1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опсесивно-компулсивно пореметување (Оbssesive compulsive disorder)

Дискусија во 'Психологија' започната од princessofthedark, 2 јули 2010.

  1. Leanne

    Leanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2022
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    1.089
    Пол:
    Женски
    Треба да започнеш со терапија и да најдеш начин како ќе се справуваш со ОКП. Затоа што секоја личност е различна и секоја ситуација специфична треба да си најдеш што ќе ти одговара на тебе. Но, најдобро ќе ти помогне професионалец.
     
    На Cosmic Girl и LanaDelReyQueen им се допаѓа ова.
  2. LanaDelReyQueen

    LanaDelReyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    295
    Пол:
    Женски
    Blagodaram ☺️
     
  3. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.764
    Пол:
    Женски
    @LanaDelReyQueen ама ако бараш помош треба да пазиш да најдеш некој што е истрениран за третирање оцд...кај нас за жал може да налеташ кај некои што повеќе ќе ти одмогнат отколку помогнат. Така да информирај се добро.
     
    На LanaDelReyQueen и Leanne им се допаѓа ова.
  4. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.387
    Пол:
    Женски
    За прв пат ми се појави кога бев бремена токсично ОCD со халуцинации
    Страшна е состојбата кога е активно, за среќа веќе 1 година и повеќе ми е во целосна ремисија. За токсично OCD кое долго време не се повлекува само антипсихотици помагаат.
     
  5. Leanne

    Leanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2022
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    1.089
    Пол:
    Женски
    Вистина! Ако приметиш дека не ти одговара или не ти помага, одма менувај.
    Како се манифестира токсично ОКП? Мислам дека не сум сретнала до сега.
     
  6. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.387
    Пол:
    Женски
    Harm OCD is a subset of classic obsessive compulsive disorder (OCD). The condition is characterized by having aggressive, intrusive thoughts of doing violence to someone, as well as the responses the person uses to cope with these thoughts. OCD makes the individual feel that they can't trust their own mind

    @Leanne Еве накратко.
     
    На Leanne и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  7. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.053
    Допаѓања:
    8.020
    Пол:
    Женски
    Затоа што со миењето на рацете се контролираат бактериите кои се опасни за нашето здравје. Синот го пипкаш само со чисти раце за да не случајно го разболиш.
    Се што правиш најверојатно има конечна цел-да се спречи болест, несреќа или било што заради што ви можело да се разболиш, да умреш или ти или твој близок. Да се контролира постоењето или да се загарантира на накој начин.
    OCD ако не се лечи има тенденција да се генерализира, и да се влошува. Односно тоа значи на пример да почнеш да се плашиш од нешто што претходно не било причина за загриженост. На пример прво сметаш дека треба да миеш раце заради бактериите, ама после почнуваш да мислиш дека мора да правиш и уште нешто, на пример да одиш на работа само по одреден пат или да провериш дали е се исклучени од струја кога излегуваш..значи се генерализира.
    А се влошува и со бројот на повторувања на активностите кои "треба" да се направат. Па наместо еднаш на пример рацете мораш да ги миеш по три пати.
    Луѓето доаѓаат до степен кога посветуваат прилично голем дел од своето секојдневие за да ги направат сите повторувања. Тие стануваат се покомплексни. И тоа станува исцрпувачки и за пациентите и за блиските околу нив. Едноставно тогаш веќе имаат проблем да функционираат нормално во својот живот. И тогаш дури побаруваат стручна помош.
    Сметам дека треба да се консултираш со психолог. За жал не знам некој што е специјализиран за овој вид терапија, за да препорачам. Можеби некој од членовите тука ќе пише.
     
    На LanaDelReyQueen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.387
    Пол:
    Женски

    OCD треба да го лечи психијатар со лекови, психолог нема да помогне, само мозокот ќе и го измеша. Мора прво да се види што тип на OCD e, и дали личноста покрај OCD има други коморбидитети или па мозочни "аномалии".Психијатар дијагностицира , не психолог.
     
