Опсесивно-компулсивно пореметување (Оbssesive compulsive disorder)

Дискусија во 'Психологија' започната од princessofthedark, 2 јули 2010.

  1. Na.talia 24

    Na.talia 24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Тоа што бришите заедно е помош во неговите ритуали. За момент добива олеснување, за подоцна пак да осети потреба да бриши и дезинфицира.
     
    На Mumoftwo30, Mentalna85 и DaisyDream им се допаѓа ова.
  2. Srna_bella

    Srna_bella Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj ima info za Vera Tipko dali raboti so stranstvo, online seansi i ako treba terapija dali moze drugo lice da gi podigne i da mi gi prati.
    Ziveam vo USA mislam deka ke mi bide poefikasno da rabotam so psihijatar na maledonski jazik.
    Vreme e da pocnam da rabotam na sebe, umorna sum veke
     
  3. Na.talia 24

    Na.talia 24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Пиши им на вибер, ќе ти објаснат.
     
  4. Srna_bella

    Srna_bella Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali znaes na koj broj?
    Jas im pisav email, toj sto go najdov na nivnata webstrana, no nemam odgovor seuste.

    Fala ti mnogu
     
  5. Ani45

    Ani45 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2022
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    985
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми психолог за окп, состојбата ми се влоши оваа недела, не можам да престанам раце да мијам и да менувам постелнина, мислам сите вируси бактерии се на мене и на предметите, ве молам некој добар терапевт за ова..
     
  6. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Машки
    Ако немаш дијагноза за ова како може да знаеш за што се работи и фактички ова е повеќе за доктор зошто психологот може да рече и дека треба.
     
  7. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Luge zdravo!
    Me nemase dolgo oti bev super po ova prasanje..
    Rabotev mnogu letovo, fizicki se iscrpiv I propustav dosta obroci, a vo megjuvreme doziveav zaguba na familijaren clen I od pred dve nedeli se naogjam vo pekolot na okp to so tema koja sum ja pominala sto pati..
    Dali vi se slucuva povtoruvanje na isti temi?
    Povtorno pravam "testiranja" ruminiram non stop , luge 24/7 ne mi izleguva od glava tema na koja se smeam koga mi pominuva..
     
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.794
    Допаѓања:
    157.228
    Пол:
    Женски
    Ако можи да дообјасниш пошто не сум сигурна дека разбрав.
     
  9. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Машки
    На пример многупати психологот може да оцени дека треба прво да се прима терапија со лекови па после да се продолжи со него пример ако оцени дека сите скали на психолошкото тестирање се покачени или лицето е многу вознемирено и знам и лично сум видел дека психолози во одредени ситуации препорачуваат прво доктор.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mucenceto

    Mucenceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2019
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво... дали знаете психолог што работи со когнитивна бихејвиорална терапија освен Вера Типко мн и се скапи сесиите а слушнав дека таа е најдобра за окп.
     
  11. Ani45

    Ani45 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2022
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    985
    Пол:
    Женски
    Јасмина Јонуз
     
  12. La_indicible

    La_indicible Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво и јас имам проблем со окп во мојов случај нонстоп се туширам после секое одење вц почнав да станувам уморна пијам терапија азолар и занфекса но уште не помогнуваат во борбата против ова.... (facepalm)
     
  13. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.592
    Пол:
    Женски
    За каков вид на теми станува збор? Повторливи непријатни мисли, цели негативни сценарија кои ти се водат низ глава и одвај ги оттргнуваш од мислите?
    Оти за жал ми се има случено после поминат стрес нешто слично

    Јас сум опседната со миење раце. Ама се што правам е праволински, геометриски правилно, дури и кога бришам прашина дома, чистам со правосмукалка, мијам садови итн. Многу ме уморува ова, ми одзема време.
     
  14. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Da, intrusivni misli od seksualen karakter koi ne korespondiraa voopsto so mojata realna seksualna priroda I me zgrozuvaa beskrajno..
    Tie pominaa I cel mesec bev super do pred nekoj den koga fativ upotrebeno hartieno maramce na rabota od nekogo na podot padnato I sega imam nova epizoda deka zakaciv hiv ili hepatitis a mozda I dvete ..oti na prstite imav ranicki od sto gi mijam po iljada pati racete..I sega OCD to me ubeduva deka imalo krv na maramceto..
    Luta sum na sebe zosto go fativ maramceto koga ne e moja rabota..prosto ne mozam da podnesam nesto da ne e na svoeto mesto..
    A od druga strana znam deka treba da ja prifatam neizvesnosta , ama ajde prifati ja so OCD .
     
