, нокти итн. Ама, последно колку што видов ги качиле на 600+ денари. Види во аптека што ќе ти препорачаат ко замена..и само по една дневно, иако накутивчето пишува 2 и не подолго од 2 месеци секој ден. Потоа пауза. Оти има витамин А во нив, ако пиеш повеќеод потребно , обратен ефект предизвикува- паѓа коса и од него.
     
  15. aleksandra4444

    aleksandra4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам.:)
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.990
    Допаѓања:
    166.690
    Пол:
    Женски
    И мене пак почна да ми паѓа коса.. и се нервирам...
    Се мислам денеска да ги набавам мерц дражеите, ама никогаш претходно не сум ги користела...
    Иначе пијам магнезиум и витамин ц, дали треба да престанам со нив откако ќе почнам со мерц?
     
  17. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.908
    Пол:
    Женски
    И јас имам мака со косата веќе некој месец и ми е изретчена премногу посебно на почетокот кај челото како коса да ми корнеле па се познаваат дупки.. Земав мулти, Геровитал против опаѓање и рицинус со кокосово ќе мешам 2-3 пати неделно..
    Ослабив некој 12тина кила па од тогаш почна проблемот а мислам дека и стресот си игра голема улога.. Планирам деновиве да направам и крвна слика..
    Дали имате некое искуство со витамините за коса, нокти или доволни се мултито?
     
  18. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Да си провериш што е можно побрзо серумско железо во крвта,и тироидна жлезда,може и од тоа да ти опаѓа косата,плус таа и на стрес се "активира".
    Геровитал шампонот го немам лично користено,ама братучедка ми е презадоволна.
    Јас решение најдов со литарски шампон од коприва или лук,ставам АД капки,Пантенол раствор и ампули Б1,Б12,Б-комплекс...
    Исто и Алпецин Ц1 ми помогна.
    Мерц дражеи ги пиев 3 месеци и некако не видов големо подобрување.
     
  19. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Za opaganje na kosa sampon na Vichy go ima vo Cosmotinex.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  20. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Афродита од лук и помогна на моја другарка , башка што е ефтин но мора да се подолго користи за ефект ..
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.