1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опсесивно-компулсивно пореметување (Оbssesive compulsive disorder)

Дискусија во 'Психологија' започната од princessofthedark, 2 јули 2010.

  1. butterflyflowerr

    butterflyflowerr Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2022
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Ти благодарам за одвоеното време и што одговори на мојот подт многу ми значи.Пробав да ти пишам но ми покажува дека неможам да ти испратам порака ,па доколку видеш те молам пиши ми.
     
    На Boni22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ...andre

    ...andre Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Во кој тип на оцд би било имам мисли ме мачат пример возиш и ти доаѓа мисла дека си удрил некој си згазил, а знаеш дека не е така, ама не можеш да си објасниш барав на интернет не можам да најдам, иначе оцд имам од дамна, со повторување работи и така.
     
    На FroggyLover му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Harm OCD.
    I NE e bitna vrstata IC, moze da te izvozi po site vrsti kade sto ke pokazes strav, dvoumenje I testiranje..
     
    На ...andre му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ...andre

    ...andre Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Ок фала.
     
  5. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Bi ti preporacala da rabotis na ova so profesionalec ako ne si go pravel toa dosega, zasto znae da te izmaltretira dosta. Posle moze da te ispituva ,od tipot "mozda sakas da gi zgazis" pa da pocnes da se preispituvas I testiras do nedogled , pa koga toa ke pomine ke te prefrli vo seksualnite koi se isto mnogu macni oti genitaliite reagiraat na se' so senzacija I OCD to ke ti veli " gledas deka go posakuvas mozda" pa pak opsednatost I testiranje .
    OCD to e bolest na konstantno dvoumenje I mislenje na nemislivoto.
    Mnogu rabota treba na ova.
    20 godini go imam I duri sum ziva moram da rabotam.
    Na periodi se povlekuva , pri stres znae da mi se aktivira pak.
     
    На birsen и Boka98 им се допаѓа ова.
  6. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    I edno znaj, nema nikakva vraka so Nas vistinskite ...
    Ednostavno e bolest na imaginarni opsesii koi nemaat vrska so nas vistinskite.
    Za zal izgledaat "realno" I ubedlivo vo tie momenti I zatoa treba da se raboti na ova so terapevt socijaliziran za OCD.
    Ne sekoj ima licenca za OCD.
     
    На ...andre му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ...andre

    ...andre Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Ок фала многу ќе видам да најдам сеа не е многу страшно, имало период кога ќе фати и толку неам желба за живот ништо па ќе помине, ја си запишувам дека не е така.
    Фала ти уште еднаш.
     
  8. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Запишувањето ти е ритуал кој не треба да го правиш. Знам дека ти треба сигурност и заштита , на тој начин се браниш од осд то ,ама еден ден и тоа можда нема да ти помага..
    Затоа е убаво да подзборнеш со добар психотерапевт.
    Поентата е ништо да не се прави во однос на заштита од осд зошто така уште повеќе му даваме значење со одбраната и го храниме .
    На терапија се учи ништо да не се прави како одбрана и да се пуштат мислите да лебдат без да му даваме значење и верување.

    Нема на што , повели и друг пат.
    Јас сум 25 години страдалник од ова. Од дете .
     
    На birsen и ...andre им се допаѓа ова.
  9. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Го имам истово. Не сакам да возам никогаш у живот ама сите ми велат дека е корисно. Не можам ни некое бебе да го држам у раце цело време мислам дека ќе ми падне.
     
    На ...andre и Mentalna85 им се допаѓа ова.
  10. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    7.706
    Пол:
    Женски
    @...andre & @FroggyLover ваквите мисли се наречени интрузивни мисли (intrusive thoughts).
    Тоа се мисли кои личи како да доаѓаат без наша воља, неповикани, од нигде-никаде, наеднаш и обично се непријатни.

    Вакви мисли (и слики) им се случуваат на сите луѓе.
    Понекогаш сите сме ги доживеале, или ни се јавувале одвреме-навреме.

    Кога ќе се случат ако успешно ги препознаеш само како мисли, ги регистрираш и после тоа успеваш да ги оставиш да поминат, без да добиеш желба да реагираш на некаков начин во однос на нив, тогаш тоа не е патолошко.

    Ама ако се случуваат пречесто, ви будат желба да реагирате на некој начин на нив, ве оптеретуваат, ве плашат или дури и ви пречат во секојдневниот живот до степен да неможете да функционирате нормално, тогаш треба да се побара помош.

    Обично интрузивните мисли се симптом на опсесивно компулзивно растројство, но може да бидат симптом и кај анксиозност, PTSD, депресија..
    Диференцијална дијагноза може да ви даде психолог, откако ќе ви направи дијагностика.

    Во случајот на @...andre станува збор за некој вид на анксиозност при возење.

    Има еден вид на OCD кој се нарекува hit and run во кој преовладуваат мисли дека можеби некого сме удриле при возење ама не сме приметиле и сега човекот е таму негде повреден...

    Можеби не е овој тип на OCD во прашање, тоа најдобро сам може да го протолкуваш.. Можно не е hit and run туку да е некој друг вид на OCD со изразена одговорност за другите и нивните постапки (или responsibility OCD - кој го вклучува и hit and run).

