1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Операција на жолчка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од T-A-N-J-e-T-o, 25 септември 2012.

  1. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.167
    Пол:
    Женски
    Вртењето на страна ми беше пеколно шетањето.. Како некој да ми ги влечеше органите надолу,исто вака бев цела укочена од што лежев само на грб.. 1 месец ми рекоа ништо тешко да не кревам поради опасност од кила пост оперативно после тоа може по малце да се почне со вообичаени активности,брзо опоравување :)
    Едит : според болката како ти дозволува раздвижувај се истегни се по малце ако можеш ама немој нагло.
     
    На Munchmallow20 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    15.176
    Пол:
    Женски
    Да и јас уште не можам на страна после 3 недели. Пробувам ама боли и внатре стомакот и мускулите. По маалце се вртам, така под агол само, ама го потпирам грбот со тенка перница.
    Вака кога одам немам гајле веќе, ми се врати скоро енергијата.
    Засега само така рацете и плешките ги раздвижувам.
    Уште десетина дена би почнала малце со истегнување. Ама ептен ко дрво се осеќам значи :D
     
  3. Z*T*F*¥P

    Z*T*F*¥P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2020
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Jas se dvizev po malce prvite 5-6 dena a potoa poveke zos doktorot taka mi vikase sto poveke dvizenje. Vo odnos na istegnuvanje i spienje jas posle desetina dena kako sto mi gi vagaa koncite taka pocnuvav da spijam i na stomak zos taka sum naviknata da spijam i mn mi nedostigase taa polozba☺️mislam deka podobro e da se dvizis kolku denovi ima pominato od operacija i kako se osekas jas seuste imam tecenje na rana kaj papok no so podnamalen intenzitet i sega ovie dva denovi mi se pojavi bolka na desnata strana sigurno e kicma zos veke zolcno kese nema
     
    На Munchmallow20 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    15.176
    Пол:
    Женски
    Три недели веќе, се движам нормално само не се виткам и тегнам многу, а станувам, седнувам и легнувам полека и со рацете. И не стојам долго на нозе. Ама на страна спиење уште не можам скрос, само делумно. А на стомак и јас сум навикната, ама ќе си почекам сега.
    Инаку што те боли од десно, нормално е рандом болки во мускули (ако не се јаки и не се напрегаш) зашто долго време ти биле укочени у една положба и како ги размрдуваш по малце болат дур се навикнат. Исто како што болат после вежбање, епа и ова така. И мене по малку ме здоболува така повремено. Мене ми беше дури страв да се истегнам сабајле и уште ми е дури.
    Тоа со раната кај мене испадна не била убаво зарасната кожата на површина, среќа не беше за шиење нешто, а другите се скоро скрос затворени.
    И да, повеќе движење поарно ми прави. Кога ќе се заседам или улежам после бетер ме боли све.
     
    На Z*T*F*¥P му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Z*T*F*¥P

    Z*T*F*¥P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2020
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Da vo pravo si kolku poveke se zalezuvas poloso e jas vcera napraviv mesec od operacija treba da pocnam veke narabota pa se mislam iskreno zos jas sum 8 casa konstantno na noze na edno mesto me faka strav da ne si napravam problem se sovetuvav so lekar vika pazise kolku mozes e sega narabota kolku mozes da se pazis se znae pisebno kaj mene se znae pauza 30 min i cao toa e
     
    На Munchmallow20 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    Здраво, јас имам камен во жолчката околу 18 цм, се породив пред 1 м. Болки имав само еднаш а поради лоша крвна слика правев ехо и излезе дека се камења, бебето го дојам . Ако може совет колку е паметно да чекам со камењава доколку немам болки ?
     
    На Hijabigurll му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.167
    Пол:
    Женски
    Не е воопшто паметно да чекаш ова ти е најдобронамерен совет и мене ми беше мало бебето кога ми најдоа камења во жолчка ама со тоа чекање само повеќе се воспали,повеќе болки и почнаа камчиња од жолчка во панкреас да се симнуваат па воспаление оток.. Затоа што побрзо оперирај се.
     
    На Z*T*F*¥P му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    15.176
    Пол:
    Женски
    За при доење не сум сигурна вака.
    Ама во принцип кога ќе се откријат, докторите советуваат колку порано толку подобро. Зашто жолчка полна со камења само на полошо може да отиде, да се подобри нема. Јас имав на почетокот само тегоби слични како киселини во желудник па со тек на време прогресираше до појаки болки.
    Кај некои па со еден камен ако не прави ич проблеми не им викаат одма за операција.
    Најдобро да видиш со гастролог или хирург.
     