    На Annahope му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.053
    Допаѓања:
    8.020
    Пол:
    Женски
    Ама немој. :D

    Зашто пишувате дезинформации? Дијагностицира и психолог.
    Што мислите дека се учи на факултет по психологија? Тоа се учи. Дури и практично се работи во четврта година по клиничка психологија со пациент на кој му се спроведуваат низа психодијагностички техники и му се изработува клиничко досие. И да, се поставува дијагноза соодветна. И се препорачува тип на психотерапија што може да му е од помош.
    Секако дека треба да се исклучат други можни причини (органски заболувања се викаат а не коморбидитети) за психичките проблеми и за тоа е потребно преглед од доктор. Доктор соодветен за физичкиот проблем (значи не психијатар туку соодветен специјалист).
    Ако се утврди дека нема органски заболувања психотерапијата ќе биде клучна за лечењето. А ако има и некое физичко заболување ќе се лечи и таа болест и плус ќе треба на психолог да оди.
    Психолозите не препишуваат лекови. Тоа е точно. Тоа може да го направи психијатарот. Но лековите само по себе некогаш не се доволни. Потреба е и психотерапија. Да се лечеше се со апче, немаше да требаат ич психолози на светов.
    Затоа е најдобро да работат тимски и холистички сите во својата област. И психијатар и психолог и секаков друг специјалист што му е потребно на пациентот.
    Ако зборувате вака јавно дека не треба за психолошки проблеми да се оди на психолог "за да не го измеша" само давате штетни совети на луѓето и им ја поткопувате довербата во стручноста на психолозите.
     
  10. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.387
    Пол:
    Женски
    Кој психолог дијагностицира? Каде законот гласи дека може да дијагностицира психолог?
     
  11. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.053
    Допаѓања:
    8.020
    Пол:
    Женски
    Сите! Тоа им е работа!

    Еве го и законот во кој пишува што е психолошка дејност и што е психодијагностика.


    Screenshot_2022-10-30-17-09-21-810_com.google.android.apps.docs.jpg
     

    Прикачени фајлови:

    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.764
    Пол:
    Женски
    Има терапевтски техники за оцд како exposure therapy, cbt и други... Лековите во суштина ништо не лечат вистински(зборам за вакви болести поврзани со анксиозност, не за сите).
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.387
    Пол:
    Женски

    За OCD без психотични елементи даваат АД за да не премине со тек на времето во психотичност, за OCD со психотичност даваат антипсихотици како Заласта.Веруј дека им даваат лекови за нивно добро. И да може покрај психијатријата да посетува психолог ама прво ќе и треба официјална државна дијагноза од психијатар за а не помеша нешто. Пак ќе речам за доброто нивно. (општо за сите)8 години одам на терапија и самите психолози викаат не смееме да те дијагностицираѓме немаме законско право. Еднаш така ми утнаа.
     
    Последна измена: 30 октомври 2022
  14. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.764
    Пол:
    Женски
    Знам што даваат и како функционираат лековите, а имам и пиено. Нема поента да се пијат само лекови а да не се оди на терапија кога причината за појавување на овие анксиозни растројства не лежи во некаков хормонски дисбаланс па туку така само да се корегира со апче. Значи не негирам медикаментозна терапија, океј, за пациентот да се чувствува подобро, ама мора психотерапија. Треба да има терапевти кои се обучени за оцд, некој што не знае може да направи и полошо. Инаку не мора државна дијагноза, може и од приватно.
     
    На joy1 и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  15. Leanne

    Leanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2022
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    1.089
    Пол:
    Женски
    Јас имав комбинирана терапија - фармаколошка и психотерапија. Лековите ми ги регулираше психијатарот согласно напредокот или влошувањето. Со психологот започнавме психотерапија, но нејзиниот пристап не ми одговараше и затоа после докторот ја презема целосно психотерапијата. Навистина ми помогна. Мислам дека најдобро е да се оди со овој пристап - едното не би функционирало без другото.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.387
    Пол:
    Женски

    Каша попара направи, од органски заболување до коморбидитети. Секоја состојба /болест може да има коморбидитети, а тоа не значи дека само органски болести тука спагаат. Каде се personality disorders кои обично одат рака под рака со OCD, , биполарно? Еве јас покрај биполарно имам и personality disorders кои не ги водат како органски.
    Органски заболувања се друг вид на состојби /болести.
     
