1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. tifani

    tifani Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    bev vo srbija praevme ispituvanje dali e gentsko ili ne nee i majka mi ima retka kosa no ne e nasledno potoa pravevme ispituvanje da ne se maski hromoni ne se mi zimaa bris sto ne mislam deka site se zbogatija zaradi mojata kosa i nisto navistina neznam sto da pravam stvarno mi e krivo sto e vaka a imav preubava dolga gusta kosa sega mi e pajazinka
     
  2. danielche

    danielche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Socustvuvam so site sto go imat problemot, barem mene mi e potpolno jasno kolku boli gubenjeto na kosata, jas bi rekla najgolemiot ukras na glavata na zenata. Faktorite za gubenje na tolku dragocenoto nesto-kosata se najrazlicni. Nemojte da se nervirate za nisto i nikoj, ke bide predocna koga ke svatite deka ne vredelo. Sum probala dosta preparati (vitaminski samponi, vitaminski kapsuli, piluli za kosa..), nekoi od niv mi se pokazaa dosta efikasni, nekoi samo trosenje pari. Se na se moj sovet vi e kako prvo sekoj koj ima "slaba" kosa da ne ja tretira termicki (peglanje i feniranje).Mnogu vitamini i minerali. Koristete prirodni-organski samponi koi ne sodrzat hemikalii kako "obicnite" samponi. Na pr. Ja so godini koristam samponi od Royal (RSI) i mnogu sum zadovolna... :D :) :D :)
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    косата може да паѓа и поради стрес мене тоа ми се случи уште кога бев на факултет за време на сесија потоа користев рецепт лосион и донекаде се подобри ситуацијата исто така пиев пивски квасец јадев повеќе јајца и ставав маска од маслиново масло и жолчка биени со миксер како мајонез, друго, секое последно плакнење ми е со чај од коприва(тоа многу помага) а за шампон гледам да не е со многу хемикалии мириси и слично битно ми е да е за волумен
     
  4. Debora

    Debora Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Стварно косата,а тука ќе ги ставам и ноктите се нешто најважно кај изгледот на жената,али јас имав многу густа коса,но во последно време,премногу ми паѓа.Пробав со секакви шампони и тревки,но очигледно не ми престанува.Сега малку ми се подобри го користам шампонот против опаѓање на Фарма Вита,комбинација со капките на Глинт,но тие веќе ги користам 2 години,и задоволна сум.Некои викаат дека нормално било 1 во годината да ти опаѓа многу косата,но незнам.Ако имате некој совет да ми дадете,што ќе ми помогне многу ќе Ви бидам благодарна.

    Поздрав
     
  5. zenazmaj

    zenazmaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Dragi dami

    Opagjanjeto na kosata e strasna rabota.I jas imam ist problem,no, za razlika od vas mene kosata mi opagja od koga se porodiv pred dva meseci. Ima dva provereni recepti edniot e super drugiot smrdi ama e mnogu efekten.

    POla sisence cickovo ili bademovo maslo, 1 ampula B6 injekcija (se kupuva od apteka), pola ceden limon, edno jajce, i edna lazica rakija se dobro se mesa i se vtriva vo korenot na kosata pa se ostava da stoi barem 1 cas.A ko ova go pravite nekolku pati v mesecot opagjanjeto na kosata recisi i ke iscezne.

    Drugiot recept e so luk.
    Se zema edna cela pogolema glavica luk se cisti od luspite i se stava vo casa cist alkohol ili moze i voda i se ostava da stoi 24 casa.Otkako ke otstoi se proceduva i so tecnosta se macka glavata i se ostava da stoi nekolku casa pa se mie.Najdobro e toa da go pravite navecer pred spienje i da se izmiete ima malku tezok miris na luk ama celosno go sprecuva opagjanjeto i pomaga da nikne nova kosa.
     
    На Sunchineforever, Menasss, 0306azz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    toa so lukot e za pogolema cirkulacija...no ima i losion od luk dosta e koncentriran i ne smrdi (tatko mi go koristese) hehe
     
  7. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    LIST OD OREV SVAREN VO VODA !! Vodata sto ke ja dobiete ke si ja turite vo sisence i ke si ja plaknite kosata so toa posle sekoe mienje !! Se nadevam deka ke vi pomogni ! Mene ova mi go kazaa i e mnogu efikasno . Vsusnot stara baba koja mu pagala kosata i i bila vekje obelena pocnala da go pravi ova i i porasnale novi vlakna vo boja kako sto i bila kosata !! Taka mi kazuvaa e sega probajte nisto ne ve kosta ! Mene mi pomogna :)

    МОДЕРАТОР:
    Прочитајте ги правилата за пишување на мислење.
     