    На Z*T*F*¥P му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    Веќе бев на лекар, од понеделник ке барам и второ мислење . Докторот што ме гледаше на ехо , не ми потенцира ништо ни дека мора ни пак да чекам. Туку дека ако имам повторно болки да одам на хирургија.
    Затоа и не сум паметна како понатаму доколку немам болки.
     
  10. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    15.176
    Пол:
    Женски
    Интернист или гастролог те гледаше?
    Зашто обично интернистите само гледаат што има, за понатака ти викаат со соодветен специјалист да се советуваш.
    Јас на гастролог бев прво тогаш и чим ми ги најде на ехо, ми рече дека понатака ќе треба со хирург и да се оперирам кога ќе е можно.
    Инаку за термин кај гастролози се чека,
    да знаеш, а на приватно се скапички.
     
    На Z*T*F*¥P му/ѝ се допаѓа ова.
  11. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    Интернист ме гледаше.
    Повеќе ми направи паника, имав во крвта некои вредности покачени , поради тоа матичната се сомневаше и правев ехо . Камења се , и знам дека мора операција, но би чекала барем да ми порасне малку бебето. Доењето е најмал проблем , мала е друг да ја чува. Ќе барам и второ мислење но до тогаш незнам , психата ми е заникаде.
     
    На Munchmallow20 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    15.176
    Пол:
    Женски
    Можеш консултација да направиш за почеток со гастролог па кога ќе се решиш, кај хирирг и операција. Во меѓувреме пази на исхраната (нели плус во склад и со доењето).
    Не се плаши, вообичаено со исхрана се држат под контрола барем некое време, особено ако се крупни. Ситните се поопасни зашто прават напади.
    А ако се случи во меѓувреме да имаш напад евентуално (многу јака остра болка горе на средина и десно со повраќање) тогаш одма на ургентен.
     
  13. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    Ќе сменам исхрана и ќе барам и друго мислење па како мора така и ке правам.
    Сега повеќе сум и во паника, а читам дека со месеци ги носат затоа и незнам дали треба да брзам за операција или ако немам болки може да чека.
     
  14. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    15.176
    Пол:
    Женски
    Јас година ги носев, лани мај добив први симптоми ама све до декември не се замарав многу зашто беа ретки и мислев до храната ми е. Па март дијагноза и сега мајов се оперирав.
    Инаку релативно е, некогаш некои со години си ги носат без да знаат дека ги имаат воопшто па на некое рандом ехо им го откриваат. Некогаш па наеднаш од нигде никаде добиваат напад или им пука па им ја вадат итно жолчката.
    Инаку не сум доктор ама кај тебе мислам не е онака итно итно ако немаш ептен тегоби и напади ама сепак, во скоро време направи уште еден преглед. Секако не значи дека одма ќе се оперираш.

    И ако треба уште нешто инфо, пиши слободно. Со среќа.
     
  15. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    Ме смири твојот муабет бидејќи сите исто викаат вади одбиј дете. А јас само еден напад имав, по крвна слика лоша и отидов на ехо. Но чудно е што во цела бременост до пуштање после пораѓај дома се беше добро.
     
  16. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    15.176
    Пол:
    Женски
    Не добро, пак ќе кажам не е ок да чекаш ептен кога више знаеш дека имаш и еднаш те болело. Муабетот ми е дека не е толку за плашење. Познаничка на пример имаше страшни напади нон стоп, освен компири, друго све ѝ правеше проблеми.
    Значи закажи си преглед и со ред терај си, како ќе ти кажат. Бебе само немам за да ти понудам совет околу тоа.:D
    Не мораш одма ама не оставај премногу
     
    Последна измена: 10 јуни 2023
  17. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    Со години нема да чекам , и секако ќе следам се. Се надевам само дека ќе остане на тој напад изпровоциран од храна.
     
    На Munchmallow20 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    264
    Пол:
    Машки
    Жолчка не се оперира тоа е киселина што ја создава црниот дроб. Операција се прави на жолчно кесе кое е резервоар за жолчна киселина.
    Напади се добиваат од масна храна зашто тогаш се активира хормон што испраќа сигнал за контракција на жолчното кесе. Ако е еднаш појавено многу е веројатно дека повторно ќе се појави иако не кај сите. Кај тие што ќе се повторува единствен лек е операција за отстранување на жолчното кесе. И сите оперирани пак ќе имаат жолчна киселина во цревата ама ризикот за да се заглави каменот и болките се елиминирани.
     
  19. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    Девојки јас пак, до операција што јадевте?
     
  20. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.167
    Пол:
    Женски
    Варен компир,варен ориз мене тоа ми рекоа искрено мене и водата ми провоцираше напад па ми беше страв да јадам било што.. Примав по 6 шишиња инфузии до операција.
     
    На Z*T*F*¥P му/ѝ се допаѓа ова.