    Последна измена: 6 октомври 2023
    На Spicy Senorita му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Da isto.
    Preiscrpuvacki e ama ajde smeni se..
    OCD e edno od najdebilitantnite rastrojstva..
    Mnogu rabota bara..potocno borenje so toa da ne se borish..I da mu odolevas na somnezite I kompulsiite ama ako bese tolku ednostavno nemase olku da se tormozime..
    Ama e vozmozno covek da zdivne na periodi..
     
    На Spicy Senorita му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.592
    Пол:
    Женски
    Имаш тригери, и јас имав нешто слично. Ама кај мене знам многу добро како започна. Бев некаде 7-8 одделение и на час ни дојде екипа од брза помош. Да не едуцира за секс, наместо да не едуцираат, ни дадоа памфлет со сите ама сите можни сексуални заболувања. Се разбира и го објаснија тоа д е т а л н о. На крај едно девојче ги праша, според вас која е најдобра возраст за започнување на сексуален живот. Една обезна докторка со кратка коса и фаца како булдог и рече, само во брак. Нештово беше brainwashing од мала возраст, спонзорирано од некои забегани религиозни секти од Америка. Јас и како мала си бев мал хипохондрик и многу се плашев, ова мислам ми се врежа во главата. Од денешен аспект знам зошто беше изрежирано тоа сценарио и дека беше обид да не направат асексуални. Во тој период секаков олош се движеше по МК и држеше “предавања“.

    И сега на темава, и јас не можам во неизвесност да живеам. Кај мене е или црно или бело.
     
    На Mentalna85 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Isto I mene...na 12,13 god..I skoro kaj site so predispozicii za ova rastrojstvo prvata epizoda se pojavuva vo ranite tinejgerski godini..
    Toa so predavanjeto verojatno ti bilo isto eden triger. Jas nemav takvo predavanje ama seksualnite OCD temi I stravot od spi ne me odminaa..
    Do denes im baram testovi na partneri I sepak im stavam po dva kondoma , I sekogas posle seks proveruvam dali puknal kondomot i da ne puknal pak imam cuvstvo deka puknal I sum se zarazila I povtorno testovi I toa e mojata golgota...
    OCD vo mi gi unisti site vrski bukvalno..
    Ednas so greblo ja prebaruvav cela plaza oti nesto me bocna vo stopaloto I mislev deka e igla od shpric...togasniot partner za malku sto ne mi javi brza pomos, no mi raskina nabrzo sekako..
    Koga sum stabilna se smeam na kompulsiite I im raskazuvam anegdoti na prijatelite , (mnogu mi pomogna da bidam otvorena za moeto rastrojstvo), no koga sum vo epizoda silata na rastrojstvovo e bukvalno kako da se raboti za spasuvanje zivot..I tazno I macno e navistina..
    Prifakanjeto na rastrojstvovo vrsi golema rabota..da ne se mrazis zosto go imas..
    P.S Podednakvo isto. Crno I belo. Drugi nijansi ne poznavam.
    Uzasna potreba za izvesnost I sigurnost, I konstantna griza...
     
    На Spicy Senorita му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.592
    Пол:
    Женски
    За тоа со партнерите не се согласувам. Не си им верувала комплетно, па затоа и стравовите потоа. Тешко се наоѓа маж во кој ќе имаш целосна доверба, па ништо чудно на многу жени на психа да се одразува.
    За тригери повеќе немам, тоа е дел од минатото. Претрпев ужасен страв после поминати кошмари, кои траеја можеби година, можеби повеќе и нив почнав да ги заборавам. Така да, после тоа од ништо не се плашам и сеедно ми е онака. Го пишав коментарот, да знаеш дека на секој во одреден период му се случило нештово. Порано го нарекуваа само паника, паничар.
     
    На Mentalna85 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Apsolutno, ama kaj mene e veke hronicno.
    Na periodi sum podobro I skoro da go nema, ali I ponatamu si mi gi menuva temite posle pretrpen stres obicno..
    Jas veke si imam dijagnoza OCD so opsesiven karakter.
     
    На Spicy Senorita му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.592
    Пол:
    Женски
    Ти посакувам многу среќа. :hug:
     
    На Mentalna85 му/ѝ се допаѓа ова.