Опаѓање на коса поради PCOS

Дискусија во 'Коса' започната од preplasena, 12 ноември 2013.

 1. preplasena

  preplasena Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  25
  Една од причините за опаѓање на косата кај жени е полицистичен оваријален синдром. ПЦОС како што е познато,е дисфункција на хормоните,која се случува кога женското тело произведува премногу машки хормони или андрогени. Нормално,андрогените се наоѓаат и кај мажи и кај жени,но мажите природно и нормално имаат многу повеќе. Меѓутоа, жените кои страдаат од ПЦОС,често имаат многу повисоки концентрации на андрогени хормони и таа нивна висока концентрација резултира со ослабнување на косата,како еден од многу други симптоми.
  Како Вие се справувате со хормонскиот дисбаланс и опаѓање на косата? Споделете ги Вашите успешни приказни, рецепти, совети во врска со опаѓање на косата предизвикан од пцос.