1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Операција на умници

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од danniela5, 1 август 2011.

  1. Suneva

    Suneva Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Jas vadev umnik pred 2 godini. Operacijata projde dobr, no imav premnogu jaki bolki 3 4 dena i otok okolu 15 dena. Najgolemata bolka bese koga go vadat otokot vtoriot den po operacijata na kontrola
     
  2. Evagj

    Evagj Нов член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас го извадив вчера сабајле и пд тогаш имам оток, па сакав да прашам секогаш ли стои отокот до 15 дена? Да не знаете некои различни искуства кај што пократко траел отокот бидејќи од седење дома полудев а да излезам надвор ми е глупо

    Колку време ти траеше отокот?
     
    Последна измена од модератор: 14 октомври 2018
  3. BE YOU

    BE YOU Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Deckiiiii, kade vadevte umnici? Preporaka za ozbilno dobra ordinacija? Patem, onie sto vadele na klinika , kade tocno vadat umnik, oralna hururgija ili maksilofacijalna ili? I kako odi zakazuvanje vadenje i sl. Itno mi e !
     
  4. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.651
    Пол:
    Женски
    PZU Dentin dental clinik
    Umnici se vadat na oralna hirurgija
    Dr. Fisnik Kasapi oralen hirurg zakazuvanje na termin na broj 2614 339
    Mnogu dobar strucnjak e doktorot ti preporacuvam od iskustvo
     
    На BE YOU му/ѝ се допаѓа ова.
  5. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки...еве и јас да Ви го кажам моето искустви со вадењето на умници... мене ми се извадени 3 умника...еден со операција и два обично... топло ја препорачувам д-р Софијанка...на клиника...жената има златни раце... ни болка осетив со двата...ни ништо...дури врчерта бев и излезена во кафана каде пиев и алкохол :wasntme:... за забот што го вадев со операција исто поминав ок но имам мали болки (го вадев пред 2 дена)...пијам нимер апчиња и апчиња за оток (кој многу малку се забележува)...иначе за цената за вадење:операција е 300 ден ...обично вадење со анестезија без шиење е 80 ден. и обично вадење со шиење е 250 ден.
     
  6. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.651
    Пол:
    Женски
    Ti bea li izlezeni celosno ili ne,kako tie sto gi izvadi obicno so klesta ili kako stava li anestezija ili ne?
     
  7. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.506
    Допаѓања:
    51.024
    Пол:
    Женски
    Вадев и јас умник беше многу малце излезен и лошо наместен,со анестезија го вадеа,се намачија малку:lol: ама излезе:D ме сошија и готовоо.Ништо не осетив ми ставија и некоја инјекција да немам оток и ми рекоа антибиотик да пијам и пред да помине дејството од анестезијата вентор да се напијам,бидејќи ќе ме боли.Само што излегов од ординација се напив вентор. После тоа воопшто не пиев вентор,немав никаква болка.Првиот ден јадев така течна храна,веќе вториот јадев понормално. За 7дена ми ги извадија конците.Ептен позитивно искуство имам,презадоволна бев.А прв пат беше тоа да ме сечат некаде,да ме шијат:D 20190116_181038.jpg
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  8. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Тој што го вадев со операција ми беше половично излезен...а и проблематичен...имав џеб кој страшно ме болеше на секои 2 месеци...сите заби ми ги вадеа со анестезија (таа за ооерацијата беше за нијанса по јака од другите анестезии) и во двата случаи ми ги вадеа со клешта:sweat::worried:не е страшно...не се секирај
     
  9. vikicka88

    vikicka88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми добар доктор на орална хирургија за вадење умник и ваше искуство?
     
  10. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.651
    Пол:
    Женски
    PZU Dentin dr. Fisnik Kasapi
     
  11. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите :) Мене не ми е толку страв од болката потоа, колку што се плашам од компликации, инфекции итн.. Се видов со докторката на максилофацијална хирургија, и многу ме смири многу фина жена :)
    Инаку бев многу повеќе испаничена (facepalm)(facepalm)
    Е сега имам неколку прашања
    1. Дали ви се лошеше во текот на зафатот, како издржавте со отворена уста толку време?
    2. Дали на некоја од вас и ваделе умник кој се наоѓа меѓу образот и вилицата, значи не е сосема на вилица, колку траел зафатот?
    3. Што се случува доколку на некој заб има гној и анестезијата не фати, дали го вадат на живо?
    4. Докторката ми спомна некоја машина која се користела при вадење на импактиран умник, каква е таа машина и што поточно се прави ?
    Фала ви на сите!
     
