1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Операција на жолчка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од T-A-N-J-e-T-o, 25 септември 2012.

  1. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.808
    Допаѓања:
    6.250
    Пол:
    Женски
    @BellaBibi Ke si resis golem problem. Inace koga sme kaj toa, mene 3 i pol godini me macea i od zeludnik me lecea, vidoa deka imam cir na dvanaesetpalacno i nikoj ne mu tekna eho na abdomen da mi napravi. A cirot mi bil napraven od samata zolcka, taka ispadna na kraj. Kako ja izvadiv zolckata site maki mi prestanaa.
     
  2. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.322
    Пол:
    Женски
    Momentalno se uveruvam vo haosot na naseto zdrastvo. Uzas uzas uzas
    Edna so nas vo soba e so klasicna operacija, nema koj da ja digne za do wc. Pomagame kolku mozeme, ama utre i nie operirani koj ke ne gleda neznam. Nema koj infuzija da iskluci. Na zenata do mene gledam deka i e pri kraj ne doagja nikoj. Vikam da zaspiev i jas…
    Edvaj cekam da zavrsi i doma da odam
     
  3. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.808
    Допаѓања:
    6.250
    Пол:
    Женски
    A vo koja bolnica si ? Koj ke te operira?
     
  4. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.322
    Пол:
    Женски
    Saliu vo Gradska.
     
  5. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.808
    Допаѓања:
    6.250
    Пол:
    Женски
    Ajde ke pomine brzo i posle ke ti bide bleda slika seto ova. So lesno
     
  6. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    @BellaBibi Нека поминува со лесно :hug: и дај Боже да си одиш за брзо дома. За такви болнички приказни можам многу да кажувам, ама нека за друг пат. Не очекувај дека некој ќе ти ја исклучи инфузијата... Само ти да си добра мила, тоа е најважно. 3-4 дена ќе поминат одма.
     
  7. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.322
    Пол:
    Женски
    Дома сум. Ме пуштија ден после операцијата ( лапараскопски). На лесна храна сум. Мртва гладна ама ќе се издржи. Тоа е се што прашав, чекав само да си одам дома. Имам болки, но се трпат. На контрола ќе прашам се друго, освен ако некок тука не сподели искуство.
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Dr.Todor Hadzi Mancev
     
  9. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.322
    Пол:
    Женски
    Ај ве молам за одговор кој знае. Операцијата беше во среда, дома сум се движам, јадам лесна храна со тоа веќе се помирив дека гладна ќе си бидам хахахах
    Е сега, морам да се бањам зашто ќе пукнам. Некако ми е језа за раниве, 4 дупки имам.
    Друго, дали после бањање да ги покријам пак? Односи кога можам? За бременост колку време да чекам? На гинеколог можам ли да одам на прегледи?
    Кога да си почнам со храна ( нормална храна)?
     
  10. Elebo2807

    Elebo2807 Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravosakav da prasam za tie sto veke pomonale laparoskopska operacija na zolcka,sto ti pravat od kako ke te primat do legnuvanje an stol za operacija.potocno osven kanela za infuzija ti stavaat li nesto klizma.
    Vi blagodaram
     
  11. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.322
    Пол:
    Женски
    Eve jas sum nepoln mesec operirana i ke ti kazam prvo ne e nisto strasno i da ne panicis ( ova ti go kazuva osoba koja placela koga i zimaat krv, e panicar level 1000 itn).
    Te primaaat den pred operacija. Denta ti zimaat krv, ostatokot dremes na telefon, si zboris so zenite vo soba hahaha. Posle 5-6 hrana i voda nesmees. Sabajleto vo zavisnost koja si po red te zimaat za na operacija. Jas bev vtora, nekade 11 bese koga me zemaa. Me odnesoa vo sok soba, mi namestija kanila, edna inekcija mi stavija vo kolk , neznam sto inekcija bese ama malce bolese i pecese. Legnata te nosat do sala, lud cicko bese se iznasmeav so nego. Tamu legnuvas, da ne panicis racete kako so zavoj ti gi vrzuvaat za da postavat aparat za pritisok, ti stavaat onie za ekg, na butot nekoja lepenka stavaat neznam sto e ama sigurno za nekoe merenje na parametri, ti priklucuvaat infuzija, vo nea anestezijata i so maska za 5 sekundi si uspana. Se budis , te nosat vo sok soba, te oblakaat, mene mi dadoa kislorod za pobrzo osvestuvanje. Jas samo sto me izvadija od sala kako adrenalin a ne anestezija da mi dale bev hahahaha zborev dvesta na saat, i dadov aber na cimerkata da mu se javi na maz mi da mu kaze deka e se ok, pa so sestrata muabeti i me odnesoa vo soba. I realno posle toa ti se spie cel den, na infuzija si skoro cel den, mislam deka posle operacija stavaat za bolka, ama realno e bolka koja se trpi ( poise me boli ciklus koga imam) i e bolka sto ne e postojana tuku pri dvizenje. Posle nekolku chasa, te prasuvaat dali ti se ide vo toalet( jas posle 3 h puknav za vo wc i edvaj gi namoliv da stanam, zasto ne davaat odma stanuvanje). Voda nema da ti dadat do vecera mislam deka, ke si pobaras uste vo sok soba gaza so voda i tapkaj se na usta. Utredenta si doma.
    Jas bev vo gradska bolnica i sum zadovolna.
    Ako nesto te interesira plus slobodno prasaj.
     
