Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.921
  Допаѓања:
  118.419
  Пол:
  Женски

  Може да отвораат апетит - според составот (има Б витамини, А витамин, Д витамини, железо...) е многу веројатно.
   
 2. matejab

  matejab Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  бидејќи имам проблеми со тироидната жлезда, косата многу почна да ми паѓа.. немам ништо досега користено или пиено против тоа, но време е да почнам ако не сакам да останам ќелава :D
   
  На Menasss му/ѝ се допаѓа ова.
 3. terezija27

  terezija27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  13
  Како мислиш поради јадењето? Ако го отвараат апетитот да знам да не ги земам :^)[/quotp
  poradi toa sto jadam 2pati na den,slabo vnesuvam ovosje i zelezo (ne sakam meso,go izbegnuvam),a merz imaat dovolna kolicina na potrebni vitamini i zelezo....inaku ako osetis deka to otvaraat apetit,togas pij 1 drazea na den,i ke ti traat 2 meseca ;)
   
 4. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  36
  Капсули за виталност на косата можете да си погледате на интернет РСИ Битола, ке си прочитате за какви капсули станува збор.Јас ги користев и навистина има резултати.Инаку се продаваат преку дистрибутер на тел.075615918.А инаку колку зависи од исхраната не знам јас јадам се немам проблем,но пред некое време слушнав на тв дека треба да се јаде јаболка секојдневно. :emo:
  RSI Asortiman > Ljepota iznutra > ODRŽAVANJE VITALNOSTI

  Kapsule za vitalnost kose
  Šifra: Dr.F-101
  Dr. Förster preporuča pravilnu prehranu kroz korijen kose. Vitaminske kapsule reguliraju biološku prehranu korijena kose koji opskrbljuje folikule građevnim elementima i biokatalizatorima neophodnima za rast i razvoj zdrave kose, za jačanje korijena kose, sjaj, vitalnost - za zdravlje i ljepotu, potpomažu rast i kvalitetu kose dajući joj zdrav izgled, potiču rast i sprečavaju ispadanje kose, doprinose brzom oporavku kose, vlasišta, ali i noktiju.
   
 5. Guinevere

  Guinevere Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  24
  Би сакала да знам зошто од пред некое време почна косата да ми паѓа а ставам редовно кондиционер и маска.Една другарка ми кажа дека и кај нејзе забележала опаѓање но не било страшно,таков бил периодот.Што да правам?
   
 6. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.538
  Jas sum mnogu zadovolna od Fitoval шампонот. И јас имав проблеми со опагање на косата и мислам дека ми беше периодично но во секој случај со употребата на шамонот мн ми се згисти и ми го забрза растот на косата. А инаку го има во сите аПтеки и мислам дека чини околу 350 денари :) pozzz
   
  На Guinevere му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Guinevere

  Guinevere Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  24
  Тогаш уште утре го купувам шампонот,фала многу на советот :*
   
 8. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.538
  Ej ima i ampuli od istata marka a i kapsuli vidi i prasaj si go farmacevtot toj najubavo moze da ti kaze pozz imajte prijatna nok :*
   
 9. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.109
  И jaс би ти го препорачала Фитовал шампонот, а не е лошо и една анализа на крв чисто да се види да не има некоја позадина опаѓањето. Инаку мислам дека Фитовал најефтин е во Зегин, 310денари чинам. Внимавајте да не направите утка и да го купите тој за оштетена, не дека е лош но првенствено потребата ни е против опаѓање. Убаво е и маски домашни да си користите, микс од мед, маслиново масло, рицинусово масло, жолчка, пантенол, и слично. Сето тоа е здраво за косата. И мислам да се внимава маска/балзам да не се става на скалпот туку само на врвовите.

  :*
   
 10. Guinevere

  Guinevere Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  24
  Фала ви многу и на двете..Утре ќе го купам тој шампон а и не е лошо и крв да си испитам,не мислам дека ми паѓа косата од фарбата пошто користам 12% хидроген за руса коса,еве веќе пола година откако се фарбам и ова не ми се случило а и една другарка исто така користи од истата фарба а нема ваков проблем :?: Сепак ќе видам со шампонов дали ќе има подобрување :*
   
 11. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  495
  Подобар е фитовалот или алпецинот? Планирам да купувам, па барам совет... :^)
   
 12. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.183
  Допаѓања:
  24.633
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно е до периодот. Септември и октомври косата значително почнува да опаѓа. Со години е така кај мене, а и од многу други сум го слушнала истото. Јас не менувам ништо, секако за месец дена престанува.
  Изгледа и ние како животните имаме период на лињање :lol:
   
 13. Leonaaa

  Leonaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  4
  пробајте со "seboral forte" не сум сигурна дали го има во македонија.јас го купувам од бугарија и е многу добро..тоа е лосион и се нанесува 2 пати неделно откако ке ја измиеш косата и не се плакне има на почетокот непријатна миризба ама изветрејува..косата расте побрзо и се обновува....чини 60 ден ама треба некој да ви го донесе...јас го користам и е предобро...се надевам ви помогнав :)
   
 14. maa

  maa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  37
  Јас престанав да користам маска за коса и се познава веднаш разлика...
   
 15. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.561
  Пол:
  Женски
  Девојки имам проблем со косата. Во последно време многу ми паѓа, имам густа и долга коса, секогаш ми паѓала но нормално, последниов месец премногу ми паѓа. Планирам да одам на лекар да се прегледам можеби е до недостаток на некои витамини или пак на периоди. Што мислите??
   
 16. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  317
  И јас мислам дека е до периодот! Нормално е да опаѓа косата од 50-100 влакна НА ДЕН!....Така да кога ја миете косата на два или три дена, ако не ја чешлате, нормално е дека ќе се уплашите во капењето :lol: !
  Не се замарајте со тоа! Ако ви паѓаат цели туфки, тогаш превземете акција! Нормално е косата се ретчи, па ако ги видите и мачињата и кучињата како се митарат.....цело влакно им паѓа па никого ништо! Во најголем случај, поработете малце на Омега, и минералите!
   
 17. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.109
  Во која смисла разлика? :^)
   
 18. maa

  maa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  37
  Koсата не ми паѓа како што ми паѓаше додека користев...Нормално е нели да падне некое влакно ама од маската ми мноооогу повеќе паѓаше.Секаква маска имам пробано и од многу експерименти ако продолжев да ставам сега ке бев келава :)
   
 19. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.109
  Маската за коса ја прави помека и помазна косата, и претпоставувам дека кога ќе ставиш маска се пролизгуваат надоле сите влакна кои веќе треба да паднат. Ако не испаднат така тогаш ќе паднат додека ја чешлате или ако ја фенирате, додека ја фенирате. Мислам дека ако се внимава маската да се става исклучиво на врвовите а не на скалпот, нема никаков проблем.

  Има некој друг со ваков проблем?
   
 20. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.421
  Допаѓања:
  2.447
  кога ќе си ја видам блузата отпозади имам околу 5-8 влакна на блузата кои ми паѓаат од косата .. не ми паѓат цели туфки туку влакно по влакно .. што да правам? :?: