1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опседната сум со духови, нормално или не ?

Дискусија во 'Психологија' започната од DarkGirl0222, 13 август 2013.

  1. DarkGirl0222

    DarkGirl0222 Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Значи вака : Мојата баба е почината пред околу 5 години, неможам да се помирам со фактот. Мислам дека е дух и дека живее со мене -.- ( бог да чува) навечер ми доаѓа да си зборам со бабами ( да си фантазирам ) ја сонувам скоро секој ден и еднаш во сон ме викаше ( а тоаа не е убаво барем така викаат ) другиот ден ми се деси несреќа и од тогаш уште повеќе верувам мајками и татко ми не ми веруваат викаат дека сум опседната со глупости. Ми се причинува дека ја глеам и ред др. работи . Дали мислите дека треба да разговарам со психијатар затоа што сум малце исплашена као ке реагира... А другарки во денешно време ретко и вистински и неможам на нив да им кажам.. на никој веќе не ни кажувам како се чуствувам...

    Би ве замолила за искрено мислење . Фала :)))
     
  2. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    најискрено тебе ти треба помош од психолог а исто и мене пошо и јас си имам ваков проблем ама со мојата почината другарка ( пред 4 месеци)
     
  3. DarkGirl0222

    DarkGirl0222 Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    Дефинитивно, сум одела и на бајачки ама ништо од тоа... Неможам да отидам таму и да го кажам тоа мислам дека на кого и да кажам ме гледа чудно како да сум луда.. :///
    И на периоди ми се дешава тоа ... и после тоа заборавам и пак истото....
     
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    психолог нема да те гледа чудно, најдобро да си најдеш добар и да си го решиш проблемот
     
  5. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    Јас не мислам дека си луда, баш до пред некое време ја гледат HAUNTED на TLC, јас верувам дека духови постојат и дека некои луѓе едноставно ги гледаат. :clap: Консултирај се со психолог, а можеш да отидеш и до некоја црква, побарај помош од некои свештено лице, нека дојде дома да ја освети куќата...
     
    На RiRii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    Ниту псилохог ниту бајачки туку помоли се на Исус Христос и биди послушна на Бога. Тоа е толку едноставно! ама некојпат да се направат едноставните работи е многу тешко.
     
  7. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    Јас мислам дека од толку што ти недостига реагираш на тој начин ... знам и по себе нон стоп го мислам татко ми и тук таму ќе го сонувам ! Само мисли си дека е негде и дека те чува и те гледа
     
  8. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    А што ако не е христијанка или е атеист?
    Добро бе луѓе зошто и во теми што немаат допирна точка со религија морате да мешате све и свашта. |(
    Мислам ајде, ОК е совет од религиски аспект, ама психологија е во прашање, не секој е засегнат да верува дека религија ќе му помогне. Тоа е толку едноставно, ама на некои луѓе им е тешко да го разберат.
    А најмногу се плашам од уфилмани квази-религисти што продаваат семе синапово и библиски приказни по форуми, а во реалноста се такви што би те гледале во мака и рака не би ти подале.

    Онтопик: Девојче разговарај со некого за проблемот, не е срамота и психолог да посетиш. Не е во ред толкава опседнатост со било што. Сите во животот губат некого, порано или подоцна и не е во ред да не можеш/не сакаш да разговараш за своите чувства. Воопшто не ми се допаѓа пристапот на твоите родители кон твојот проблем- се замараш со глупости, но добро е тоа што барем самата си свесна. Само немој да молчиш, колку повеќе го потиснуваш тоа во себе, толку повеќе ќе се шири таа опседнатост.
    Ме лазат морници и да помислам со што може да резултира.
     
    На Sara123, mimiiiii, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. misperfekt

    misperfekt Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    31
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    психолог највише ти помага мислам и јас сум опседната со татко ми ама не го сонувам и не ми се причинува а до пред некое време бев опседната со помисла дека ќе умреи мајка ми ама бев на психолог и некое време не ми беше така, сега пак ме фаќа. И да, не мешај религија и психологија.
     
  10. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    Па и јас мислам дека треба да посетиш психијатар затоа што не ми е нормално девојка на тие години да верува во вакви небулози. Знам дека ти е тешко поради загубата на блиска личност меѓутоа тоа не значи дека треба и да го изгубиме умот поради тоа. Ако навистина ти се случува ова тоа е производ на твојата потсвест која што не сака да прифати дека баба ти за жал е мртва па ти се причинуваат вакви работи.
    И по твојот ник се гледа дека сакаш да се прикажеш како некоја мрачна девојка на која и се случуваат морбидни работи. Тоа ме асоцира дека можеби целата приказна е измислена, но како и да е доколку не е, мој совет ти е да се консултираш со стручно лице и да престанеш да веруваш во празноверие.
     
  11. DarkGirl0222

    DarkGirl0222 Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    Мојот ник е онака ставен бидејки незнаев што друго да ставам, измислено во секој случај не кој би сакал да се шали со вакви работи јас не.
    Да за психијатар и јас сакав да разговарам но коа им кажав на моите ми рекоа нема потреба не си прави филмови во главата и не не замарај со глупости немам подршка замислете од моите а камоли да се доверам на другарка, апсурдно.. ви благодарам од се срце за подршката пред се и за советите. Големо Фала <3
     
  12. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    накратко кажано од секти како јеховин сведок ( мислам на феминакта која го даде најдобронамерниот совет @aerodrom)
    миличка, имаш две теми за психолози и психијатри на форумов, не е срамно да се посети психолог, ке ти олесни и ке ти помогне, знам како ти е само што јас бар ги имам мајка ми и брат ми за разговор секогаш кога ова ми се случува ( сега е се поретко)
    :* :*
     
  13. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Опседната сум со духови нормално или не ?

    Би можело да биде затоа што постојано мислиш на баба ти или си била многу блиска со неа.