1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опсесивно-компулсивно пореметување (Оbssesive compulsive disorder)

Дискусија во 'Психологија' започната од princessofthedark, 2 јули 2010.

  1. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Несоницата ако не е од некое органско потекло, тогаш е дел од ова растројство, како и секоја друга опсесија.
    Клучот е да престанеш да се плашиш и спиењето се враќа, ама ако беше толку лесно немаше да е олку мачно растројствово.
    Топлово време исто така многу влијае на растројствово и анксиозноста.
    Имав супер две недели и откако почна да станува претопло за никаде сум пак последниве два три дена.
     
  2. Dorotka

    Dorotka Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Zenska spienjeto mi se vrati, ima nekoi denovi koga ke me fati nesonica ama se podobruva,ali ova opsesija so sizofrenijata me ubiva veke tri dena tolku sum preplasena da nemozam da ti opisam,denes pak mi se i pricini deka vidov glusec, i si velam gotovo pocnav i so halucinacii gotova sum,opteretena sum deka me faka sizofrenija i ne mi izleguva od glava
     
  3. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Знам и ти верувам колку е мачно..ама и ти тврдам дека немаш шизофренија!
    Нова опсесија ти е, сум ја имала и ја во многуте.
    Исто си замислував дека ми се причинуваат нешта и визуелно се' може да ти се причине, поготово кога ти е опсесија.
    Јас ноќва имав палпитација додека пешачев а бев тазе јадена и веројатно од полниот желудник, и кога ја осетив во градите како да ми се сврти малку умот можда од стресот дека имав палпитација и сега цела вечер сум престресена дека срцето ми е разболено.
    Се мислам да ги станам моите да одиме на болница, а од друга страна ми е страв да одам.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dorotka

    Dorotka Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Daj boze da ne poludam samo da e opsesija, uzasno nesto,citam po forumi,citam simptomi pa gi baram kaj mene,a ova za glusecot od pamet me izvadi,si velam gotovo ne mi bega psihijatrija ma trista filma si napraviv, usite mi se napnati od iscekuvanja da cujam nekoi glasovi, mu velam na maz mi ako vidis deka se seknuvam u cudna postanuvam odma na doktor da me vodis. Uzas zence tamn mislev si ja resiv nesonicata se e super eve mi nova belja
     
  5. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Опсесиите за жал се вртат во круг...
    Еден период е шизофренија друг нешто друго, па после пак несоница, кога мислиш дека нема друго и се' е супер..
    На растројствово наше многу му се журка...
    Шала настрана, поентата е да се стане свесен за ова и да не му се дава значење, претешко е ама со работа со професионалец може да се живеат подолги добри периоди, и секако многу пазење од стрес, балансирани активности и здрава храна.
    Малку да излезам од шема од мојот распоред и тука е пак со истите глупости кои милион пати сум ги поминала.
    И дружење со луѓе кои прават да се чувствуваш подобро.
    Битно е социјално да се чувствуваш сакано и барано.
    Да не бидеш окупирана само со семејството, мора малку канал и надвор од него.
     
    На Leanne и eliesaab им се допаѓа ова.
  6. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    10.381
    Пол:
    Женски
    Ова. Нешто најбитно за сите нервози и стресови. Другото е отом-потом.
     
    На Mumoftwo30 и Mentalna85 им се допаѓа ова.
  7. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Амин!
    Апсолутно.
     
    На Mumoftwo30 и eliesaab им се допаѓа ова.
  8. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    10.381
    Пол:
    Женски
    На Mentalna85 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    И исхраната подеднакво...
    Да не заборавиме дека серотонинот во најголем дел се произведува во цревата...
    Барем тоа многу добро го увидов кога еден добар период јадев само храна која е богата со тие аминокиселини..
    Ефектот не беше ударен како со антидепресиви, ама беше неспоредливо подобар после некое време, и секако без апстиненцијален синдром!
    Домашно маслиново масло, мувлосани сирења, кефир ,риба, пилешко, ореви, зеленчук, овошја, црно чоколадо , и за две недели летав..
    А тек за габа(смирувачки)рецептори колку се битни овие намирници, оти со сите токсицитети што ги јадеме најчесто правиме глутаматски(возбудливи)бури во мозокот, а истите се "фаст фуд" за анксиозност...
     
    На Mumoftwo30 и eliesaab им се допаѓа ова.
  10. Dorotka

    Dorotka Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Dusicka si, fala ti mnogu,me potsmiri malku,inace kolku bev voznimirena nemase cela nok oko da sklopam ke pojdev na rabota nenaspiena,nemam nekoi drugi opsesii osven ete od stress so si napraviv so nesonicata tamn mi krena na dobro ajde sizofrenija mi padna ma um ama so ovaa me potsmiri so mi pisa Исто си замислував дека ми се причинуваатнешта и визуелно се' може да ти се причине, поготово кога ти е опсесија
     
  11. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.088
    Допаѓања:
    3.352
    Пол:
    Женски
    За која и каква храна станува збор?
     
  12. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Па и да не склопеше, пак ќе преживееше!
    Види, мораш да престанеш да се плашиш од несоницата!
    Самите си ги тригерираме и очекувањето дека пак нема да спиеме создава нови непроспиени ноќи и така во круг, ама телото ќе се исцрпи и на крај ќе заспие пак, а дури и кога мислиме дека не спиеме мозокот се исклучува на моменти за да се одмори.
    Клучот за победување на оваа опсесија е да се прифаќаат лошите ноќи оти се нормални кај секого, да не се гледа на креветот како на невозможна мисија, да се одвлекува вниманието на нешто друго пред спиење, читање книга гледање релаксирачки филм..
    Во минатото при една опсесија со месеци повеќе од 2,3 саати не можев да спијам и воопшто често и пак преживеав, помина опсесијата после спиев супер.
    Но, за жал колку и да знам дека е така има периоди кога и денес ако ми се заредат ноќи со доцно заспивање почнувам пак да стравувам.
    Такво е нашето растројство.
    Досадно, повторувачко, мачно ама затоа кога сме добри мислам дека се радуваме на животот повеќе од било кој без растројствово.

    Намирници кои поттикнуваат серотонин и добра функција на габа рецепторите клучни за чувство на среќа и спокој ..
    Можеш да изгуглаш.

    Исечок-
    "Откривме дека повисоките концентрации на ГАБА локализирани на хипокампусот предвидуваат супериорно заборавање на мислите кои луѓето се обидуваат да ги потиснат и, критично, способноста на префронталниот кортекс да врши контрола на долг дострел врз процесите на пронаоѓање на хипокампусот.
    Нашите наоди се во согласност со можноста дека хипокампалниот ГАБА може да игра важна улога во овозможувањето на префронталниот кортекс да ги потисне несаканите мисли а со тоа и опсесии".

    -Ние веројатно имаме некој дефект таму па затоа и ни оди тешко со пренасочувањето на несаканите мисли и затоа си правиме опсесии.
    Науката е пред чекор до трајна успешна метода за ова растројство со магнетни стимулации таму каде ни е дефектот.

    https://www.newbraincalifornia.com/revolutionary-ocd-treatment-with-deep-tms-a-breakthrough-in-2024/
     
    Последна измена од модератор: 17 јуни 2024
  13. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    643
    Пол:
    Женски
    Mentala 85,pisi sto napravi so rabotata nokna,vo slicna dilema sum.Rabotam 2 smena do 12 ,dodeka dojjdam i spremam za spenje 1 casot faka i ne mozam da spijam posle? POZZ
     
  14. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Дадов отказ и уште истата вечер се изнаспав и бев супер до завчера кога од друг стрес пак сум на истото.
    А најдов нова работа без трета, и втора завршува во 21.ч. и супер ми е таму, ама еве не можам да се допазам од други стресови.
    Минатата година преживеав тешки трауми и со се' се износив и супер спиев со сите тие проблеми и загуби.
    Нешто почна да ми се случува од 1 ви Мај навака кога почна да затоплува. Прво со потешко заспивање и блага вознемиреност преку ден, после дојде третата смена со новата работа ама одма после отказот се средив и еве сега од нов стрес кој не е нешто боже пази ама мене ми влијаеше.
    Имам чувство дека од пролетва и најмал стрес ме вади од колосек и многу на спиење ми влијае.
    Попладнево сум на психолог едвај најдов термин, се плашам дека од траумите лани можеби сега имам последици...
    П.С Ако навистина ти е тешко со доцната втора смена пробај да побараш друга работа не се измачувај, многу е полноќ...
    До кај 22ч да е, е ок, ама полноќ е премногу.
    Многу лошо темпо.
    Размисли за други опции, барем денес работа има секаде.
    Или разговарај за друг распоред, да одиш порано и порано да заминуваш оти ти прави проблем, биди искрена.
     
    На Cosmic Girl и ani23 им се допаѓа ова.
  15. Dorotka

    Dorotka Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Mentalna85 dali mozam da ti pisam vo pn? Imam nekolku pitanja,pred nekoj den tolku ubavo mi smiri da bi sakala nesto privatno da prasam :)
     
  16. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Пиши ми, нема проблем.
     
  17. Hope 28

    Hope 28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Може ли и јас те молам???
     
  18. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Друштво,
    Дали сте земале чај од кантарион и дали ви се влошила состојбата со интрузивните мисли од истиот?

    Од пред месец дена кога имав несоница поврзана со работата, зедов некој микс чај кој содржи и кантарион меѓудругото, ама еве веќе месец дена приметувам дека имам многу повеќе интрузивни мисли од пред тоа.
    Спиењето се регулира ама некако мозокот ми е многу повеќе алерт и ме шибаат нон стоп интрузивни.
    Читав дека кантарионот има слично дејство како антидепресив и дека повеќе помагал при депресии, а кај ОКП и анксиозност дури можел да ја влоши состојбата поради поттикнувањето серотонин.
    Имате слично искуство?
     
  19. Igor97mkd

    Igor97mkd Нов член

    Се зачлени на:
    12 мај 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    И јас пијам едни апчиња на база на кантарион и ми се појачаја глупите мисли. Може да е од тоа.
     
    На Mentalna85 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mentalna85

    Mentalna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.047
    Пол:
    Женски
    Исто, почнав со чај поради несоница, а завршив со попара мозок...
    Пред тоа речиси да немав несакани мисли многу долго, или едноставно не им давав значење.
    Сега ме вџашуваат и се се' поупорни.
    Баш ќе пробам од вечерва да не го земам па да видиме дали ќе има промена.
    А читав дека може да влоши анксиозност и окп, дека повеќе е за изолирана депресија.