1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски

    Може да отвораат апетит - според составот (има Б витамини, А витамин, Д витамини, железо...) е многу веројатно.
     
  2. matejab

    matejab Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    8
    бидејќи имам проблеми со тироидната жлезда, косата многу почна да ми паѓа.. немам ништо досега користено или пиено против тоа, но време е да почнам ако не сакам да останам ќелава :D
     
    На Menasss му/ѝ се допаѓа ова.
  3. terezija27

    terezija27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    14
    Како мислиш поради јадењето? Ако го отвараат апетитот да знам да не ги земам :^)[/quotp
    poradi toa sto jadam 2pati na den,slabo vnesuvam ovosje i zelezo (ne sakam meso,go izbegnuvam),a merz imaat dovolna kolicina na potrebni vitamini i zelezo....inaku ako osetis deka to otvaraat apetit,togas pij 1 drazea na den,i ke ti traat 2 meseca ;)
     
  4. cvet957

    cvet957 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    38
    Капсули за виталност на косата можете да си погледате на интернет РСИ Битола, ке си прочитате за какви капсули станува збор.Јас ги користев и навистина има резултати.Инаку се продаваат преку дистрибутер на тел.075615918.А инаку колку зависи од исхраната не знам јас јадам се немам проблем,но пред некое време слушнав на тв дека треба да се јаде јаболка секојдневно. :emo:
    RSI Asortiman > Ljepota iznutra > ODRŽAVANJE VITALNOSTI

    Kapsule za vitalnost kose
    Šifra: Dr.F-101
    Dr. Förster preporuča pravilnu prehranu kroz korijen kose. Vitaminske kapsule reguliraju biološku prehranu korijena kose koji opskrbljuje folikule građevnim elementima i biokatalizatorima neophodnima za rast i razvoj zdrave kose, za jačanje korijena kose, sjaj, vitalnost - za zdravlje i ljepotu, potpomažu rast i kvalitetu kose dajući joj zdrav izgled, potiču rast i sprečavaju ispadanje kose, doprinose brzom oporavku kose, vlasišta, ali i noktiju.
     
  5. Guinevere

    Guinevere Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    25
    Би сакала да знам зошто од пред некое време почна косата да ми паѓа а ставам редовно кондиционер и маска.Една другарка ми кажа дека и кај нејзе забележала опаѓање но не било страшно,таков бил периодот.Што да правам?
     
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Jas sum mnogu zadovolna od Fitoval шампонот. И јас имав проблеми со опагање на косата и мислам дека ми беше периодично но во секој случај со употребата на шамонот мн ми се згисти и ми го забрза растот на косата. А инаку го има во сите аПтеки и мислам дека чини околу 350 денари :) pozzz
     
    На Guinevere му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Guinevere

    Guinevere Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    25
    Тогаш уште утре го купувам шампонот,фала многу на советот :*
     
  8. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ej ima i ampuli od istata marka a i kapsuli vidi i prasaj si go farmacevtot toj najubavo moze da ti kaze pozz imajte prijatna nok :*
     
  9. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    И jaс би ти го препорачала Фитовал шампонот, а не е лошо и една анализа на крв чисто да се види да не има некоја позадина опаѓањето. Инаку мислам дека Фитовал најефтин е во Зегин, 310денари чинам. Внимавајте да не направите утка и да го купите тој за оштетена, не дека е лош но првенствено потребата ни е против опаѓање. Убаво е и маски домашни да си користите, микс од мед, маслиново масло, рицинусово масло, жолчка, пантенол, и слично. Сето тоа е здраво за косата. И мислам да се внимава маска/балзам да не се става на скалпот туку само на врвовите.

    :*
     
  10. Guinevere

    Guinevere Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    25
    Фала ви многу и на двете..Утре ќе го купам тој шампон а и не е лошо и крв да си испитам,не мислам дека ми паѓа косата од фарбата пошто користам 12% хидроген за руса коса,еве веќе пола година откако се фарбам и ова не ми се случило а и една другарка исто така користи од истата фарба а нема ваков проблем :?: Сепак ќе видам со шампонов дали ќе има подобрување :*
     
  11. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Подобар е фитовалот или алпецинот? Планирам да купувам, па барам совет... :^)
     
  12. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно е до периодот. Септември и октомври косата значително почнува да опаѓа. Со години е така кај мене, а и од многу други сум го слушнала истото. Јас не менувам ништо, секако за месец дена престанува.
    Изгледа и ние како животните имаме период на лињање :lol:
     
  13. Leonaaa

    Leonaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    пробајте со "seboral forte" не сум сигурна дали го има во македонија.јас го купувам од бугарија и е многу добро..тоа е лосион и се нанесува 2 пати неделно откако ке ја измиеш косата и не се плакне има на почетокот непријатна миризба ама изветрејува..косата расте побрзо и се обновува....чини 60 ден ама треба некој да ви го донесе...јас го користам и е предобро...се надевам ви помогнав :)
     
  14. maa

    maa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    38
    Јас престанав да користам маска за коса и се познава веднаш разлика...
     
  15. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Девојки имам проблем со косата. Во последно време многу ми паѓа, имам густа и долга коса, секогаш ми паѓала но нормално, последниов месец премногу ми паѓа. Планирам да одам на лекар да се прегледам можеби е до недостаток на некои витамини или пак на периоди. Што мислите??
     
  16. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    И јас мислам дека е до периодот! Нормално е да опаѓа косата од 50-100 влакна НА ДЕН!....Така да кога ја миете косата на два или три дена, ако не ја чешлате, нормално е дека ќе се уплашите во капењето :lol: !
    Не се замарајте со тоа! Ако ви паѓаат цели туфки, тогаш превземете акција! Нормално е косата се ретчи, па ако ги видите и мачињата и кучињата како се митарат.....цело влакно им паѓа па никого ништо! Во најголем случај, поработете малце на Омега, и минералите!
     
  17. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Во која смисла разлика? :^)
     
  18. maa

    maa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    38
    Koсата не ми паѓа како што ми паѓаше додека користев...Нормално е нели да падне некое влакно ама од маската ми мноооогу повеќе паѓаше.Секаква маска имам пробано и од многу експерименти ако продолжев да ставам сега ке бев келава :)
     
  19. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Маската за коса ја прави помека и помазна косата, и претпоставувам дека кога ќе ставиш маска се пролизгуваат надоле сите влакна кои веќе треба да паднат. Ако не испаднат така тогаш ќе паднат додека ја чешлате или ако ја фенирате, додека ја фенирате. Мислам дека ако се внимава маската да се става исклучиво на врвовите а не на скалпот, нема никаков проблем.

    Има некој друг со ваков проблем?
     
  20. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    кога ќе си ја видам блузата отпозади имам околу 5-8 влакна на блузата кои ми паѓаат од косата .. не ми паѓат цели туфки туку влакно по влакно .. што да правам? :?: