1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Операција на умници

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од danniela5, 1 август 2011.

  1. Vanilla15

    Vanilla15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.041
    Допаѓања:
    3.130
    Пол:
    Женски
    Затоа што ми растат на страна (правена е снимка) и ги буткаат другите заби, имам многу мала вилица.
    Работава е ем ќе ми ги искриват другите заби, ем ми прават притисок, со сите здрави други заби не можам да јадам потврдо.
    Корка од леб, јас не можам да ја откинам поради болка во вилицата.
    Затоа :D

    25 имам, одамна ги фативме на снимка бидејќи имам крив заб што ме нервира и сакав поради еден протеза, правев снимка и тогаш ги видоа. Исто ми беше кажано дека додека не праат проблем да не ги пипаме, арно ама, еве ги после 3-4 години, ми праат проблем и мора да се вадат...
     
    Последна измена од модератор: 30 септември 2022
  2. bitches broken

    bitches broken Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Zdravo i mene mi se pojavi umnikot dolu na desnata strana bev na stomatolog mi rece da cekam koga ke mi pravat problem togas da gi vadam a sega planiram da odam na odmor i se plasam
    Da ne otecam plus i svadba imam vo avgust pocetok,ve molam za sovet dokolku nekoj se soocil so vakvo iskustvo
     
  3. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден го вадев долниот умник десно. Ама 1 месец си почекав оти не беше акутно и плус имав испит, родендени матури итн. Ако имаш можност почекај да ти поминат настаните па вади го
     
  4. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Ви блазесвам на сите шо лесно поминавте со вадење умници. Мојот доктор не почека со дејството на анестезијата и цела болка ја чувствував ;(
     
  5. bitches broken

    bitches broken Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    A dali ti bea skroz izlezeni ili samo malku mene samo malku mi se gleda dolu kako tocka
     
  6. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Едниот ми е скрос излезен, тој е наредниот шо ќе го вадам. Овој шо сега го вадев беше само малку излезен надвор (целиот во непцето ми беше пораснат). Ова се десните мои умници. Левите умници пак, горниот сега ми излегува а долниот уште не ми е излезен.
     
  7. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    1.141
    Пол:
    Женски
    Девојки некој искуство со импактирани умници.33 години сум и не се излезени.Две недели осеќам болка притисок.Еден стоматолог ми кажа да не ги вадам многу лошо биле поставени,еднот во коска,другиот близу синусот.Вчера бев кај орален хирург рече сите да се извадат.Многу сум исплашена да не боли многу.Некој со слично искуство?
     
  8. Adorabela

    Adorabela Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    2.069
    Пол:
    Женски
    Целиот процес е со анестезија ништо нема да осетиш....ама после тоа боли.
     
  9. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    153
    Некој што вадел импактирани умници на хирургија да каже колку е цената?
     
  10. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    1.141
    Пол:
    Женски
    Пред 1 недела вадев импактиран умник,многу беше заглвен и коската ми ја стругаа за да излезе.Денес ги вадев конците.Нормално ли е уште да ме боли,ме болат забите што беа до умникот.
     
  11. Liljana mizorova

    Liljana mizorova Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали имал некој ваков проблем и како поминал?
    Пред околу 1 месец ставив порцелан на горната вилица од 7 до 6 ка другата 7 ца не ја ставив затоа што имам многу болки предизвикани од 8 ца сто расте над 7 ца -та добро се гледа на снимката но нема простор никако да излезе а имам многу болки и увото цела страна ме фаќа докторот рече операција но како ке ме оперират кога забот неможе ни да пробие удира на другиот заб тоа може само да се види на снимка 8 ца -та е во коската и удира на 7 ца- та а така на око нема ништо сите заби ги правев немам расипани заби Али има мака која многу ме мачи
    Си мислам да ја вадам здрава 7 ца за да може да излезе другиот заб инаку не гледам како би можело и со операција незнам како би стигнале до забот да можат да го извадат кога е во коската горе врз 7 ца-та многу сум исплашена
    Помош!!
    Има ли некој што му се случило истото ?
     
  12. Liljana mizorova

    Liljana mizorova Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Еве јас сум 22 и сите умници ми излегоа
    Имаав проблеми и оште имам треба да правам 2 операции едната е на долниот умник а другата е на горната и е во коската врз седмицата што да правам незнам имам болки ненормални помагајте !!
     
    На Only1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    Zosto da ja vadis 7 koga e ok, podobro izvadi ja 8 posto nekad kje moras da ja izvadis, lesno bez problem i ako e vo koska moze da se izvadi 8 bez gajle i bez strav pozz
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Ќе ја извадат 8, како и да е поставена, што му ја мислиш толку. Ако е 7 здрава, нема потреба да се вади.
     
  15. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    1.141
    Пол:
    Женски
    Мораш да ги извадиш ако те болат,и јас трпев цел месец и пред 2 недели ги извадив,не е ништо страшно.
     
  16. Tinche23.

    Tinche23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    8
    колку време имавте оток после ваден умњак од долна вилица?
     
  17. New live

    New live Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2022
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    355
    Пол:
    Женски
    Зависи како ке поминеш обично 3 4 дена до една недела... Само треба многу пазење, кај мене загнои па цел месец маки теглев...
     
    На Tinche23. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Ve molam za iskustvo kako ste pominale vadenje na zarastena 8mica vo koska? Skroz mi e vnatre vo nepce, legmata e, ama jas sum mnogu gadliva i nz e znam kako bi izdrzala nazad da mi cepkaat pola saat da ja vadat.
     
  19. Tinche23.

    Tinche23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    8
    ti stavaat anestezija, lokalna taka da niso nema da osetis ,toj den koga ke ja prais operacijata i utreto ke ti bide oteknato moze i ke te boli,nema da jades ama posle toa si na raat(ova so zabov ke te machi se na se 3-4dena od denot koga ke go izvadis posle toa si okej ,jades normalna hrana)
     
  20. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.946
    Допаѓања:
    30.784
    Пол:
    Женски
    Екипо, утре треба да ми вадат 8ца, арно ама моментално ми се појави оток на велицата на десната страна, и таму ми е и 8ца за вадење па најверојатно ми е поради тоа отокот.
    Дали ќе ми го вадат утре или ќе треба да пијам антибиотици прво за да ми се смири отокот па после?