1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опсесивно-компулсивно пореметување (Оbssesive compulsive disorder)

Дискусија во 'Психологија' започната од princessofthedark, 2 јули 2010.

  1. Boka98

    Boka98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    112
    Пол:
    Женски
    Moze poveke info okolu svestenikov
     
  2. Boka98

    Boka98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    112
    Пол:
    Женски
    Zosto da te mrazi nekoj zosto?Ostavi go opstestvoto zarem ne gledas do sega kako fikncionirame nie...Gledaj dati bide dobro tebe da se osekas normalno vo tvojata koza pa i najdi si nekoj blizok prijatel i masko i zensko i otvori se sprema niv barem ja taka go zamisluvam toj problem ke imas info i kd zendka str i od maska
     
    На Snowflake97 и Fancy_Nency 22 им се допаѓа ова.
  3. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Сум имала со години сексуално ОКП ама како несакани мисли, константни беа, буквално 24/7, ама тоа беа мисли и слики кои ми кружеа во глава без да сакам, ама не ми предизвикуваа никаква возбуда, оти беа интрусивни и најголем дел не беа во корелација со мојата реална сексуална природа, напротив ме згадуваа и ми предизвикуваа страшна нервоза и дискомфорт и ми пречеа да имам секс со дечкото, зашто ми паѓаше либидото од истите.
    Баш беше најкласично сексуално ОКП.

    Нимфоманија, колку знам може да биде опсесија од поинаков тип, пре би рекла хиперсексуалност, зашто ако немаш супер либидо, ма не знам колку сексуални мисли да имаш, несакани или сакани, едноставно не ти се реализираат во дела.
    Не ни мастурбираш на сите, ме разбираш?
    Да не изигравам докторка, ама како сум читала причината за нимфоманија може да биде поврзана со многу нешта и секој случај е единствен, од пост трауматичен стрес, хормонски абнормалности до придружен симптом од други растројства.
    А на крајот да биде и изолирано само хипер либидо што е исто медицински феномен.
    Познавам една девојка која имаше бордерлајн и нимфоманија исто, и жена со биполарно која стануваше нимфоманка во епизода на манија.
    Земаа терапии и беа добри зашто на нив им беше придружен симптом.
    Битно е да се најде вистинската причина.
    Зашто да те осудуваме и мразиме забога!?
    Баш ти посакувам да ја најдеш причината и се средиш.
     
    На Cosmic Girl и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  4. Fancy_Nency 22

    Fancy_Nency 22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Фала ти вчера бев на преглед кај психијатар и ми ги намали двојно лековите бидејќи сум подобра.А за осудување и мразење многу има такви што хејтаат по форумот затоа се решив да не пишувам повеќе.
     
    На Boka98 и Mentalna85 им се допаѓа ова.
  5. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Ма знам, али забога, зарем да осудуваме некој што има хипер либидо или истото е последица од нешто друго..Не си силувала или убила некого..
    Али верувам дека осудуваат.
    Да му спасиш живот некому ќе има и такви кои ќе речат намерно го спасил за да излезе на вести.
    А во твојов случај да си зборуваш скроз отворено за ова и слободно отвори тема ако нема овде.
    Баш ќе може да си комуницирате.
     
    На Snowflake97 и Fancy_Nency 22 им се допаѓа ова.
  6. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Ќе заборавев, кој е тој што рекол која е нормата за имање секс?
    Мислам на никоговичите што хејтале.
    Твоја дунда - твоја работа!
    Штом не злоупотребуваме некој друг, наша работа е што и колку ќе правиме.
    А ако нештото веќе смета и човек сака да побара помош, затоа и постојат форумиве, ама толку мозок имаат никоговичите.
    Та било нимфоманија, та анксиозност, та ОКП, исто е.
    Кога на човек му смета и бара помош, исто е.
     
    На Boka98 и Fancy_Nency 22 им се допаѓа ова.
  7. Skylar

    Skylar Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    Јас би ти препорачала да поразговараш со психолог или психијатар.Ако не сакаш да кажеш на блиските во ред е не кажувај.Најди си психолог и поразговарај.Сега барем мислам дека и онлајн можеш да закажеп средба.Само не држи во себе тоа е најлошо.
     
  8. macedonia01

    macedonia01 Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2022
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    za utre imam za kazano jas ne mozam veke pak nesto novo mi se sluci, vcera odednas sum ustata ja osekam mnogu meka strav voznemirenos prepotuvanje mnogu se isplasi mislam ke zavrsam vo ludnica neznam so se slucuva so mene se plasam da ne poluduvam edvaj cekam sso dusa da odam da razgovara ima Li spas za mene, ne veruva samo placam
     
  9. Boka98

    Boka98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    112
    Пол:
    Женски
    mozes li da mi kazes kako odat cenite...sakam i jas da odam
     
  10. macedonia01

    macedonia01 Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2022
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    Ke odam utre vo drzavna I ke ti kazam kolku e pregled
     
  11. macedonia01

    macedonia01 Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2022
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    probuvam da za kazam no ne mozam se pisuva site termini se zafatenu za denes site gi kbelezav termini izbrav psiholog no ne mi vrati kako da razgovara od tamu so psiholog
     
