1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Операција на жолчка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од T-A-N-J-e-T-o, 25 септември 2012.

  1. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.711
    Допаѓања:
    6.036
    Пол:
    Женски
    Kako bide taka mila, gospod ako odredil da bide i sega ke bide. I veruvam deka ke bide se vo red. Ne se optovaruvaj mnogu sega so toa, tuku zakrepnuvaj ;)
     
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mojata e druga situacija jas imav prethodno uste 4 operacii na stomakot ispukano slepo crevo dve histeroskopii na matkata edna laparoskopija na jajnicite eden carski rez I posle nego operacija na zolckata I posle toa priklestena papocna kila
     
  3. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.711
    Допаѓања:
    6.036
    Пол:
    Женски
    Ajde na toa da zavrsi, da nemas veke nikakva intervenvija vo zivotot da si bides ok. Toa ti posakuvam.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Daj boze mila daj boze
     
  5. Kalina J.

    Kalina J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2021
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Ако може некој што е во скоро оперисан од жолчка да ми пише во лп…благодарам
     
  6. Elebo2807

    Elebo2807 Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Pred dva dena dojdov od bolnica laparaskopski operiran od zolcka.me plasi toa sto stomakot mi e mnogu poduen dali e normalno ili ....vo petok sum na kontrola ama do petok misla.me jade.sse e ok si jadam po malku pijam voda ne mnogu, moze edvaj dve casi dnevno ne pijam mnohu tecnosti.sovet
     
  7. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    1.992
    Допаѓања:
    7.177
    Пол:
    Женски
    Normalno e ne se plasi. Toa e od toa sto za da izvrsi operacijata go duvaat stomakot za da moze da rabotat. Ke splasne , moze da imas i nagoni da zdrigas ili gasovi. Toa e normalno , bidejki taka se isfrla toj vozduh. I mene mi bese i na site e taka. Bez panika i za nekoj den ke bides top.
     
  8. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.711
    Допаѓања:
    6.036
    Пол:
    Женски
    Normalno e, stomakot go polnat so co2 za vreme na operacija. I plus uste ti se mrzlivi crevata od anestezijata. I ako pocnat da te bolat i ramenici da ne se plasis, se e rezulat na gasot zosto taka izleguva i preku pori. Za nekolku dena ke projde toa.
     
  9. October20

    October20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој од вас се соочил со напад на жолчка, со присуство на каменчиња после бременост? Денеска ме фати нападот, а никогаш сум немала болка.. многу сум исплашена. Веднаш почнав со венска терапија па откако ќе се смири, морало да се оперира... Породена сум пред 14м.докторот ми кажа дека може да е последица од бременост... Ве молам искуства
     
  10. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    1.992
    Допаѓања:
    7.177
    Пол:
    Женски
    Жолчката е орган кој е склон на создавање на камчиња и песок. Нередовна исхрана, стрес, нервоза, кафе па доручек, се ова има влијание ( вака ми кажа доктор). Во бременост била најосетлива и најсклона кон создавање. Имам две блиски кои после пораѓај се оперираа, едната после 2 месеца, другата после 6 ( вторава и во тек на бременост беше со напади ).
    Операцијата не е страшна, ден после операција си дома. Подобро ти е сега, отколку да чекаш , зашто ако ти се воспали или е пред пукање ( недај боже да ти пукне или загнои) ќе мора класична и заздравувањето е подолго и подолго седиш во болница.
    Ќе си внимаваш после операција да не се напрегаш и дигаш тешко, гледам си со детенце, но побарај си помош.
    Со лесно нека ти е.
     
  11. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    15.173
    Пол:
    Женски
    Ај некој нека ми одговори. (може и во лп, сеедно)
    Дали кога ќе се откријат камењата е потребно што побрзо да се оперираш или не мора да се брза дур не прави ептен проблеми?
    Дали можеш сам да одбереш хирург или одиш каде ќе те прати специјалистот? (нели гастрологот што те дијагностицирал)
    И колку време отприлика чекаш за термин?
     