  12. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.506
    Допаѓања:
    51.024
    Пол:
    Женски
    Мене не ми се лошеше,ми доаѓаше само така да подголтнувам од време на време.
    Умникот ми беше помеѓу забот и образот и имав гној. Зафатот траеше пола час мислам. Ми рекоа дека ќе завршеле порано,но поради лошата положба на забот им требало повеќе време.
    Искрено не знам што ми правеа,на едно место осетив малку болка и им кажав (ќе си се дог како да комуницирате) јас рака кревав. И ми рече болката е поради гнојот и стави повеќе анестезија, после тоа не осетив ништо.
    На последново прашање не знам да ти одговорам.
    Се надевам ти помогнав:)
     
  13. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, ме утеши хехе Јас денес вадев полуизраснат умник, значи не беше оперативно немаше рез, мене ми е проблемот што ми се лоши од стрес ли не знам од што, па прво убаво исповратив (не дека имаше што гладна отидов ама така киселини а пред тоа и Реглан против нагон за лошење пиев џабе) среќа што докторката беше стрплива хаха нешто околу тоа малку офф топик да ми препорачате??
    Е сега наредниве треба оперативно да ги вадам...ме интересира и дали долго трае и дали се осеќа непријатно чувство кога ги шијат конците?

    И колку време се пијат антибиотици? Јас од сабајле 2 пати се напив сега планирам уште еднаш и да прекинам. Доаѓа викенд сакам да си излезам да си се напијам хахаха
     
    Последна измена од модератор: 18 март 2019
  14. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.506
    Допаѓања:
    51.024
    Пол:
    Женски
    Јас ништо не осетив ,само гледав како го тегне конецот нагоре,дека нели има анестезија. За вадење на конците чувствував кога ги тегнат,ама не е ништо болно.
    Добро ме потсети. Антибиотици мора да се пијат. Мислам дека ги пиев 1 нед,насабајле и навечер. Докторката рече се пијат за да се спречи инфекција и сл. А за болка ,пиев вентор,тие 2 дена ги пиев и после дека немав болки,прекинав со нив. Ништо не е страшно,повеќе од пола час не би требало да трае. На таа столицата седната брзо поминува време.Биди си опуштена. Соработувај таму и ќе видиш се ќе биде супер.:*(fingers)
     
  15. pesci

    pesci Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Феминким, која цена е да се извадат уминицитит на приватно ?
     
  16. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Кoј викa не гo бoлелo имaл јaкa среќa! Двa умникa вaдев дoле изрaснaт и зaглaвен вo кaнaл вo рaзмaк oд две гoдини. Пoдеднaквo бoлнo и вo двaтa случaеви рaнaтa се исуши немaлo дoтoк нa крв пa чистење oднoвo нa живo и кoмплетнo дa се зaтвoри. Сегa сум oперaтивнo среденa истa мaкa уште еднaш ќе oдaм дa ме чистaт пa кoнци дa вaдaм истo рaнaтa се исушилa . Бoли дo степен глaвa oд ѕид дa мaвaш пoсле чистење гoспoд гo видoв се сaнирa кoлку тoлку , кaмп среќa и јaс дa пoминев леснo aмa ете биднa
     
  17. Adorabela

    Adorabela Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    2.069
    Пол:
    Женски
    Dva umnika imam izvadeno bez operacija i shienje. Bolka imav ama piev ampicilin.
     
  18. Slagana6615

    Slagana6615 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Zdravo decki pred 2 meseci vadev 4umnika oste ne izrasnati bidejki imav steganje vo vilicata i glavata i sega pak pocnaa da me stegat site zabi dali e mozno da je toa nesto od operacijata ili.. Fala vi
     
  19. Leviosa2503

    Leviosa2503 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.227
    Пол:
    Женски
    Ќе вадам умник ама забаров ми закажува кај некој негов, значи во ординација ама имаат договор со фондот. Колку чини така и дали исто е како на клиника да ги вадам т.е. како државно?
     
  20. Alita

    Alita Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Јас платив 350 ден.
     
    На Leviosa2503 му/ѝ се допаѓа ова.