    На Sunchineforever и Menasss им се допаѓа ова.
  8. Minuska

    Minuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    11
    Прво отиди си на лекар.. може имаш некој недостаток на витамини.. и не пробувај одма да пиеш нешто за растење на косата.. зашо влакната нема да растат само на косата ке растат и на другите делови од телото..
     
  9. Minuska

    Minuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    11
    Секако нешто шо е за пиење немој.. А на препарати шо се нанесуваат не верувам многу многу.. Кај кого како делуваат тие :/
     
  10. Mrs.Gordana

    Mrs.Gordana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    i mene mi pagase kosata nekolku meseci od ispituvane na hormoni mi najdoa zgolemena funkcija na testosteron i dhea-s ginekologot mi dade da pijam diane-35 za da se blokira funkcijata na hormonita e sega neznam sto da pravam dali da pocnam so tabletite ili da se konsultiram so uste nekoj ginekolog inaku na poslednipt pregled mi najde i tumur na matkata sega gi cekam rezultatite od pap testot
    vo kumanovo i nema mnogu dobri ginekolozi pa bi sakala da predlozite nekoj od remedika ili sistina bidejki gi falat deka se strucni
    odnapred blagodaram
     
  11. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Mene mi pagase kosata premnogu, iako sekojdnevno vnesuvav mn vitamini! Potoa zabelezav deka kozata na ustata mi se lupi precesto! Si rekov sigurno e nedostatok na zelezo! Pa otidov do apteka i kupiv zelezo! posle dve nedeli kosata prestana da mi opaga :up: :up: :up: :up: :up: !
     
  12. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    Шампон против опаѓање на косата???

    Девојки кажете некој добар шампон против опаѓање на косата во последно време косата многу ми паѓа дури понекогаш страв ме фаќа :worried: посебно кога се бањам и кога ке ја исчешлам косата чешелот е преполн со влакна мислам косата цела ми паднала... :worried: плс препорачајте ми некој шампон.. слушам на рецепт го фалат??? позз
     
  13. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    ALPECIN C-1 licno mi e proveren i rezultatite se vidlivi, prvin ke prestane da ti paga kosata a poslem za kratko vereme pocnuvaat da rastat novi vlakna.. za pobrz efekt koristi iampuli protiv opaganje na kosa (foltene. bioxet)
     
    На Charlotte_angel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    а каде можам да го алпецин ц-1? го има по супермаркетиве или во аптека да го барам???
     
  15. didi1982

    didi1982 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    4.115
    Alpecin c 1 go ima vo aptekite, cini okolu 450-500 denari. Inaku blagodaram na site sto ste se vklucile na temava, vednas zapocnav so terapija:)
     
  16. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    Јас денес го купив шампонот на рецепт против паѓање на косата, ке го користам некое време па ке видиме резултати... ;) а планирам и во шампонот да си истолчам неколку витамин B6 како што прочитав во некој претходен пост погоре само незнам колку да истолчам на 400 ml шампон???? може некој да ми каже???? позз и фала однапред
     
  17. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Фитовал е исто добар шампон против паѓање на косата.
     
  18. natasa69

    natasa69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    5
    користи рицинусово масло против опаѓање на косата ;)
     
  19. majami

    majami Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Mojata kosa e nikakva,mrsen koren,suvi vrvovi i me cesa non stop i od vreme na vreme imam i prvut,a baska i mi paga.Mi kazaa za toj samponot ALPECIN C-1 go barav ali ne go najdov mi rekoa deka poveke od mesec dena ne stigal po aprekite kao go ukinale. A jas koristev sampon protiv opaganje zaedno so ampuli od eugene perma Cycle vital go koristv 1 god i kosata prestana da mi paga megutoa i kosata se prezasituva koga se koristi celo vreme edno ist sampon taka da sea go smeniv i kupiv folten ama nekako ne mi e bas ok. a Cycle vital go ima samo vo parfimeri kim mislam bese vo trgovski.
     
  20. monik1993

    monik1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    za opaganje na kosata...kako sto sum slusala od postari...trebalo od vinova losa koa ke se kroi ke pocne da kape i so kapkite od nea ke isipete na glavata ke vidite ima efekt ...ke se zgusne kosata odma :) sum probala na mene i sea fala bogu super mi e :)
     
    На Sunchineforever му/ѝ се допаѓа ова.