Опседната со бившиот

Дискусија во 'Психологија' започната од Tanjamm, 8 декември 2012.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.097
  Допаѓања:
  5.728
  Ми ја погоди мислата. Токму така. Не е дека сум љубоморна, далеку од тоа, само се кајам што не бев дури построга . Со некои луѓе не вреди да се биде добар, некои доброто однесување го злоупотребуваат. Не е мала работа да измислуваш глупости за девојка да не ти раскијне, буквално да уценуваш. Тоа за мене е болен ум, го видов тоа на крајот. За мене тоа е знак дека некој е нестабилен, без разлиак што е возрасен. Девојка учценува , а на жена што ќе и прави ќе ја претепа кога ќе му се спротивстави иако е интелектуалец и за оние мкои не го познаваат е како бубалица. Не е љубомора, туку е разочарување, чувство на одбивност.
   
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.097
  Допаѓања:
  5.728
  Човекот се разведе по неколку месеци откако се венчаа. Или таа сфатила каков е или може била бетер од него, па не им одело. Тие мажачки набрзина и тоа денеска фаќаш дечко, утре го водиш на свадба, а нити го знаеш ни ништо на крај лошо испаѓа.
   
 3. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.765
  Епа ете гледаш дека на лошото со лошо му се враќа. Сигурна сум дека не е разочаран туку му е онака кежуал. Он си бара женска за да може да преживее,можеби. А ако те побара тебе пак сега, ќе биде интересно и смешно. :lol: Ти си единствената што добива во овој случај. Онаа девојка со која се оженил од пуст интерес и досада а може и инат за тебе (до кај отиде светов? :?: ) не баш на време ама сватила додека не станало касно. Се надевам си го продолжила животот одамна веќе пошто гледам ова е пред пола година. Насмеј се, победи :*
   
  На broke му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.097
  Допаѓања:
  5.728

  Ма не какво барање, знае дека не смее да ме бара, нема да има ефект. Си бара полесен начин да си ги оствари желбите човекот. Типката сигурно си мислела дека добро заработува, фино изгледа и ете ти премија. Ама кога видела колку е себичен, дека се што ќе заработи гледа самиот на себе да потроши. Не знае да размислува во пар тој. Беше фин, демек му значам, го нашол тоа што го бара. Ама кога сфатив дека е себичен му кажав како стојат работите и еден куп лаги ми измисли да ме задржи. Тоа не е љубов, тоа е нешто друго. Си гледа свој интерес, сака да си ќари добра девојка, мирна, да изгледа солидно и така. Ама човек треба да даде внимание и љубов за да добие, а не после “јас за тебе се сменив, ова , она направив“ а врска нема....
   
 5. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.765
  Јас мислам дека не треба повеќе зборови да трошиш на него. Знам дека е заборавен и денес е веќе една обична смешна грешка од минатото. Ти си супер девојче што се поставило како што треба. Нема што понатаму. :*
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 6. broke

  broke Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2014
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  Молам за совет. Незнам што ми се случува. Повеке од 2месеци како не сум во врска.Раскинав 3год врска заради навредите и понижувањето од бившиот. повеке немаме никаков контакт но сепак веке 2недели сум во тешка депресија.Постојано размислувам за неговите зборови дека гледал некоја келнерка бидејки таа имала убаво тело а ја сум била дебела за него.Постојано ја отварам на фб се распрашувам кога работи ја контролирам иако сум сигурна дека таа воопшто не го ни погледнува но јас сум опседната со помислата како тој кога е слободен не работи и како ја гледа.Едноставно се нервирам бидејки тој така ме навреди а знам сепак дека само ја гледа.само тоа размислувам едноставно ми е тешко што тој не ме ценеше и ми кажаа дека кога оди тој таму во тој кафич упорно ја гледа не заради лице туку заради убавото тело а таа си има дечко и знам дека не се интересира воопшто за него. Опседната сум со тоа замислувам како се понаша како манијак.неможам да го извадам тоа од мислите.Незнам што ми се случува ???
   
 7. broke

  broke Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2014
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  Молам за совет. Незнам што ми се случува. Повеке од 2месеци како не сум во врска.Раскинав 3год врска заради навредите и понижувањето од бившиот. повеке немаме никаков контакт но сепак веке 2недели сум во тешка депресија.Постојано размислувам за неговите зборови дека гледал некоја келнерка бидејки таа имала убаво тело а ја сум била дебела за него.Постојано ја отварам на фб се распрашувам кога работи ја контролирам иако сум сигурна дека таа воопшто не го ни погледнува но јас сум опседната со помислата како тој кога е слободен не работи и како ја гледа.Едноставно се нервирам бидејки тој така ме навреди а знам сепак дека само ја гледа.само тоа размислувам едноставно ми е тешко што тој не ме ценеше и ми кажаа дека кога оди тој таму во тој кафич упорно ја гледа не заради лице туку заради убавото тело а таа си има дечко и знам дека не се интересира воопшто за него. Опседната сум со тоа замислувам како се понаша како манијак.неможам да го извадам тоа од мислите.Незнам што ми се случува ???
   