    На Elebo2807 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    So normalna hrana posle eden mesec za tusiranje pocekaj da ti gi izvadat koncite za bremenost ke si go prasas ginekologot

    Jas nemav nikakvi simptomi otidov na eho onaka redovno eho sto go pravam 1 godisno I mi otkrijaa oti imam kamenja vo zolckata I pred samata operacija pukna ama za sreca malku I dr mi go spasija zivotot a me operira dr elena zafirovic od bolnicata sveti naum gradskata bolnica sto e I posle loso me sosijale specijalizantite I imav vo juli mesec uste edna operacija od priklestena kila
     
    Последна измена од модератор: 22 декември 2022
  13. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.808
    Допаѓања:
    6.250
    Пол:
    Женски
    Sigurno i se izvadeni koncite, laporoskopski gi vadat za 10 dena po operacija. Mene taka mi gi izvadija po 10 dena. I jas se operirav vo naum ohridski mene me operirase dr senol tahir, i prekrasno sum sosiena skoro pa ne mi se poznavaat dupcinjata. Ti izgleda klasicno si pravena.
     
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne sum klasicno laparoskopski sum I jas mene dr senol tahir me operira od papocna kila
     
  15. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.808
    Допаѓања:
    6.250
    Пол:
    Женски
    Prekrasen covek jas nemam losi zborovi za nego. Samo pofala nisto drugo. Tolku narodski nastroen. Jas pu pu ubavo projdov, vnimavav do dusa mnogu cela godina tesko ne krevev ic, od kilogram poveke ne podignav. Sakav da se zacuvam od so po 6 meseci od operacijata pocnavme obidi za bebe i ete me sega sum brrmena 5 mesec. Se si se ok.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.322
    Пол:
    Женски
    Za dve nedeli mene mi gi izvadi mojot doktor, drugi citam i slusam pobrzo vadat, ama mene sto me operirase dve nedeli so konci bev. Se tusirav posle 4-5 dena, samo protocna voda da pagja, ne direkt na niv i bez kupka. Za jadenje do konci pazev i posle mi kaza mozes se ama po malce da ne se prejaduvam. Ama pak nekoja hrana ja izbegavam sto znam deka moze da mi napravi problem. Za bremenost mi rekoa da pocekam nekoj mesec. E sega ako porano se desi neznam dali bi imalo nekoj problem? Jas realno epten brzo se oporaviv, pa i so konci otidov na rabota nemozeeeeev doma, zbudalev sama vo 4 zida hahahah
    Mene Valjon Saliu me operirase i sum preprezadovolna.
    Tukuu mackavte nesto za luzni? I koga?
     
  17. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.808
    Допаѓања:
    6.250
    Пол:
    Женски
    Jas mackav odma od koga mi gi izvadija koncite na frezyderm krema za lizni. Se pokaza super. Ama ne mackav mnogu redovno i edno dva meseca mozebi i bataliv. Jas mesec dena bev na bolovanje. Tolku mi dadoa i si gi iskoristiv. Rabotata mi e so stoenje na noga tesko krevanje i jaki hemikalii. Ne ni pomisliv da se vratam. Za bremenost najdobro 6 meseci da pominat taka mi kazaa radi rizik od pojava na kila vo bremenosta. I ispostuvav se maksimalno.
     
  18. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.322
    Пол:
    Женски
    E za takva rab i jas bi sedela doma. Ama deka sum so sedenje i top kolegijalnost, ni za voda ne mi davaat da stanam. Da znam deka treba da pocekam, ama sto ako se sluci porano? Kolku i taa kila ako se pojavi vo tek na bremenost bi stetela? Eve na koleskava drugarka posle mesec dena ostanala bremena.
    Malce mi e toa panika.
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.808
    Допаѓања:
    6.250
    Пол:
    Женски
    Neznam mila kolku bi smetale kila vo bremenost, jas piev kontraceptivi se stitev maksimalno, ne sakav da rizikuvam. I taka tolku vreme se macevme za bebe uste 6 meseci ne mi se vidoa mnogu.
     
  20. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.322
    Пол:
    Женски
    Jas pa vikam da ne bidne bash koga ne treba da bidne ( od aspekt na toa deka ne e preporaclivo sega od zdrastveni pricini). A i nie se macime za bebe i potajno se tesam deka moze ke bide vo period koga najmalce ocekuvas i treba.