1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    И мене последниов месец многу повеќе ми паѓа косата. Дали ради промена на средина, дали (ќе стресам глупост) поради водава, пошо не е иста, појма немам. Среќа што имам грмушка на глава, па не се приметува.
     
  2. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.242
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Секоја есен септември и октомври ми паѓа косата.Ама бидејќи ми е густа не ми се познава(ше) до сега. Летово бев на диета, ослабев 8 кг и уште на крајот од август забележав дека ми е поретка косата. Ја прекинав диетата ама сега е тој период на опаѓање на косата и ќе чекам да дојде зима да престане. Многу се нервирам,секој ден кога се чешлам ептен многу влакна губам ама тоа е..Косата се регенерира, расте..
     
  3. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Mене едно време страшно ми паѓаше косата, направив анализа на крв и излезе дека хемоглобинот и железото ми се мн ниски (железото ми беше на 2.9), па испив три дози Фероглобин, и покрај вртоглавицата и несвестицата, го снема и проблемот со паѓањето на косата. Затоа, ако веќе паѓа претерано, добро е да проверите да не имате некој проблем со здравјето.
     
  4. srnka

    srnka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Сакав да се надоврзам на ова мислење, дали од таблетите за растење на нова коса (или против опаѓање на косата) растат влакна само на главата или пак на целото тело? Јас имам пиено доста таблетки, прво пиев на Фитовал, после пробав Мерц, па на Ројал и приметив дека и покрај тоа сто ми порасна нова коса, "буфнав" по цело тело. Не до тој степен да не можам да се справам со влакната, но јас мозам да ја приметам разликата. :^) А ниту една компанија не гарантира за оваа прашање. :worried:
     
    На Menasss му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sexy.s

    sexy.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Пробајте со шампонот KLORANE, многу е добар... ;)
     
  6. makedonkave

    makedonkave Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    a kade da se najdat listovi od orev
     
  7. del-fin

    del-fin Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    20
    kosata ne da mi paga nesmeeam da se fatam za nea na sekoe mienje po edna polna raka i napret pocna da mi se gleda kozata ko kelava.Go koristam samponot NIREL ima nekoj efekt ama slabo,ke go probam ova so listovite od orev pa da vidam sto ke se sluci.
     
  8. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Делфинке, каде го зема Нирел и по која цена? Јас само што потрошив едно шишенце Фитовал (100мл) меѓутоа не видов некое подобрување искрено. Се мислам дали е потребен подолг период па пак да го земам, или да земам Нирел, Алпецин или Виши против опаѓање. И мене МНОГУ ми се изредчи косата, мислам дека сум веќе очајна... Дајте совет :doh:

    п.с. Колку е Алпецин Ц1 шампонот?
     
  9. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Сесилија, каква фарба користеше? Ти се подобри ли сега состојбата?
    п.с. На сајтот на Алпецин прочитав дека тој е направен за мажи... и имаше прашање баш во FAQ дали се препорачува за жени, па имаа одговорено дека сепак е првенствено направен комплекс на состојки наменети за мажи но дека и кај жени би требало да има добар ефект. Пишуваше дека е во тек на изработка специјален шампон за жени, па некако се предомислив за Алпецинот... Сепак изгледа пак ќе си земам Фитовал, сепак не може да ми шкоди. Инаку се фарбам плава и се прашувам дали ете имам може негативен удел од фарбата, сепак плавите фарби какви и да се, појаки се од останатите. Не знам што веќе да превземам! Прочитав за ревитин спрејот тука низ постовиве, па ќе видам... може ќе го набавам... да не знаете колку пари е? |(
     
  10. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.643
    и мене почна многу да ми паѓа :( се надевам дека е период само и дека ке заврши кај и да е
     
  11. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Грл, можам да ти кажам со сигурност дека од плавата фарба ептен се оштетува косата -еве сега една моја другарка се правеше плава и тоа прво со бланш за да фати, па со фарба и сега ептен и се изретчи, почна темето да и се гледа.
    Јас сега можам да кажам дека ми е подобрена ситуацијата, ама сеуште не сум целосно задоволна.
    Сепак јас преземав мерки на време, правам разни маски и серуми, не верувам дека секој има толку трпение за вакви работи :D

    Инаку посебни производи против опаѓање за жени има на овој линк- знам дека има ампули, кои доста ги фалат.
    http://www.facebook.com/pages/Skopj...-for-man-and-woman-AZZURRA-POINT/100515379231
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Веќе не се фарбаш или?? Баш ќе го разгледам линкот, фала ти :*
     
  13. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Не се фарбам, ставив колор шампон за да не шетам така нефарбана и задоволна сум
     
  14. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Знам дека малце те замарам :angel: , ама кој колор шампон го користиш? И колку време како не се фарбаш..?
     
  15. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Душо има цела тема за колор шампон ;) , таму подобро ќе прочиташ- јас ставив од Палете, а понатаму планирам да ставам од Гарние
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Феминки, колку е ревитин спрејот?? Знаете?
    [​IMG]
     
  17. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    И колку е VICHY DERCOS против опаѓање на косата? Хеллоууу :lol:
    [​IMG]
     
  18. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Фитовал против опаѓање на косата е добар :)
    [​IMG]
     
  19. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Сподели го твоето искуство со Фитовал и со нас :) Колку време го користеше? Колку време помина додека да осетиш резултат? Јас го користев еден месец и искрено не видов резултат... :?:
     
  20. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Другарка ми имаше проблем со опаѓање на косата , почна да го користи шампонот Фитовал ама истовремено пиеше и Фитовал капсули против опаѓање на косата и проблемот видно се намали .
    Мене исто ми го препорачаа шампонот Нирел, медицински шампон, тој бил и витамински и за против опаѓање :)