1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на коса поради PCOS

Дискусија во 'Коса' започната од preplasena, 12 ноември 2013.

 1. preplasena

  preplasena Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  26
  Една од причините за опаѓање на косата кај жени е полицистичен оваријален синдром. ПЦОС како што е познато,е дисфункција на хормоните,која се случува кога женското тело произведува премногу машки хормони или андрогени. Нормално,андрогените се наоѓаат и кај мажи и кај жени,но мажите природно и нормално имаат многу повеќе. Меѓутоа, жените кои страдаат од ПЦОС,често имаат многу повисоки концентрации на андрогени хормони и таа нивна висока концентрација резултира со ослабнување на косата,како еден од многу други симптоми.
  Како Вие се справувате со хормонскиот дисбаланс и опаѓање на косата? Споделете ги Вашите успешни приказни, рецепти, совети во врска со опаѓање на косата предизвикан од пцос.