1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опсесивно-компулсивно пореметување (Оbssesive compulsive disorder)

Дискусија во 'Психологија' започната од princessofthedark, 2 јули 2010.

  1. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Машки
    За ова растројство изгледа важи правилото дали кај личноста се манифестира како психотично или само како невротично растројство ова првото е многу посериозно.
     
  2. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Izolirano OCD samo po sebe ne manifestira nikakvi psihozi..
     
    На xxx-ba и Ivblue им се допаѓа ова.
  3. Mucenceto

    Mucenceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2019
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Дали сте биле во Когниција и како сте задоволни од третманот на Др.Тина Васков за КБТ?
     
  4. Ivblue

    Ivblue Нов член

    Се зачлени на:
    14 август 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Tina e super, samo za termini tesko e. Inaku dava dobri vezbi I se koncentriras na stravot sto go imas konkretno.
     
  5. Mucenceto

    Mucenceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2019
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Работи со опсесивно к.растројство така?
     
  6. Ivblue

    Ivblue Нов член

    Се зачлени на:
    14 август 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
     
  7. Mucenceto

    Mucenceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2019
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ме интересира да .. пиши овде и другите да прочитаат ако им затреба.
     
  8. ...andre

    ...andre Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Која е разликата помеѓу ови две пример јас имам мисли мозокот ми вика направи вака така пример згази човек а не така знам ама мозокот вика така, имам и други мисли на разни теми 24/7 и чуствувам голем немир тежина, немам енергија сила цело време морам да сликам да се снимам, па дека се оправдувам само дно без крај, овие денови имав мисли ама не чуствував вознемиреност и мисла ми дојде зошто не чуствувам ништо и денес не сликав снимав и пак немир вознемиреност.
     
  9. butterflyflowerr

    butterflyflowerr Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2022
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Zdravo i mene me interesira kako e kaj dr Tina za OCD dali si zadovolna ili pak kazi za toj drugiot tretman dokolku e podobro
     
  10. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Школски пример за ОКП..
    Сликањето и снимањето ти се компулсии со кои краткотрајно си ги олеснуваш симптомите, а прашањата зошто не чувствуваш вознемиреност е исто симптом на растројството и факт дека е ОКП во прашање.
    Ги имав истите мисли и прашања на различни теми.
    Од овој септември немам ниеден симптом, во целосно мирување го имам ставено растројствово.
    Премногу ми помогна психотерапевт кој има студирано во странство, и исто така новото работно место кое ми легна како ниедно досега.
    Со терапевтот сега намалив на сесиите оти сум оптимално добра, и најдов продуктивна опсесија со изработка на накит.
    Сега со хируршка прецизност изработувам накит и цела опсесивна природа ја насочувам таму.
    Живеам многу мирен живот и учам да се заштитувам од стрес, оти добро знам дека во мојов случај стрес ми ги враќа симптомите, и без разлика колку во даден период сум свесна дека е ОКП и се смеам на темите за кои сум се "масакрирала" себе , таа свесност може лесно да падне во вода после поголем стрес и да не ни осетам кога растројствово почнало пак да ме "вози".
    Добар психотерапевт кој првенствено ќе ти објасни како функционира растројствово и како да направиш граница помеѓу него и реалниот ти е клучното.
    И , секако прифаќањето на неизвесноста која е расплетот на растројствово.
    Но, до тоа треба многу работа и пред сѐ смиреност..
    Анксиозноста и растројствово се многу тесно поврзани.
    Анксиозноста бара потреба од контрола и извесност и тогаш се активира и растројствово на највисоко.
    Побарај си психотерапевт и едуцирај се добро за растројствово.
    Поздрав.
     
    На Pretty Woman и Leanne им се допаѓа ова.
  11. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Машки
    Дијагнозата за ова треба да се постави од доктор не од психотерапевт што значи дека дијагноза од интернет не е меродавна и може да треба лекарства и долгорочно следење
     
  12. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Мислев дека членот е веќе дијагностициран..Ако не е , секако дека треба да посети стручно лице задолжено за дијагностицирање.
    Јас сум две децении со оваа дијагноза и ништо не ми помогнало колку психотерапија.
    Мое лично искуство.
     
