1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опсесивност

Дискусија во 'Разделби' започната од mandy_gorgeous, 19 јануари 2016.

 1. mandy_gorgeous

  mandy_gorgeous Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Епа вака девојки, имам еден проблем кој ретко се појавува.. Станува збор за бившиот партнер, одевме година и неколку месеци и раскинавме бидејќи повеќе ништо не чувствував спрема него и немав намери да го лажам. После еден месец се фатив со друг, сеуште сме заедно веќе една година и супер ни е. Но, почнувам да се загрижувам за бившиот.. веќе толку време има поминато, а тој сеуште ми се јавува, ми пишува и каде и да излезам тој ме следи и потоа ми праќа слики од мене.. Што е најлошо, прави проблеми со сегашниот дечко, тој станува прељубоморен и на моменти неможам да го смирам. Како да го решам проблемот, што мислите вие? :(:(:(:(
   
 2. Wahnsinn

  Wahnsinn Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2015
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  2.442
  Пол:
  Женски
  Кажи му на сегашниот дека бившиот ти прави проблеми,дека те следи и нормално тоа не е твоја вина! Кажи му дека не се чувствуваш сигурно и он ако размисли подобро треба да превземе нешто.
   
 3. baterflaj2

  baterflaj2 Нов член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  segasniot decko neka ti pomogne neka se pogrizi da ne te zamara poveke
   
 4. mandy_gorgeous

  mandy_gorgeous Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Му имам кажано и тој самиот е свесен што се случува, но некако неможам на тој начин да постапам со него, неможе да дојде до тепачки и разни глупости меѓу нив двајца.. Сакам да му помогнам на бившиот и нонстоп му кажувам да си најде друга али тој несака. :@ Се понаша како психопат :x
   
 5. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  22.570
  Трол?
   
  На theowndemon и VivienLeigh им се допаѓа ова.
 6. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.319
  Допаѓања:
  2.759
  Пол:
  Машки
  Опсесивна си и немој да бидеш.
   
 7. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.419
  Добро, колку години имаш?
  Не ти паднало на памет дека можеш да го пријавиш во полиција ради вознемирување?
   
  На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  22.788
  Пол:
  Женски
  Потруди се уште еднаш на убав начин да му објасниш да не те вознемирува повеќе ако не оди како што кажа членката погоре можеш да го пријавиш дека те вознемирува и дека ти прави проблеми.
  Не си должна да го трпиш тоа и да имаш проблеми со сегашниот дечко поради него.
   
  На mandy_gorgeous му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Црвче

  Црвче Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2015
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  563
  Пол:
  Женски
  Мене ми изгледа како да ти е жал за него. Ако сум во право, тогаш сигурно ти е тешко да се справиш и со двајцата. Најдобро би било бившиот да се откаже,па така и ти сосема ќе заборавиш на него.

  Ако пак те нервира и те вознемирува многу, кажи некому да ти помогнат да го откачиш.
   
  На mandy_gorgeous му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Wahnsinn

  Wahnsinn Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2015
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  2.442
  Пол:
  Женски
  Зошто те снема?
   
 11. mandy_gorgeous

  mandy_gorgeous Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Разговаравме.. овој пат не бев како порано, реков дека ситуацијата ќе стигне и до дома затоа што не ми остана друг избор. Со сегашниот е како порано, тој сеуште љубомори, но ќе се смири со тек на време. Се надевам дека тука ќе биде крајот со неговите пораки и следења..
   
 12. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.765
  Допаѓања:
  216.052
  Пол:
  Женски
  А зошто му дозволуваш воопшто да ти пристапи? Да ти се јави? Пораки да ти пишува?
  Ако не сакам со некого да се слушам ќе го блокирам и нема да се слушам, едноставно е.
  Ќе одам и на опција да му кажам в лице дека ќе го пријавам, ако е потребно, се што е потребно ќе направам за да јас сум безбедна.
  Постои полиција, родители и многу решенија во случајов само што твојот проблем е што не сакаш, едноставо ти свесно продолжуваш да комуницираш и да го влечеш за нос да постапува така како што постапува.
  А дечкото? Сегашниов каде е во целиот проблем тој?
  Не може да му пристапи и да си ја одбрани девојка му?
  Не знам, размисли каде грешиш.
   
 13. mandy_gorgeous

  mandy_gorgeous Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Не дека бившиот нешто ми значи во животот ама не сакам да си имам проблеми со луѓето. Целта ми е на мирен начин да решам се и засега ми успева, ќе видиме како ќе е понатаму.. Ако продолжи со тоа темпо, ќе превземам нешто посериозно. А сегашниот несакам да го мешам, сепак мој проблем е ://
   
  На eli-beti и galapce им се допаѓа ова.
 14. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.829
  Пол:
  Женски
  Не може ова на мирен начин да се реши. Речи му да не ти досадува, дека тој е минато и дека ќе го пријавиш во полиција ако продолжи. Ти ми изгледаш како несигурна, т.е. како да ти годи тоа внимание од бившиот, како да ти е интересна ситуацијата. Јас да сум на твое место ќе му се заканам, нема зошто некој недолжен да трпи бивши некои што не знаат да се однесуваат како луѓе :)
   
 15. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.157
  Допаѓања:
  142.183
  Пол:
  Женски
  А сега во ред сте со сегашниот? Те поддржува тој и дали си среќна со него? (ова го прашувам во склоп со друга тема зошто твоето мислење тогаш многу ми го одвлече вниманието)
  Ајде сега за бившиот. Ако ти додева, ако е опсесивен, разговарај со - дечко ти, мајка ти и татко ти и главно - полицијата доколку се чувстваш загрозено.
  Нема што да додавам, феминките над мене кажаа се што треба.
   
 16. mandy_gorgeous

  mandy_gorgeous Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Мислам дека добро постапив со разговорот :) Прегеска го сретнав, се поздравивме и ми се извини поради неговите постапки.. засега е добро, се надевам дека така ќе продолжи. Инаку од почетокот можев да пријавам во полиција, но сепак мило ми е што не избрзав. А со сегашниот сме добро, се разбира дека сум среќна со него:D
   
 17. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.765
  Допаѓања:
  216.052
  Пол:
  Женски
  Ако со сегашнов дечко "сте добро" немало да доаѓаш овде да пишуваш и да се жалиш, напротив овие проблеми ќе сте ги соживеале заедно, кога една љубов е чиста секогаш и без оглед на се е вез резерва за проблемите.
   
  На mandy_gorgeous му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ccca

  ccca Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.201
  себичност на висока нога
   
 19. eli-beti

  eli-beti Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  jas mislam kako tebe segasniot ne go mesaj maz kako maz moze da napravi nesto za sto ke se kaete i dvajcata neli? sama ke si go resis toa so bivsiot ako ne postojat institucii kade sto moze da go prijavis i tie ke prevzemat merki ..............ti pisuvam zatoa sto go pominav tvoeto no samo ako si sigurna deka poveke ne go sakas deka sakas da ostanes so noviot decko......pozzzzzzzzzzzzzz
   
  На Wahnsinn му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mandy_gorgeous

  mandy_gorgeous Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Мислам дека јасно му стана на бившиот се, изгледа конечно се одлучил да стави крај на тие ствари..
  Сигурна сум и претходно кажав дека бившиот ништо посебно не ми значи сега, но сепак тој е особа со која сум имала нешто повеќе претходно и затоа не сакав да избрзам али добро излезе се.. :)