  12. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Нели имаше закажано веќе?
    Уште неделата рече на анксиозност темана дека за понеделник имаш закажано на психијатар.
    Како и да е, да не ти се мешам, не сум ни докторка да давам дијагнози, ама гледам дека поприлично си вознемирен.
    Овде можеме да се поддржуваме и да споделуваме искуства и секогаш ставам акцент на тоа да се попозитивни за убаво да влијаеме еден на друг.
    Јас разбирам дека е тешко, ама она што приметувам е дека некои членови порадо тука да се истурат со лелекање, а на психијатар кога ќе одат со клешти да им вадиш зборови.
    И после не ќе чинат психијатарите.
    Не викам дека сите психијатри се добри, ама убедена сум дека многу пациенти не се дијагностицираат прецизно зашто вие не им кажувате сѐ.
    А не знам зошто толку страв и срам од психијатри, ви тврдам дека ништо ново нема да чујат, а на тој начин вие ќе си помогнете најмногу со тоа што ќе бидете искрени.
    Ова неразумие само кај Македонци го имам видено!
    И гледам исто доста одбивност спрема терапија, а не треба да е така.
    Лично, ставам акцент на тоа дека за ова растројство терапија нема да го излечи засекогаш и тоа е факт, и дека навистина треба да се работи и со психолог/терапевт кој е клучен, ама кога навистина ви е лошо и не умеете ова растројство да го разберете /им верувате на мислите и ургенциите, и те како треба да си поземате терапија додека се смирите.
    Зборувам за сите генерално, а ти
    @macedonia01 те молам биди искрен со психијатарот и поземај си терапија оти многу си вознемирен.
    Не си дете да криеш од психијатарот толку време и да имаш одбивност спрема медикаменти, а еве гледаш дека ти е само полошо.
    Овде не очекувај да оздравиш со тоа што ќе плачеш нити пак прецизно да бидеш дијагностициран.
    Нити јас ниту некој друг тука имаме дипломи за психијатар.
    Те молам оди и не си играј.
    Не знам како не ти е мака да трпиш олку време.
    И јас на почетокот имам земано терапија додека се смирив и разбрав што ми се случува.
    И Пароксетини, Анафранили, Асентри, што сѐ немам испрепиено, па еве сум.
    Медикаментите не треба да се злоупотребуваат, а кога се земаат како треба од доктор, воопшто не наштетуваат, него помагаат додека застанеш на нозе.
    Може да ти наштети само растројствово што го имаш оставено години нетретирано и неразбрано и не знаеш што ти се случува сега.
    Значи оди те молам, да не те карам ко дете.
     
    Последна измена: 31 март 2022
    На Cosmic Girl и Feminka22 им се допаѓа ова.
  13. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    @Feminka22 нели ние го бодревме на анксиозност и мислам дека рече дека имал закажано ако не грешам?
    И еве сега тука умислен да најде некој со слични симптоми за да добие на храброст да оди на психијатар, демек дека нема да биде единствениот со вакви симптоми или пак си мисли тука ќе се лечи на Фемина, додека не накапа на некој како оној погоре шо вели дека свештеник го излекол, да му даде негово бројче и тек тогаш да отиде у шесто фине лепе..
    Луѓе ПСИХИЈАТРИ И ПСИХОЛОЗИ ЛЕЧАТ, А НЕ СВЕШТЕНИЦИ!
    Администрација да брише постови со штетни содржини од свештеници и бајачи лечители ве молам.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Бока, зарем веруваш дека свештеник лечи!?
    Овие постови треба да се бришат од адм зашто гробиштата се полни од тие кои се лечеа со свештеници и бајачи.
    Срамота, кој век сме да верувате во тие шарлатани.
    Кој учи за доктор? Спасе од Кравари или попови лопови?
    Ј'зк!
     
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.676
    Допаѓања:
    45.278
    Пол:
    Женски
    Точно.Ја сѐ ве читам, ама не коментирам пошо не сум доктор.Ме искараа за книгата.Ама фиксно мора на доктор, нишо страшно не е, за тоа се докторите
    Еве и ја иам ОЦД за некои работи ама си го трпам пошо позитивно е.И не идам на доктор
    Ам неговово е застрашувачко искрено
     
    На Mentalna85 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.676
    Допаѓања:
    45.278
    Пол:
    Женски
    Абе кој црн свештеник ало
    У гатање ме банираа
    Ќе ме натерате и овде да ме банираат
    ПСИХОТЕРАПЕВТ
    ПСИХОЛОГ
    И ПСИХИЈАТАР
    светото тројство за ПСИХА.Господ и свештенствата оставете ги за друго
    На мозокот треба да работите
     
    На Indiegurl и Mentalna85 им се допаѓа ова.
  17. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Амин!
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Па сега ни ја не идам на доктор зашто дојдов до степен да го разбирам и сега го имам баш онака да ми е дури смешно и позитивно, ама кога верував дека имам хив и орав плажи со гребло, секоја недела се нацртував таму каде требаше и цела плата ја давав на терапевти, и се исплати на крајот.
    Штом еднаш имаш тешка епизода како моите, значи дека ќе имаш пак ако не превземеш нешто.
    Ставам акцент секогаш на терапијата од која да не се очекуваат чуда поради фактот дека на ова со терапевти се работи за добри резултати , а кога треба, треба да се позема терапија, ама приказната да не заврши кај терапијата, зашто не завршува таму навистина.
    И цел живот работам на ова.
     
    На Fancy_Nency 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. macedonia01

    macedonia01 Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2022
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    Odam Sega, se sprema I se ke kazam od dete ke pocna I ke zavrsam do denes, unakuodloziv za denes Sega ic ne se custvuvam dobro mnogu malaksam racite ne mozam da gi stusnam srce mi lupa edvaj zemam vozdux mozebi ke mi pomogne I ke znae da mi kaze za sto se raboti
     
  20. macedonia01

    macedonia01 Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2022
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    Секој со свое мислење јас вчера ногу бев вознемирен исплашен, отидов на вечерна молитва кога почна да чита свештеникот ми дојде чуство да плачам како мало дете едвај се воздржав после молитвата, после некое време се осеќав подобро
     
    На No name 123 му/ѝ се допаѓа ова.