    Последна измена: 28 март 2023
  12. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    15.489
    Пол:
    Женски

    Дм се оперираше после 2 месеци од нападот, матичната и уште 2ца хирурзи му рекоа дека подобро е да се смири воспалението, па после операција на воспалено не оперираат, освен ако не дај боже дојде до пукање на жолчката тогаш мора итно. Примаше терапија во август во октомври го оперираа, а за доктор пријател на чичко му е хирург во пензија, го прати кај негов асистент што бил. Лесно помина наредниот ден дома го пуштија.
     
    На Munchmallow20 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.711
    Допаѓања:
    6.036
    Пол:
    Женски
    Jas se operirav po tri meseci od ko doznav deka imam kamen vo zolcka i mi pravese problemi. Preku opst maticen lekar ke ti zakazat kaj degistiven hirurg konsultacija i potoa ke se dogovaras. Ako si od sk ti go preporacuvam dr Shenol Tahir raboti vo klinika sv. Naum Ohridski sproti zeleno pazarce sto e. Mene me operirase i sum prezadovolna od celiot tretman sto go imav tamu.
     
    На Munchmallow20 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    15.173
    Пол:
    Женски
    Мене гастрологот кај што ме прати матичната ме прати кај дигестивен хирург. Значи не матичната директно туку гастрологот. Е сега понатаму дали можам јас да бирам, не знам.
    Уште се немам видено со хирургот кај што ме пратија па ќе видиме.

    А инаку да, повеќето гледам во градска се имаат оперирано, јас досега во 8ми Септември бев на прегледи.
     
    Последна измена: 28 март 2023
  15. Deickata

    Deickata Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Haj chikosss
    Operiirana sum pred nedela dena od zolcka operacijata beshe labaraskopska fala Bogu dobra sum sve povekje, me interesira nekoja da spodeli iskustvo do koj period ne krevavte teski rab kako primer korpa za alista tendjere mandja za krevet i poteski takvi rab znam deka treba da se vnimava podolgo, me interesira posle kolku vreme si se vrativte vo najnormalna funkcija na teloto na aktivnostite backi i ubav den
     
    На Z*T*F*¥P му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Z*T*F*¥P

    Z*T*F*¥P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2020
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Zdr treba da pravam operacija na zolcka imam 3 kamenja eden 15 mm i 2 po 13 mm postojano pocnaa da mi pravat problemi ovie denovi mi prepisa hirurg antibiotik i ketonal i nolpaza da pijam da se smiri bolkata i vo vtornik treba da odam da me ispituvaat anestiziolog i dr ispituvanja za da zakazeme operacija laparaskopski najverovatno ne interesira vase iskustvo kolku trae celiot proces na operacija i kolku denovi se lezi vo bolnica premnogu me faka strav
     
  17. Z*T*F*¥P

    Z*T*F*¥P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2020
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Citav poveke komentari nekoj istiot den odi mu pravat operacija utredenta e pusten doma nekoj lezi 1 nedela nekoj odi pred operacija eden den i posle operacija eden den lezi zatoa prasuvam iskustvo vase fala i pozz
     
  18. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    15.173
    Пол:
    Женски
    Дали на државно ова?
    Ако да, ме интересира да не знаеш колку се чека за операција?
     
  19. Z*T*F*¥P

    Z*T*F*¥P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2020
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Vo Tetovo jas ke pravam na drzavno za sk nemozev termin da cekam
     
    На Munchmallow20 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    15.173
    Пол:
    Женски
    Значи во другите градови побрзо иде.
    Знам и за други случаи вака, на познаничка внука нејзина во Струмица се оперираше сред пандемија кога тука немаше ни т од термини.
    Јас допрва ќе треба да чекам, а којзнае колку.:drunk: