1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. Passionfruit

    Passionfruit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Krvta mi e dobra nemam otstapki, imam edna mana kosata postojano mi e sobrana vo rep, nikako da se odviknam od toa, a luk nemam probano do sega od pricina sto mislam deka mn ke mi mirisa i nema da mozam da go izmijam, no sega ke probam bidejki nema drugo resenie. Fala
     
  2. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Bioxsine ili nerileks koj e podobar da go zemam
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Во врска со опаѓањево,мојата коса многу ми паѓаше,но купив една маска чинам италијанска и повеќе не ми опаѓа. Шубе е што мора после секое миење редовно да се става на мокра коса и да стои 5 мин после се измива со млака вода.
     
  4. Tiniiic

    Tiniiic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Која е таа маска и каде може да се купи?
     
  5. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    7.395
    Пол:
    Женски
    Колку време треба да стоиш така?
     
  6. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Па, што подолго поубаво.
    Ја мислам, денес да се намачкаш пример, да си ја замоташ косата во крпа, да си преспиеш така и утре да си ја измиеш.
     
    На Snowflake97 и Harper им се допаѓа ова.
  7. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Na prethodnata strana jas imam napisano za lukot, mene licno toa mnogu mi pomogna, istolci 2-3 cesninja luk stavi go na skalpot i izmasiraj ubavo so toa, vrzi ja kosata so peskir i prespij taka, utre denta ke se izmies ubavo, za vo slucaj da ne ostane mirizba od lukot vo shamponot sto go koristis istiskaj polovina limon, limonot gi eliminira tie mirizbi na primer od luk ili kromid.
     
    На Harper му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Бисерка-С

    Бисерка-С Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Дали ти паѓа косата во кругови или рамномерно? Пред неколку години, блиска личност ми почина и од голем стрес во период од 2-3 месеци речиси половина коса ја изгубив. За среќа, имам бујна коса и некако ќелавите кругови ги сокривав. Што се не направив и каде се не бев. Ужасно, многу ужасно искуство. Мене лично ми помогна природна јаболкова киселина, не од оние индустриските киселини. Натопував на памукче неколку пати во текот на денот и ставав само каде што нема коса. Обиди се, не може да ти штети. Ти посакувам се најдобро и да успееш да се избориш како што јас успеав.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски
    Јас си купив Парсивал шампон и лосион за коса околу 1280 денари.
    Косата не само што брзо ми растеше туку и на местата кај што ми беше опаѓана косата почна нова да расте и влакното ми стана појако.
    Ги има во аптеките на Зегин, задоволна сум и следен пат ќе си земам уште едно паковање.
     
    На MonikaM113 и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  10. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    7.395
    Пол:
    Женски
    @x.Daisy.x @Snowflake97 Женски, уште ова. Колку пати неделно да ја правам постапкава?
     
  11. aurora_borealis

    aurora_borealis Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :) нов член сум на форумов, ама одамна следам неколку теми, па решив од денес да се вклучам. Прочитав неколку постови наназад, одлични совети давате, но сакав и јас да ве прашам неколку работи.
    Вака сега, и мене косата страшно почна многу да ми паѓа од пред два-три месеци. Иако претежно се хранам здраво и сум умерено физички активна, стресот не можам да го елиминирам па претпоставувам тоа е главен причинител за проблемот. Почнав да се плашам дека многу ќе ми се проретчи косата, приметувам дека скалпот станува повидлив, особено на мокра коса ми се чини го гледам низ неа. Затоа решив да превземам некои мерки и зедов да пијам Merz таблети од пред две недели, а користам и Foltene ампули против опаѓање веќе една недела. Косата ја мијам преку два дена со Recept просо и хмељ (го користам со години).
    Ми се чини дека опаѓањето ми се сведе на она што би се сметало нормално, имам позитивно искуство од таблетите и ампулите, ама некако се наплашив ептен дека нема да ми се обнови косата. Дали некоја од вас ги користела Foltene ампулите (по можност во комбинација со Merz таблети истовремено) подолго време и да ми каже искуство отприлика за колку време би забележала дека нови влакна ќе растат и дали малку од малку ќе и се врати густината на косата? Многу ви благодарам
     
  12. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Оф, за ова не знам.
    @Mishela help :D
     
    На Harper му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Jas ednas nedelno samo stavav luk, i mislam deka taka e najdobro nema potreba da se preterue so lukot, oti sepak ima i neprijaten miris, a sigurno ne sakame da smrdime na luk. :D
     
    На Harper му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    @Harper како ти одговара тебе така. :)
    Јас ставав почесто, ама сум кажала мислам и претходно - ученичка бев тогаш и ми се погоди летен распуст па можев да си дозволам некако да терам така. Преку два-три дена ставав, некогаш и почесто и за околу 2 недели имав нови влакна.

    Ама дефинитивно не е за пред луѓе ако студираш или работиш, мириса доста јако.
    Можеш за викенд само, ама имај предвид дека така процесот на регенерирање би бил побавен. Како ти одговара така, ќе си одредиш сама.
     
    На Harper му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    7.395
    Пол:
    Женски
    Јас па се истрчав вечерва ставив, а утре сум на факултет цел ден :worried:. Исплакнав 3 пати со шампон, ставив пена за волумен па си велам не мириса више толку јако... или јас се навикнав и не го осеќам.
    Ништо, или нема да одам или па ќе одам и ќе се правам наудрена :wasntme:.
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Не верувам да мириса до толку до утре. Јас го оставав да стои по многу саати, може од сабајле па се до вечер...е тоа си мириса, за жал колку и да се плакне останува малку некој мирис.
    Не верувам од неколку часа стоење и волку плакнење да мириса.
    Ќе кажеш утре. :lol:
     
  17. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    7.395
    Пол:
    Женски
    Ако седам сама, нема веќе да се повтори да ставам во денови кога имам обврски. Stay tuned :rofl:
     
    На x.Daisy.x, Snowflake97 и Mishela им се допаѓа ова.
  18. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Права ствар ако неќеш да те замараат :rofl::rofl: Aj па да ни споделиш впечатоци :D
     
  19. aurora_borealis

    aurora_borealis Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки, се расчитав низ темава ептен :D многу ме фаќа нервоза, се мислам да одам на дерматолог. Дали може да ми кажете вие што сте биле кај Др. Анчевски на преглед колку сте задоволни и колку чинеше прегледот? Гледам оти сте пишале некои цени, ама ако имате инфо од поскоро време, да знам дали е ист трошок. Многу ви благодарам и простете ако идам off-topic :)
     
  20. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    7.395
    Пол:
    Женски
    @Mishela @x.Daisy.x 8) Добро поминав, никој ништо рече па си велам не ме сетиле :wasntme:.

    А мене вечерта, ваљда од миризбата притисокот толку ми падна, сум спиела како заклана. А обично патам од несоници па.. мислам дека често ќе ја повторувам постапкава :rofl:.
     
    На buba4e89, Snowflake97 и x.Daisy.x им се допаѓа ова.