 8. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Тоа што ти се случува, на еден начин е нормално. Си била навредена, а со тоа и повредена од личност од која воопшто не се очекува таков коментар. Од дечко ти. Сметам дека е нормално тоа што ти се случува.
  Таква ни е женската психа. Некогаш дечко онака во муабет ќе каже за некоја дека е симпатична, а нам веднаш ни станува - “грда, неподнослива, смртен непријател“. А не па за комантар од типот, келнерката има поубаво тело од тебе, ти си дебела за мене.
  Де бре |( После три години врска... Бре, многу јаки машкиве станале... |(

  Со тоа што рече дека те понижил, ти го повредил егото, си станала опседната со тоа како тој би ја гледал сега кога е слободен, како би се однесувал. Пак ќе речам, нормална е таква реакција.
  Обиди се да си помогнеш самата себе, со тоа што нема да ја отвараш на фб. Едноставно нема. Ако не успеваш да се исконтролираш, блокирај ја. Нема логика да ја гледаш, со тоа ништо не постигнуваш. И самата кажа дека таа си има дечко и свој живот.
  Не вреди да се замараш со глупости.

  Ова испадна - Јас дебела за тебе, ама утре ќе ослабам. А ти што си глуп, шо праиме? |(
   
  На broke му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.934
  Допаѓања:
  6.501
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со коментарот погоре со Аноук,едноставно престани да се замараш,девојката воопшто не е крива за ништо сега знам дека нема да сватиш и све по нерви ти оди но со тек на време ќе сватиш дека сум во право...
  Си се скарала со ѓубре кое постојано те понижувал те навредувал ти ја нарушил самодовербата всушност од ова што го читам сваќам дека ти воопшто и немаш самодоверба,затоа се опседна со неа ја гледаш на профил ја анализираш се измачуваш самата себе и се додека тоа го правиш само во подлабока депресија ќе паѓаш,престани тоа да го правиш со тоа нема ништо да постигниш,блокирајго и бившиот и неа на фб и земи средиси го твојот живот почни повеќе да си посветуваш внимание на себе запишисе на вежбање,читај книга излезиси на прошетка на кафе со другарките и не мисли поќе на бившиот твој не сваќаш дека тој те донесол до овај степен?и со тоа неа што ја мањачиш на профил постојано само уште повеќе се понижуваш самата себе,таја воопшто незнај ни ти ни тој дека постоите си има свој живот а ти се опседнуваш со глупости,најдобрата одмазда за некој како него е да си го свртиш грбот да си заминиш и повеќе ни здраво да не му напрајш кога ќе го видиш,незнам зошто си останала со некој што така те третирал но никогаш не е касно да си го средиш животот...
   
  На broke му/ѝ се допаѓа ова.
 10. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.575
  Допаѓања:
  30.805
  Пол:
  Женски
  Наместо да ги трошиш времето и нервите на некој што не те почитувал како личност,па и да се опседнуваш со девојка која не е виновна за разделбата,почни да мислиш на твојот живот.Тоа што ти се случувало во долга врска треба да ти биде поука за понатаму.И не се враќај на минатото.Треба да бидеш среќна што си успеала да прекинеш таква врска,а не да се измачуваш и опседнуваш со непотребни моменти.Поработи на самодовербата и потруди се да имаш свој став за да бидеш почитувана.
   
  На Saricko му/ѝ се допаѓа ова.
 11. broke

  broke Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2014
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  Ви благодарам за советите сега ми е полесно кога знам дека е нешто вообичаено. Знам дека таа девојка воопшто не е виновна и не ја мразам неа туку едноствано гневна сум на него бидејки ја снема љубовта спрема мене.Порано бев многу дебела но никогаш така не ме навреди бидејки ме сакаше искрено но сега не е исто.Тоа многу ме боли што ми рече така бидејки знам и кога е со мене како упорно гледа и се врти по секоја како никогаш во животот да не е видел девојка. Од сигурни извори знам дека таа несака ни да ги смисли македонците и воопшто не им обрнува внимание бидејки таа е мислиманка и заборавив да кажам дека тој е на работа во друга држава.Знам само дека упорно ја гледа неможе ни да и пријде повеке нема никакви шанси со неа но ете ме боли тое љубоморна сум што ја гледа така а мене ме повреди најмногу ;(
   
 12. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Па убаво си кажа, гневот е тоа што дејствува во тебе.
  Не е лесно да те повреди некој кого си го сакала, да ти го срамне егото со земја. Тоа што му ја снемало љубовта спрема тебе не е поради келнерката и нејзиното тело.
  Инаку, сите машки гледаат. И мис на светот да си, машко ко машко пак ќе погледне.

