1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Zdravo, probaj da i stavis jajce mateno, i ako imas ricinusovo maslo. Jas taka spreciv opagjanje, no iskreno jajceto mnogu loso mirisa otposle i sega stavam ili zelatin ili kvasec. Od jajce i zelatin ima najbrzi rezultati, za dve nedeli ke imas novi mali vlakna. Se drugo probav, ampuli, samponi, vitamini, drazei..bla bla. Brdo pari na gluposti a samo ova me spasi. Srekjno
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Ако си породена пред неколку месеци нормално е косата да опаѓа додека се стабилизираат хормоните. Но можеш да пробаш во шампон од коприва од 200мл (оној од Илирија мислам дека е најконцентриран) да раствориш 5-6 таблети истолчени пивски квасец и витамини Б1,Б6 и Б12 во ампули и да се миеш како и обично со него. Пробај, од ова полошо не може да биде :)
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  3. фина96

    фина96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Фала, ќе пробам. Купив шампон од лук на афродита ама џабе. Паѓа како луда
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски

    Ќе паѓа додека да испадне сиот вишок, најчесто кај 9-10 месец се намалува, или прекинува.
    Лек е скратување на косата, сакала, не сакала, поарно ќе ти биде.
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  5. фина96

    фина96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Имам чувство како да ми е преполовена косата. И се двоумев дали да одам и кратко да се ишишам, ама изгледа тоа ќе е решението сега за сега, од друго нема ефект ;(;(;(
     
  6. nurse to be

    nurse to be Нов член

    Се зачлени на:
    9 мај 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Во последно време косата почна многу да ми паѓа , количината на коса која ми паѓа на дневно ниво е огромна , некој совет ? Дали има некоја болест која може да го предизвика опаѓањето ?
     
  7. LucyLu

    LucyLu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2019
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.194
    Пол:
    Женски
    Обично се препорачува проверка на тироидната. Јас "Алпецин" од Зегин земав Ц1 штп пишува но јас би ти го препорачала тој што има и за првут и за опаѓање. Јас незнаев дека има таква комбинација и ептен првут фатив. Опагањето се намали и почна нова коса да ми расте :rofl: Пиев и мерц исто така
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  8. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Многу ми паѓа косата, се прашувам како не сум ќелава. Што да користам?
     
    На MidwifeM му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MidwifeM

    MidwifeM Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2020
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    3.428
    Пол:
    Женски
    Биотин таблети,Alpecin C1 шампон,ампули од ДМ против опаѓање на коса..Мене ова ми помогна пред неколку месеци.Но фризерката ми рече дека Алпесинот не е за долгорочно користење бидејќи бил многу јак.Шампонот и третманот против опаѓање од Авон се исто така добри.
     
  10. italiangirl11

    italiangirl11 Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Go ima nekoja koristeno shamponot bioxsine dermagen?
     
  11. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    8.173
    Пол:
    Женски
    Јас го имам користено црвениот, заедно со ампулите, ама немаше ефект кај мене.
     
    На italiangirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ako se farbas moze farbata da ne ti odgovara ili nekoj sampon. Isto probaj so nacinot na ishrana jadi poveke ovosje i zelencuk fokusiraj se na zdrava hrana ,pij voda mnogu,obavezno b kompleks zatoa sto se e od vnatre. Taka mene prekina da mi pagja ,posle sekoe mienje plachev pola kosa vo race mi beshe. Posle 5-6 meseci premnogu mi se zgusna kosata i po sjajna i zdrava.
     
    На TrinityNeo и RainbowButterfly им се допаѓа ова.
  13. LaTama

    LaTama Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    343
    Пол:
    Женски
    Лолита имаше ли ефект комбинацијата и ако да после колку време. И јас почнав да го користам само шампонот, веќе 3 пати се имам измиено нема ефект можеби ептен минимален. Знам дека е рано и од очај се мислам да земам и лосион
     
  14. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    1.478
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, да ве прашам сакам за опаѓање на коса кај машки. На брат ми многу му опаѓа косата, фронталниот дел речиси и да нема коса, останатите влакна горе се многу тенки, ми вика ми остануваат еден куп влакна во раце. Дали има нешто то би можел да користи?
     
  15. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас ги имам користено двете истовремено и се покажаа фантастично, се намали опаѓањето веќе по трето миење.. Потрошив две пакувања од шампонот па го сменив за да не ми се презасити косата. Периодов повторно почна премногу да ми паѓа косата, ама слушам доста и од пријателки, претпоставувам дека е период кај сите за опаѓање.. Ќе ги почнам повторно и јас кај и да е.
     
  16. LaTama

    LaTama Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    343
    Пол:
    Женски
    Благодарам на одговорот. Ќе го земам и јас лосионот зошто само од шампонот нема некој посебен ефект кај мене ама како што и кажав го користам кратко време. Инаку косата почна пред месец ипол многу да ми опаѓа, прв пат во таква мера и искрено се исплашив. По секое миење на косата во депресија пагам. Се надевам нема да продолжу уште многу зошто косата ми е преполовена
     
  17. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Ако е само период, редно време е кај и да е да прекине да паѓа
     
    На LaTama му/ѝ се допаѓа ова.
  18. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
  19. Tasija21

    Tasija21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали сте задоволни од шампонот од коприва на Афродита, и дали има некој ефект.
    А сакам да прашам и за маската на Генера зелена боја е пакувањето доколку некој ја користи или користел да каже мислење. :)
     
  20. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Во шампонот од Афродита од лук имам ставено 1/3 Pantenol rastvor 5% и заприметувам дека му се изгуби првичниот мирис на шампонот, сега навистина мириса на лук.. и да за опаѓање имам ставено желатин.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.