1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Операции за промена на пол на товар на ФЗОМ

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Sesil, 27 јуни 2019.

  1. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Зoштo нa некoгo би му сметaлo некoј дa е трaнс геј крoсс дресер или штo и дa е ? Сите си гo живееме живoтoт кaкo штo сaкaме, штo прoблем прaвaт тие вo oпштествoтo? Убивaaт некoгo? Силувaaт? Зoштo тoлкaвa oмрaзa? Секoј зa свoјoт прoблем бaрa решение , не гледaм ништo лoшo вo oдлукaвa иaкo јa пoвлекoa, мoжеa фoнд и дел дa пoкривa дел пaциентoт дa си плaти.Акo е зa некoгo несфaтливo зoштo тие лицa се чуствувaaт кaкo жени мaжи или ксенoмoрфи вoнземјaни не знaчи декa тaa прoцедурa не им е пoтребa
     
    На mileystar, candy.cane и Animali им се допаѓа ова.
  2. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Сериозно??
    Жена која го затвори домот за деца без родители и ги растури децата во хранителски смејства? Можеби и ќе мислев дека ова функционира и е во цел на социјална еднаквост на овие деца, но само еден месец по сместувањето во семејство, видов две деца од домот како просат на раскрсница. Првиот пат кога ги видов не можев да верувам и мислев дека сум се препознала, но... И кој би знаел за што се користи зградата на домот сега. Чат пат го чистат дворот па според тоа гледам дека се мрда внатре. Дали треба време да оваа атрактивна локација некој ја лапне?
    Мила, а? Онаа што пред 2 години имала 200.000 еур имот, а сега 1,4 М?
    Фино.
    Можда и ни требаат повеќе како Миличка.
     
    На SummerGirl, TutiFuti, Lilit и 17 други им се допаѓа ова.
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.161
    исто и домот за деца со посебни потреби во Демир Капија ги распредели децата во куки а таа зграда еден господ знае за што се спрема
    едно време рекоа за овие емигрантите транспортен центар
    толкава зграда со толку вработени се си еба мајката
     
    На sanjaeva, Rama, Роберт 7 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.052
    Допаѓања:
    76.054
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека овој потег не ја зголемува омразата кон лгбт, ниту пак ги премислува неутралните, како што се растревожија некои од вас кои ве прочитав. Овој потег може само да предизвика разочараност кај граѓаните од глупавите одлуки на владава. Оние коментари што ги читате за педерите, тоа се коментари од луѓе кои ниту некогаш ги прифатиле лгбт лицата, ниту ќе ги прифатат. Но на никој не им се виновни лгбт за овој закон. И тие што на ваков начин коментираат, коментираат само и само за непромисленоста на владата, ништо друго. И сите сме едногласни, приоритет треба да бидат операции од кои им зависи животот на луѓето. Прво тоа, па после се` останато. Не мислам дека операциите за промена на пол се од бес, ама па и не се согласувам дека треба толку залагање за нив ко да се поважни од се` друго. Разбирам дека се стремиме кон ЕУ и сакаме да го покажеме не Европа тоа општество за сите, ама владава некаде многу греши. Имаме толку многу недостатоци, толку многу потреба од реформи, еве конкретно здравството ни е ужас. И сега кога виде Филипче како народот изреагира за веста, ај што се премисли за законот, ама дали ќе му текне Фондот да ги покрие трошоците на оние сериозно болни лица кои чекаат милост од народот? Дели ќе му текне дека некаде треба опрема, апарати и инструменти, дека треба подобрување на условите односно реновирање, дека треба постручни и поангажирани лекари итн итн? Или ќе биде само за ова пу пу не важи ама и нема мрдање од оваа беда во која сме? Нека појде низ болниците да види што е и како е. Ова е револтот на граѓаните, а не што имаме педери, нека се живи и здрави. Мислам, нема ден да појдам во болница а да не слушнам како некој се жали од ова што ни се случува.
    Нека дојдат нови избори веќе еднаш, оваа влада не ја бива.
     
    Последна измена: 29 јуни 2019
    На mileystar, ocicka2014, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.161
    Да се надоврзам само на погорниот пост
    Здраството ни е заминато у неповрат
    Нема сесто нема доктори замина за златна Џерманија како ке работат тие болници без персонал кажете ми
    значи сме на пат од кој нема повраток допрва ке тониме
    џабе апарати услови и с шо треба коа нема др и сестри
     
