1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Операција на умници

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од danniela5, 1 август 2011.

  1. FTS

    FTS Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5

    Дали можеби се сеќаваш на маста ? Пред два дена правев операвиција и ужасно ме боли раната. Ако ти текнува на маста, стварно би ти била благодарна
     
  2. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.209
    Пол:
    Женски
    Пиј бруфен или ибопрофен и плакни ја често со камилица. Обевзно ставај и мраз, од надоврешна страна не директно внатре.
     
    На Antonija1777 и larrachi им се допаѓа ова.
  3. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Гингивал се вика маста, мислам дека можеш да ја најдеш во сите аптеки.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.994
    Пол:
    Женски
    Сoлкoсерил мaст или НБФ гингивaл гел, штo ќе нaјдеш пo aптекиве. Oдлични се и двете, сo тoa штo сoлкoсерил пoтешкo се нaoѓa. А гингивaл гелoт гледaј дa биде НБФ, другите слични гелoви не му се ни дo кoленa.
     
  5. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    930
    Допаѓања:
    2.569
    Го имам овој проблем со умникот (како на сликава) кој веќе е израснат. Што е чаре? Да се вади забот кој бтв е здрав или да се сецне ова непцево што го покрива? (Иначе да напоменам дека Господ го гледам од болки кои се појавуваат од време на време и кога ќе отидам на забар секој процес на чистење многу ме боли и отекува).

    image.jpeg
     
  6. buttercup5

    buttercup5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    1.240
    Пол:
    Женски
    Јас имав до пола изразнати умници, ми се гледаа но морав да ги вадам зашто немав место во вилицата. Посети го стоматологот и тој нека те упати на клиника, таму ќе ти направат снимка и ќе ти кажат што понатаму.
     
    На celineparis му/ѝ се допаѓа ова.
  7. VIK-KIV

    VIK-KIV Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2016
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Ако имаш простор во виицата доволно само ќе го сецнат непцето, но ако немаш најдобро е да ти се извади 8та.Јас имам лошо искуство со тие на државана со првата 8ца и за другит е 3 си отидова кај Д-р Тошо Иванов кај Гратски парк има ординација,супер поминав. СО лесно и побрзо да ти се среди се.
     
    На celineparis му/ѝ се допаѓа ова.
  8. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    930
    Допаѓања:
    2.569
    Имам панорамска снимка и имам место во вилицата. Искрено душава ми се тресе, се надевам со анестезија нема многу да боли сечењето на непцето. :(
     
  9. buttercup5

    buttercup5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    1.240
    Пол:
    Женски
    Мене стоматологот ми кажа дека на клиника имале некои ултра-што-знам апарати што не предизвикувале болка и крварење. Со среќа! :D
     
    На celineparis му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    10.085
    Какво е опоравувањето после вадење на умник? Мене ми е изникнат цел но немам место да го мијам со четка ми се собира храна.
     
  11. buttercup5

    buttercup5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    1.240
    Пол:
    Женски
    @MissDior зависи колку е тешка операцијата, односно колку е заглавен забот. Првите 2 дена се лоши, ќе мораш да јадеш течна/мека и ладна храна. Досадно е и промивањето на уста со чај од жалфија или камилица, за одржување хигиена. Тоа се практикува додека не се извадат конците обично се вадат после една недела од операцијата. Исто така нема да можеш нормално да ја отвараш устата и ќе треба да се вежбаш. Нормално ќе си се миеш заби со паста и четка но нема да „рибаш“ кај делот што ти е опериран.

    Исто така и времето влијае, обично преку лето не се вршат операци затоа што топлината предизвикува крварење.
     
    На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
  12. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    930
    Допаѓања:
    2.569
    Кажете што апче да се напијам за болка после вадењето вчера, ова кафетинот ич не помага? :(
     
  13. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Вентор најмногу помага
     
    На celineparis му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lunaa21

    Lunaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Денес вадев заб 4ка горе лево и сега ме боли . Што можам да се напијам против болка зошто боли ужасно, а да не му штети на моето бебе дека го дојам? Пиев парацетамол ама никаков ефект.
     
  15. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Да беше друг случај ќе ти препорачав вентор или кетонал ама вака не би знаела,мислам дека најдобро е да разговараш со матичниот па да ти препорачаат нешто.За сега држи ладни облоги и прави гаргара со чај од жалфија би требало малку да ја смири болката,во спротивно ќе мора да ја издржиж болката...
     
  16. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Мене умниците ми се више израснати здрави све океј ама нема место и ги туркаат другите заби. Дали има разлика во вадењето кога веќе се израснати ?
     
  17. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    И кога може да се пушат цигари после вадење умник?
     
  18. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...штом не си запалил/ла не пуши веќе цигари... прочисти го органзимот од тоа ѓубре , биди мангуп/ка без цигари да те видам ;)
     
    Последна измена: 29 октомври 2016
  19. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.386
    Пол:
    Женски
    @Laurynhill вадење умник со операција ич не боли и е најдобро според мене. Јас сите 4 морав да ги вадам со операција имам претесна вилица и ми растеа горе на образ. Инаку мене сите ми беа израснати (еден пола излезен беше само) и одлично поминав. Ич не ме болеше,. Пушев од одма после вадењето.
     
  20. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...сигурна си дека правилно ( не си имала нешто оток предходно оти не смее да се вади ), ем стерилно , ем целосно ти го вадеа ? :(