1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. delfina45

    delfina45 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Со проблемов се борам околу 5 месеци. Интензивно опаѓање од јули. Имав убава бујна коса, сега половина ми ја нема, особено на горниот дел скалпот речиси ми се гледа. Депримирана сум и секое миење ми е стресно :( Испробано шампон од коприва со ампули, пантенол, ад капки..Биоксин со ампули, веќе трет месец и Мерц таблети трета доза.Никакво подобрување, дури мислам од Биоксинов уште повеќе ми паѓа, ама ај да бидам упорна. Маска од масла: рицинус, чичково, рузмарин и се што слушнав и прочитав. Во меѓувреме испитани хормони на тироидна (два пати, вториов пат по инсистирање на дерматолог за да биле тазе) и крвна слика-се во ред. Посетив дерматолог(ко бајаги била добра). Со закажан термин на државно во ПЗУ, ама ми го наплати дупло со лосионот што ми го продаде. Страв ми е да го ставам оти не знам што има во него, ја снема докторкава негде кога сакав да прашам што и како. Шампонот што ми го препорача РЕВАЛИД, врска нема со опаѓање, а листа на третмани: ПРП и мезотерапија со ценовник уредно ми даде, ако сум сакала коса одма. Битно не разбрав ни причина што е ниту добив конкретна дијагноза. Не планирам да одам по доктори веќе, овие приватниве ги интересира како да ти извлечат пари. Ве исчитав малку овде и пак не знам што да пробам следно. Помош?
     
    На tamche995 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.081
    Проверени ти се антитела за тироида и антитела за целијакија? И витамини, минерали?
     
  3. delfina45

    delfina45 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Не. Требаше докторкава да ми каже, нели? А ако беше за витамини и минерали од Мерцов ќе се стабилизираа до сега. Барем јас така мислам.
     
  4. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Мерц користев и јас долго време, 3-4 шишенца потрошив и мака ми е за парите, ефект никаков не видов. Оттогаш бев на Алпецин, Алверде кофеински шампон и сега Биокап.
    Ми ги препорачаа капсулите на Фитовал, негде читав биле поконцентрирани, а и поевтини.
     
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.081
    Со антитела многу многу не се занимаваат во мк.
    А некој друг здравствен проблем или агресивен третман на коса си немала?
    Мислам дека матичен лекар би требало да знае што да се испита, ама реално не знам колку е така.
    Секако, може и од стрес да е, и да не ги заборавам хормоните-естроген, тестостерон и сл.
     
  6. delfina45

    delfina45 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Тоа најмногу ме погаѓа, никогаш ништо агресивно не сум и правела за вака да ми враќа. Едно фарбање, нити сушење со фен, ни пеглање ни виткање....Е сега откако ја скратив ја пеглам. А за хормонски статус ќе мора пак сама јас да инсистирам. Инаку матичнава ми рече не изгледало дека не ми се во ред хормоните :D Проблемов е нема лекар да те насочи, па вака ќе си бараме чаре по форуми:)
     
  7. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Секогаш периодот крај на август-ноември ми паѓа косата и почнав да го користам шампонот на алверде со бибер и кофеин и сега ми е супер ич не ми паѓа.
     
  8. delfina45

    delfina45 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Го има во секоја аптека, цениве варираат, јас го платив околу 600 денари, некаде е и поскап. Формулата му е добра, па затоа го купувам. Веќе трето шише ми е.
     
  10. delfina45

    delfina45 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Да читам, saw palmetto и друго, природна база. Изгледа добра формулава, но дали ви го сопре опаѓањето, имате ли нова коса и после колку време користење видовте резултати? Гедам има и некој лосион дали го користите и него?
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Лосион немам јас, само маслени маски ставам и редовно шампонот. Нема резултати преку ноќ, ама дефинитивно е подобрено.
     
  12. Kaktuss

    Kaktuss Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Може ли името на хормонот, истото и се случува на ќерка ми. Најверојатно има гинеколошки проблем, па би сакала само да видам што ви препорачал гинекологот, чисто за споредба. Фала
     
    Последна измена од модератор: 8 ноември 2019
    На delfina45 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Па и нема некој ефект парусан. Ми се виде ок на почеток, ама сега, после 2-3 недели и не гледам некој ефект.

    Следно ќе пробам со фитовал, само да го дотрошам Парусанот. И никако да ја направам таа комбинацијата со витамини, а сум слушнала добри работи за неа.
     
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.081
    Каква е комбинацијата со витамини?8-|
     
  15. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Има некоја верзија на претходната страна на темава:

    200 ml неутрален шампон од коприва
    1 ампула витамин Б1
    1 ампула витамин Б6
    1 ампула витамин Б12
    5-6 таблети пивски квасец

    Има повеќе варијации, од само шампон од коприва со Б комплекс, до ова погоре + рициуносово масло и не ми текнува дали се ставаше уште нешто. Многу пати сум слушнала дека наводно многу помагала оваа комбинација.

    Едит: го најдов и овој со рицинус:
    Шампон од коприва (обичен, литарски)
    Пантенол 100 мл (воден раствор)
    Капки од коприва 30 мл (едно шишенце)
    АД капки, 30 мл воден раствор (едно шишенце)
    Рицинус масло 50 мл
    2 ампули витамин Б
     
    На kuc му/ѝ се допаѓа ова.
  16. delfina45

    delfina45 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Јас сум го правела овој вториот и го користев еден месец, ама без резултати. Може требаше да сум поупорна.
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nina_lina

    nina_lina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2017
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    Ме знам дали е соодветна темава за прашањето, но не најдов друга тема. Зет ми пред неколку месеци имаше проблем со опаѓање на брадата, но само на едно место. Според мислење на докторите станува збор за алопеција ареата. Но овој проблем се појави и на уште две помали места на брадата од пред извесен период и изгледаат како да се прошируваат. Правеше некои испитувања, снимање заби, алерготест на некои видови, но се беше во ред... Состојбава ме натера да прашам дали некој имал ваков проблем, од што се појавува, кои се причинителите за опаѓање на коса/во случајов брада само на одредени места (во форма на кругови)?
     
  18. Albertaj1

    Albertaj1 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali mozenekoj da mi preporaca so da koristam za prava i mazna kosa, mojata ja imammalce vitkana, pa i koga ja peglam po kratko vreme pak se vitka.:?:
     
  19. delfina45

    delfina45 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Мене од маслава уште полошо ми е. Само што собрав една голема топка од када. Миењево ми е ноќна мора и секој ден се полошо. Останав без коса
     
  20. tace73

    tace73 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    1.395
    Пол:
    Женски
    Сопругот исто имаше на брадата. Ние бевме кај др. Лидија Христова, во амб Јане Сандански. таа му даде да се мачка со Адвантан крема и му викаше после тоа да излегува на сонце. после извесно време му се изгубија. Сепак, кај зетот може да е друг проблем, најубаво да отиде докај докторката, ние сме многу задоволни од неа, за решавање и на други кожни проблеми!