  Помогни си самата, не отварај ја девојката, и не мисли на неа. Излези, дотерај си се, иде лето, уживај си во животот.
  :hai:
   
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.831
  Допаѓања:
  115.094
  Пол:
  Женски
  Тоа неговото по секоја цена гарант не е од љубов. Самата кажа ја гледа зошто има убаво тело. И девојката не сака да биде со него. Проблемот не треба да го гледаш во себе си, напротив треба да бидеш среќна што си се ослободила од таков човек.
  Човек преку ноќ се менува ако сака. Нека не те навредуваат неговите зборови, ќе си кренеш глава и ќе си речеш јас се сакам себе си, кој ме сака мене нека ме сака кој не чао пријатно.
  Има луѓе што ќе те ценат таква каква си.
  Очи се за гледање да се согласувам со тоа, но мислам дека дечково во случајов е недозреан. Тој во своите фантазии ја доживува и ја злоупотребува. Ме разбираш?
  Не е љубов. Ти рекол дека си дебела ама не се ценел себе си пред се. Не ги заслужува твоите солзи.Избриши го девојче засекогаш од себе и од секаде, сврти си нова страница и батали го.
  Тркалото се сврти, ќе види ќе невиди ќе те побара во тоа биди сигурна.
   
 14. broke

  broke Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2014
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  Свесна сум дека таа не е виновна бидејки не му дава никаков повод.Таа не е виновна што тој ја намали љубивта спрема мене.Тој ја знае 3месеци а неговото оддалечување кон мене е од поодамна бидејки многу пати му опростував и си мисли сега кје правам што сакам јас пак ке бидам тука за него.Пишував и во друга тема за неговите навреди спрема мене.Западнав во депресија заради него се правев за него.
  buba4e89 јасно ми е за неговите фантазии но ете тое ме повредува љубоморна сум бидејки ми рече во секоја смисла била поубава од мене. Девојки фала ви на советите одлучена сум да не ми се вратам никогаш веке бидејки порано ми беше утеха нашата љубов но сега веке и неа ја нема.
   
 15. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Неговите навреди и понижувања нека ти бидат поттик да успееш, да не мислиш на тоа што поминало, да не се надеваш.
  Сите оние непријатни моменти со него и навреди нека ги поттиснат вашите убави моменти.
  Така ќе сфатиш побргу дека всушност си многу среќна девојка, што си се откачила од несозреан дебил.

  Главата горе. :hug:
   
  На broke му/ѝ се допаѓа ова.
 16. lylaby

  lylaby Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  319
  Пол:
  Женски
  Не би ρеκла деκа сум опседната...но тешκо ми е,ми беше и уште повеќе но вρеме κаκо минува полесно ми е.СЕ саκавме многу јас пρеκинав бидејќи не бев задоволна саκав повеќе за себе тој често знаеше да ми згρеши и беше таκов тип што не обρнуваше мн внимание на мене баρем не доволно таκа мислев тогаш.СЕ веρил..оттогаш западнав во κρиза поготово што во меѓувρеме κонтаκтиρавме а тој ни малκу не беше ρамнодушен спρема мене.Ма нашата пρиκазна е долга и мачна...муабетот ми е,отκаκо дознав деκа се веρил κаκви се мисли не ми дојдоа се измачувам себеси...потешκп κаκо шоκ беше а сега малκу полесно но паκ мн често ппмислувам на тоа мисе насолзуваат очи..дали е ноρмално помизлив дуρи да поρазговаρам со стρучно лице но си велам дај му на вρемето вρеме ...
   
 17. broke

  broke Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2014
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  lylaby
  Според мене е нормално тое што размислуваш за него и се чувствуваш депресивно. Било што да заборавиме ни треба време и памет да сватиме дека подобро е да патиме 2 месеци одколку цел живот да не омаловажуваат. Не сум сепак јас соодветната за совети бидејки дозволив многу лоши работи да поминам и доживеам и тое само заради една личност.Сега се каав и чудам како можев цели 3години да живеам со психички нестабилен човек. Можам да кажам дека пишувањето на форумот и советите многу ми помогнаа за 1месец да станам сосема поинаква личност. сепак имам некои моменти на слабост но брзо поминува бидејки зошто да се измачуваме ние кога некој друг воопшто можеби и не ни помислува на нас. Биди силна најтешкото поминало и сама велиш така и сврти си го вниманието на друга страна бидејки непотребно се измачуваш.