    На kala21 и Роберт 7 им се допаѓа ова.
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Искрено не бев и не сум за оваа одлука воопшто, јас разбирам и депресија и се, сум поминала низ тоа, сум поминала и минувам низ процес на незадоволство од физичкиот изглед, цел живот сум била исмевана поради големите гради, и кога бев слаба, и сега како дебела личност, цел живот и на училиште и на работа и било каде, сум слушала погрдни зборови и пцовки од кои ми се гадеше и ме комплексираа, па ај сега да барам од фондот да ми плате операција, апсурдно е ептен.
    Наместо приоритет да бидат сите оние деца и луѓе кои преку јавни апели се молат за помош, луѓе на кои им зависи животот од ретки болести, луѓе кои не можат да дојдат до редовна терапија за достонствен и полесен живот, па луѓето инсулин немаат обезбедено од државата бре, не друго, :?:ние ќе ставаме пред нив некои оти не сакале виснати големи гради( како мене) или некои деца на кои им се пере мозокот во пубертет, оти не биле машки, требало да бидат женски и слично:shake:
    Не одрекувам дека има природно трансродови лица, лица со измешани хормони, ама во уште поголем број сметам дека околината има влијание, им го перат мозокот на децата со секакви либерални идеали, од мали им го матат умот, детето уште не е ни свесно што е и каде е, тие дополнително го збунуваат, па после ајде ќе се премислува детето, ќе поминува низ уште поголем и макотрпен процес.
    Оставете ги децата едноставно да бидат деца, и не ви велам да ги правите закоравени конзервативци, ама не мора па ни на сила да им наметнувате и идеализирате стандарди од денешново време, кое од ден на ден се повеќе забегува од правата линија:?:

    И не знам со кој ум, споредувате ин витро, со операции од ваков тип? Сериозно? И нема како, ајде пак играте на карта дека ин витрото било оправдано и полезно само за нас традиционалните верници:wasntme:
     
    На cresa-jagoda, fana, aestheticbich и 3 други им се допаѓа ова.
  7. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Јас не можам да ги сфатам овие. Шо сакаат нека си прават со телата Бог дачува али зошто се потребни паради, фалби, пофалби?
    Јас ви кажувам еден ден тие ќе владеат со светот, а ние нормалните подобро да не нема.
    Пошто тие луѓе очигледно ќе бидат први и пред се..како што изгледа работава. Ги величаат како да тоа што го прават е понормално од нормалното. Значи не можи! Бог е еден и не знам каде оди светов со вакви луѓе ама сигурно не оди на добро. Овие 'педери' 'лезбејки' и не знам што се и како се само знам дека нема во нив вистински маж и вистинска жена.
    Немам ништо против нив имам пријател таков али едоставно не е на арно како идеме "напред" со светот. Од друга страна е за гревота и јадно.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Немаш ништо против ама ги направи ненормални? Тешко на човекот со пријател како тебе, пред него цуци буци а на форум ненормални,јадни,сапун да се праат:whew:
     
    На Ambitious, piksooki, Someonespecial и 5 други им се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Не е убо да лажиш некој дека ти е другар и да го повредваш.
    Исто така не е убо да лажиш дека имаш другар шо мислиш дека е ненормален.

    Just saying tho.
     
    На crimson, Someonespecial, candy.cane и 9 други им се допаѓа ова.
  10. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Јас се што кажав кажувам и пред него.. Не мислев во такава смисла ненормални али небитно, битно он ме разбира што сакам да кажам.
     
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Блазе си му со другарка како тебе :inlove:
     
    На crimson, violetblue, Someonespecial и 9 други им се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    А кое е другото значење на "ненормален"?
     
    На piksooki, lovestoneddd, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Како стареам - така улавеам, читај - ги гладам размислувањата околу некои модерни теми.
    Штом бара медицинска интервенција, значи дека...?! Што?
    За прогресивни општества кои се против религијата зошто немало врска со наука, а се против биологијата и се фокусирани на ВЕРУВАЊА, и перцепција за самиот себе си ни се дешаваат интересни парадокси на модерното време.
    Тотално сум за инклузија на различноста, но не и протнување низ нормалности и бегање од стигмата дека е абнормалитет. Се додека се трудиме различното со сила да го направиме демек нормално и да мора да молчиме и да се правиме дека сме модерни ќе биде голем проблем.
    Порано ми било скроз океј све и сега ми е, ама не се согласувам дека е нормално, зошто не е, не е ненормално, ама не е нормално. Веројатно ме сфативте.


    Важи, нема проблем, нека бидат се додека се среди инсулинската криза и да почне да се увезува квалитетен инсулин, се додека се средат тендерите за лекови за малигни болести, се додека се покриени сите лечења на тешко болни деца, се додека сите имаме еднакви права на живот, па нека има и операција за промена на пол.
     
    На An-na, Rama, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  14. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.806
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Значи и ти велиш ќе си продолжат да владеат луѓево а јас имав надеж во животните ;(
     
  15. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Сеа сами ќе си плаќаат или и јас ке плајлам за нечие улепшавање?
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Јас прв пат кога прочитав за ова "шизнав" од причини што веќе беа набројани, т.е главната е дека фондот не може да истрпи да ги плаќа овие операции ако плаќа се друго што треба да плаќа.
    Ама не навлегувам сега во тоа.

    Муабетот ми е, нели уствари се работеше за бесплатна операција на деца што ќе де родат со 2та пола? Или грешка сум нешто..
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.748
    Допаѓања:
    32.115
    Пол:
    Женски
    Овие нормални се? А што со болните дечиња што со месеци чекаат на одобрување од Фондот?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.