    Можно е да е некој вид на насилни интрузивни мисли, или harm OCD, заради тоа што се помислува на повредување на други.

    @FroggyLover и повредувањето на дете е исто во таа категорија негде.
    Мислите дека може да повредиш свое дете некогаш се јавуваат и во тек на бременост или после породување. Некогаш може да се и дел од пост-породилна депресија.

    Кога имате вакви мисли треба да знаете дека:
    - се вообичаени и во општата популација
    - тоа што помислувате такви нешта не значи дека имате намера да го направите тоа од кое се плашите (ниту дека претставувате ризик)
    - нема потреба да избегнувате тригер ситуации (пр возење кола, возење други со вас во кола, чување дете, држење дете, итн.)

    Напротив, се препорачува да не се избегнуваат таквите ситуации, т.е. треба да се изложувате на нив, затоа што нивното избегнување го влошува проблемот со тоа што може да се зачестат таквите мисли.

    Значи не да го избегнуваш тригерот на мислите, туку да научиш да ги контролираш мислите и начинот на кои реагираш на нив.
     
    На birsen, No name 123, FroggyLover и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Апсолутно дека секој ги има понекогаш, ама за жал кај лицата со ОСД многу лесно можат да станат опсесија.
    Лично никогаш сум немала импулси да реагирам на ниедна врста од ОСД ,а сум ги имала многу, и знам дека може да е пропратено и со импулси кај некои луѓе кои изгледаат како да сакаш да го направиш нештото ,иако тоа не значи дека сакаш, само е поинтензивна фаза на ОСД и треба добар стручњак да се најде зашто може погрешно да се дијагностицира пациентот, сакам да кажам премачно е и самото руминирање!

    Го имам од дете и нема тема на која не сум се закачила ,иако секогаш знам дека е тоа, ама во периоди на анксиозност знае да ме втурне во игра за жал.
    ОСД во својата основа е болест на несигурност и мислење на немисливото.
    Работа треба многу на ова и живот без стресови и стабилност, ама ајде најди го секогаш тоа , и продуктивни опсесии.
    Психолог ми рече дека мојот мозок секогаш ќе биде склон на опсесии и наместо да се малтретирам со небитни да најдам позитивни опсесии, поготово правење нешто со раце кое бара прецизност и детали, а попатно и смирува...
     
    На birsen и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  12. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Ова е клучното!
    Многу работа бара ама не е невозможно!
     
    На Cosmic Girl и Boka98 им се допаѓа ова.
  13. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    А сте чуле ли за retroactive jealousy OCD? Мислам дека го имам но не знам од кој степен е за барање помош? Имам специфични тригери кои ми пречат во животот, пример бившата на сегашниот вереник е германка од Берлин па избегнав да одам на екскурзија таму бидејќи знаев дека ќе мислам како со неа бил. Имам репетитивни мисли дека уште ја сака што не можам да кажам дека реалистично е така? Ко нема врска и свесна сум за тоа. Ама кога ќе видам некој тригер дали буквално државава, дали играва league of legends зашо од таму ја знаел ги добивам тие несакани помисли на како мојот партнер е интимен со друга личност.
     
  14. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    7.706
    Пол:
    Женски
    Да, познато ми е.
    Сега во поново време се повеќе нови подвидови на OCD се посочуваат, но во суштина се ист тип на проблем. Односно сите се опсесивно компулсивни растројства.
    Така да и третманот во суштина е ист - психотерапија и ако има потреба медикаменти.
    Когнитивно-бихејвиорална терапија и exposure therapy се најсоодветни.
    А доколку има проблем со хемиските процеси во мозокот (со серотонин и допамин) се препишуваат и медикаменти.

    Кај нас специјализирано за овој вид психотерапија нема некој психолог, не познавам некој што баш со тоа се занимава во приватна пракс...можеби користат техники од овој вид психотерапија во комбинација со други...
    Како и да е тригерите не треба да се избегнуваат. Избегнувањето на тие работи само моментално ќе ве смири, после набрзо пак ќе почне циклусот..

    Треба да го вклучите партнерот во третманот, да знае што доживувате, да знае која е причината зад некои однесувања кои може да ви прават проблем во врската, но и да знае како да ви помага во третманот на проблемот.
     
    На FroggyLover и Mentalna85 им се допаѓа ова.
  15. No name 123

    No name 123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Дали за некои мисли кои се појавуваат во оцд мора да има нешто претходно некој настан или рандом се јавуваат.
     
  16. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    А да не познаваш случајно психијатар кој што има повеќе знаење или искуство со ова...кога веќе спомна да те прашам.
     
  17. Na.talia 24

    Na.talia 24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    https://equilibriumvera.com/ единствена што работи со OCD и го разбира. Нема да се чуди на ниедна ваша мисла :lol:
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
  19. Na.talia 24

    Na.talia 24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    И самата не знам дали знае колку и сум благодарна. Буквално животот ми го спаси. Да напоменам дека земав терапија и CBT сесии. Лекарства од прва погодени и точно дозирани.
     
    На Cosmic Girl и Angie1432 им се допаѓа ова.
  20. Na.talia 24

    Na.talia 24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Најмногу се појавуваат кога си под стрес.
     
    На birsen, No name 123 и Mentalna85 им се допаѓа ова.