    На Flier му/ѝ се допаѓа ова.
  13. butterflyflowerr

    butterflyflowerr Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2022
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Kaj kogo odis na psihoterapija moze da spodelis dokolku si zadovolna ☺️
     
    На Ani45 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Херцл

    Херцл Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Луѓе имам не знам дали имам окп ми треба помош од психолог психотерапевт или психијатар...не знам како оди тоа,ако може да ми кажете како да дојдам то нив?
    Фала однапред
     
  15. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Машки
    Што имаш треба да те види и да те следи доктор најдобро е да извадиш упат за психијатрија и ќе се утврди за што станува и што ќе се прави понатака.
     
    На Херцл му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mucenceto

    Mucenceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2019
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Mind lab .. со Тина како сте задоволни?
     
  17. Hope 28

    Hope 28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Ве молам препорачајте ми нааааајдобар психијатар кој ви помогнал да излезете од пеколот.
     
  18. Tea95

    Tea95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Здраво. Незнам дали е окп но постојано мислам на нешто што е гадно неколку дена и ми доаѓа да повратам. Имам и слаб апетит.
     
  19. FriendOfDorothy

    FriendOfDorothy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2024
    Пораки:
    431
    Допаѓања:
    1.379
    Здраво на сите. Профилов најмногу го креирав поради темава. Ќе бидам малку поопширен пошто овие работи ги имам разговарано само со другарка ми, а и ќе ми олесни. Значи од кога знам за себе имам некакви ритуали, правила по кои извршувам некакви секојдневни обврски. Тие правила постојано имаат некаков upgrade во глава. Се ми почнува со бањањето и се ми зависи од тоа. Значи имам посебен агол како треба да застанам, почнувам со миење на раце, иако звучи едноставно и миењето на раце ми има процедура, потоа почнувам со глава, главата исто се мие според правила, па тело, на крај завршувам со нозе. Процесот на бањање денес ми е скоро час, а може и повеќе. Имам правило и како да го наместам бојлерот, под кој агол. Последното бањање дури го снимав, па после прегледував дали е се како што треба, ова ми е последен upgrade. Имам и други ситници, ама да не тупам. Ако нешто од ова не ми успее и не оди според правилата во глава, се бањам на брзина и тоа го сметам како неуспешно. Осеќам празнина, како да сум прљав. Ова лето тоа кулминираше, прв пат не отидов на одмор, пошто недела дена не успеав да се средам како што имав замислено. Не можев да се замислам како одам на плажа онака нечист. Како дете имав слични но побетер ритуали поврзани со хигиена, ми се дешаваше да мијам глава по 6 пати, имав и посебни сапуни и шампони за тоа. Сум избегнувал дури да се сликам во друштво ако не сум избањат според планот. Тука следуваат и чисти алишта, постелнина и уште мноооогу други правила, ако ги пишувам, ќе излезе ова како роман. Да не зборувам и за мислите околу здравје, имам правено хив тест, без да имам секс на времето, кардиолози посетував, последно беше со тромбоцити покачени, па недела дена опсесија со тоа и уште свашта. Мислам дека пишувам во соодветната тема. Дали може да ми препорачате каде да одам, каков доктор да посетам, кое стручно лице е за ова? Имам матична која искрено е катастрофа, а претходната ме прати на психијатар мислам беше, на разговор, пред 5-6 години. Овој ми се избаци со шегички у стил као ништо не ти е, млад си ајде, ми препиша хелекс и елицеа, 2 недели и тоа беше се. Дали имате некое стручно лице кое ви помогнало? Фала ако успеете да одвоите време, ќе ми значи ако ми дадете совет каде да одам и што да правам. Исцрпувачки е.
     
    На Космонаут му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Машки
    За точна дијагноза треба на психијатрија да отидеш и да разговараш меѓутоа таму секако ќе ти дадат лекови веројатно уште на првото видување и ќе мора долго да пиеш што не е страшно ама нема да ти делува ако ги откажеш.
    Друга опција ти е да отидеш на психолог и таму да одиш редовно меѓутоа дијагнози од читање на интернет не е меродавно не се знае што е во прашање.
     
    На FriendOfDorothy му/ѝ се допаѓа ова.