  17. natcmiel

    natcmiel Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Нова сум на форумов но морам да ви го напишам моето искуство. Знам колку животот може да се чини неподнослив кога се справувате со OCD и дека често се чини дека нема решение. Никогаш нема да го заборавам денот кога одлучив да побарам помош. После повеќе од 15 часа чистење и дезинфицирање, со раце кои буквално крвареа бидејќи ги миев по милион пати во еден ден, се одлучив дека не можам да продолжам вака. Паметам дека изгуглав “OCD психијатар” и прва ми се појави Д-р. Жанета Карагоцева. И се јавив, закажав термин и од тогаш животот ми се смени. Првата сесија беше доста емоционална. Докторката беше толку љубезна и пријатна што нема шанси да не се чувствувате пријатно. Дури морам да ја пофалам и сестра Тијана која е толку љубезна и секогаш е тука ако треба нешто да презакажете. Потоа бев упатена и кај психолог и ми беше дадена терапија со што состојбата ми се подобри премногу. Доктор Жанета ми го спаси животот и не можам да ви опишам колку добар човек е. Не само психијатар, туку и човек. Има богато искуство, LGBT friendly и е запознаена со сите проблематики. Најнајнајтопло ви ја препорачувам :,)
     
    На FriendOfDorothy, buba4e89, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.053
    Допаѓања:
    8.020
    Пол:
    Женски
    Јас те сфатив дека за мозочните аномалии како што ги пиша го користиш зборот коморбидитети.
    Затоа така пишав. Се работи за терминологија. Мозочните аномалии не се користи во психологија, обично се зборува за невролошка патологија или се зборува за вродени конгенитални причини, генетски причини итн.
    Ако зборуваме за правилната терминологија во психологијата се прави разлика дали е причината за некое психолошко растројство психичка или е органска/физичка.
    Затоа што од тоа ќе зависи лечењето/терапијата што ќе се даде и нејзината успешност.
    Тоа е она што прво треба да се провери кај еден пациент-дали за психичките проблеми има некоја физичка причина, болест, заболен орган или органски систем. Ако има мора прво да се адресира тој проблем. Да се даде соодветна терапија за физичката болест. Инаку психотерапијата сама по себе, без терапија за физичката болест тогаш не би помогнала многу.
    Дали има невролошки проблем покрај психички проблем, на пример, може да каже невролог. Затоа добар психолог прво ќе го прати пациентот кај соодветни специјалисти за да тие кажат дали има или не физички проблем. Па дури потоа психологот ќе знае со каков точно проблем се соочува пациентот и како тој би можел соодветно да му помогне.

    Кај OCD конкретно постојат понови сознанија дека можно е да има невролошки причини во основа. Но не е случај за сите пациенти. Кај многу пациенти се работи за стекнато однесување, односно зад него има психолошки причини. Значи физички и невролошки се е во ред со пациентот, може и да нема други психички проблеми освен овој. И тогаш со соодветна психотерапија се лечи.
     
  19. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.387
    Пол:
    Женски

    Кај мене психолозите знаеа официјална дијагноза (поткрепена со вештачења итн), ама не се нафаќаа да "водат" пациент со биполарно 1 оти постојано го мешаа со шизоафективно. Сами си кажуваа дека биполарното со психотичност е голем залак за нив, и дека не сум за на психолог. (психијатрите тоа време не праќаа на психолог, мнолгу години има од тогаш). На психолозите теоријата знаеш која беше? Абе алгоритмот тоа го покажува. Поради нивната теорија за шизо имаше инциденти, кавги и веќе никој психијатар не ми препорачува психолог. И самите доктори се лутат кога психолози ми утнуваа дијагноза.Сега не дозволувам да ми прават стресови /да се нервирам поради нивниот алгоритам.

    Можеби има добри психолози во државава, ама сакале признале или не повеќето врска си немаат од психичките болести и состојби.
     
    Последна измена: 1 ноември 2022
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.764
    Пол:
    Женски
    Има и психијатри кои врска си немаат. Ова од искуство. Ни двете гранки не ни се многу "развиени" и фалат специјалисти во одредени области, тие што се вистински стручни мислам дека на две раце се бројат и толку.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.