1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Фала ти Нина во секој случај.
    Ќе видам да ми заврши менструацијата и одам на кожен лекар па ќе видам што ќе ми каже. Се трудам да не паничам, ама не е лесно.

    Девојки секој ваш совет ми е добредојден
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.641
    И јас баш приметив дека почна повеќе да ми паѓа коста :worried: Мислам дека е до периодот на промена на влакното на косата, ама ова е веќе загрижувачки... Ке пробам сеа со некој шампон против опаѓање, па ке видам што ке биде.. Се надевам дека е само период и дека ке престанеееееее да паѓа
     
  3. terezija27

    terezija27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    14
    Devojki,mene licno mnogu mi pomognaa Merz special drazei.Ima mnogu ubav sklop na vitamini,B-kompleks vitaminite,pivski kvasec i plus Zelezo ubava doza.Taka od sto i da e pricinata,vitamini ili zelezo-vo nego ima dovolno od dvete.Veke so vtoroto ispieno sisence,pocnaa i mnogu novi vlakna da mi rastat a i noktite premnogu mi se zacvrstija(mi rekoa dokolku go pijam za terapija na krslivi nokti,da ne stavam lak na noktite :) ) inaku mi go preporaca kozen doktor. Toplo vi go preporacuvam! I edna napomena,nemojte da ocekuvate brzi rezultati sto i da koristite za kosa...toa e proces okolu folikulot na vlaknoto,koju trael poveke od 1 mesec,zatoa site preparati na kosa se piele podolg period.Merz special cinat 450 denari,mesecna terapija e,odlicni se!!!A i sisenceto e mnogu luksuzno,keramicko ;)
    http://www.merz-spezial.com/en/87.html
     
  4. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    А каде можам да ги најдам.. :wasntme: :wasntme:
     
  5. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    имав и јас период кога косата ми паѓаше ненормално ( не дека и сеа не ми паѓа) користев Б-комплекс и ампули против опаѓање на коса ги има во зегин мислам по 100 и нешто денари...а и редно време е да се шишам како бандини сум ...хехехе
     
  6. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Какви таблети пиеше?
     
  7. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ми е за тука проблемов, ама ај. :D
    Вака жени иам виткана коса скоро до гз сега, и примеќам дека ми е слаба некако на корените. Долу ми е бујата, а на корените ретка и како сплескана. Ме нервира пошо никогаш така не ми било. Е сега едно време исто ко имав долга коса, ја скратив скоро до рамена и одма ми збувна. Знам дека сега трга надолу од должината, и затоа ми е горе како сплескана. И знам дека решение би било да ја скратам малку, али ја појке од 5 цм не сакам да ја кратам, сакам долга да ми е. Си ја обожавам косата, добивам многу комплименти за неа, али ако продолжи да ми се плеска горе..... |(
    Дали знаете некој шампон, или ампули, или било што за да го решам овој проблем, освен шишање над 10 цм ? |(
     
  8. zasekogas0408

    zasekogas0408 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    41
    Devojki..brobajte so shamponot RECEPT taka se vika....za opaganje na kosata, i jas go koristev mnogu sum zadovolna a i ne e mnogu skap..
     
  9. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Го користев, ама пак ми опаѓа косата. Ама сега е се во ред, открив дека е од фарбата.

    Сега ќе ја оставам малку, не ја фарбам, а потоа ќе користам фарба без амонијак [​IMG]
     
  10. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    И кај мене е исто,само што јас имам права коса.Густа ми е и долга до половината.Само забележав во последно време дека кај коренот ми е сплескана и го нема веќе оној волумен што го имаше пред да ми порансе толку многу.Ќе ја шишам но не сакам многу,и јас како тебе сакам да ми е долга косата..
     
  11. terezija27

    terezija27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    14

    Vo pravo si,samo toa zaboraviv da napisam.Gi ima vo site apteki,ne gi baraj po supermarketi :) pozdrav
     
  12. monika19

    monika19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Mene kosata mi pagashe pred 4 godini i ovaa zima epten mi pagashe i eve sega pak mi paga, ama jas si najdov resenie. Stavam vo voda listovi od orev i gi varam i otkako ke se izbajnam ja plaknam kosata so toa.. Eve do sega 3 pati mi ima pomognato, a sum piela i merz i pivski kvasec i sum koristela sekakvi samponi ama nisto duri posle 2-3 meseci ima efekt od tie .. a so ovie orevite vednash posle 1 ipol mesec (najmnogu) vednas prekinuva ... a sega slusnav deka mnogu pobrz efekt imalo ako vo vodata osven listovi od orev da se stavalo i listovi od kopriva .. taka da zenski probajte, na mene nisto drugo ne mi pomogna taka da moze i na vas toa da vi pomogne .. :)
     
    На CandiceSwanepoel, happygirl и sesilija им се допаѓа ова.
  13. zasekogas0408

    zasekogas0408 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    41
    Istoto i jas go zabelezav..posebno za plavata kosa koja pocesto se farba...no sega i go nauciv tertipot...
     
  14. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Кој е тертипот.....? :^) :$
     
  15. aleksandra984

    aleksandra984 Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    2
    probaj so samponot za protiv opaganje na hemel mnogu dobar e a ti go preporacuvam i masloto za jaknenje na kosata neverovaten e i toj e za protiv opaganje ne se mnogu skapi koncetrati se ali preubavi se i pimagaat mnogu od masloto se kapnuva i vo farba ne samo sto ima poveke sjaj farbata tuku i ne se gori tolku pozz
     
  16. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Леле ,многу ми паѓа,Имам ретка коса и пак паѓа,се нервирам навистина :@ :@ :@
     
  17. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    и мене почна многу да ми опаѓа косата имав многу густа коса а сега гледам почна полека да ми се изретчува :@ не знам до што е ама мислам дека е до исхраната, не јадам многу :)
     
  18. terezija27

    terezija27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    14
    kupi Merz spezial drazei,jas pokraj toa sto mi pagase kosata gi zemav i poradi jadenjeto...mnogu sum zadovolna od niv
     
  19. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Како мислиш поради јадењето? Ако го отвараат апетитот да знам да не ги земам :^)
     
  20. bubi4ka90

    bubi4ka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    jas protiv opaganje koristiv tableti oligovit (a moze i oligogal na baza na zelezo) sprej revitin, tableti pantenol i sampon foltene. Sega e podobro i samo prodolziv so sprejot revitin bidejki ne e samo protiv opaganje tuku i za rast i obnovuvanje na kosata + e na baza na ricinus i pantenol a i ne mi ja mrsi kosata pozz