1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опсесија: бившата на партнерот

Дискусија во 'Врски' започната од annnni, 27 март 2010.

  1. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Да, истото важи и за бивши не за џабе рекле да би добар био не би био бивши..( само многу погрешно ја сватиле песнана она како беше ниси бивши док у мени имате хехехех ) па зато прават проблеми
     
    На stetoskop и kuc им се допаѓа ова.
  2. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.665
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум се замарала како изгледа девојка му,дали е поубава ваква-таква,пред една недела на вибер ми прати порака он и неговата сегашна девојка,па ми пишал "поздрав"јас се направив будала и му пишав "извини,се знаеме?" До тој степен ниско падна да ми праќа слики ах бе...
     
    На shining_star, buba4e89, stetoskop и 4 други им се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    Мене еднa oд бившите нa мм ми пишa нa фб имaме зaеднички пријaтел oд каде гo пoзнaвaш?истo тaкa пред 5гoдини еднa тoгaшнa нa бившиoт се зaмaрaше сo мене. Интереснo е.
     
    На elimkd и stetoskop им се допаѓа ова.
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Уствари , сега се сетив . На почетокот , кога почнавме да живееме заедно со мм , неколку бивши негови ме додадоа за пријател на фб , една ми пиша као : " ееј здраво , како си ? "- Велам : "добра фала на прашање , ти како си ? " - И она : "добра сум и јас , сакав да те прашам нешто .." - викам : " прашај де :D п.с. се знаеме ние ? Вика јас и ти не , ама дечково ми е бивш ( ми праќа линк од профилот на мм ) , па сакав да те прашам вистина ли е тоа што се зборува низ чаршија :o ? " * си помислив што и е на оваа гајле што и како се зборува и што е вистина |( * се напраев на Тошо и велам : " а што се зборува " ? - " Па дека си забременила намерно за да те земе :) " - Е тогаш полудев :@ ама муцка на народ не се затнува па само и пишав : " Не . Тоа е далеку од вистината :) ама немам намера да се правдам на некој кој веќе ја измислил приказната , нека зборуваат што сакаат :) " вели " е да во право си "
    Не знам што сакаше да постигне со тоа што ми пиша :^) ама чудно девојче :^) после ова ме прашуваше дали живееме заедно или јас сум кај моите :^)
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Не разбирам како некои девојки (или машки) си дозволуваат да се спуштат до такво ниво да им пишуваат на новите девојки (или момчиња) на своите бивши... :|
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не сум пишала на девојките на моите бивши ниту мене некој ми пишал.
    Нема поента да се пишува дури и смешно.
    Не ме интересираат други бивши девојки имам самодоверба во себе си.
     
  7. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    А зошто воопшто би се замарала со бивши.
    Ако тој сакал да биде со неа, сега ќе бил со неа, а не со мене.
    Ниту пак ми смета кога ќе сретнеме некоја негова бивша и ќе и каже здраво. Не си згрешиле, си останале на едно здраво.
    Многу небитни нешта ми се ваквите.
    Немам попаметна работа па со бивши ќе се замарам.
     
    На strawberry06 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DarkScorpio

    DarkScorpio Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Машки
    Пред да се фатам со девојка ми, имав врска од 2 години.
    Девојка ми не знаеше, бидејќи кога се фатив со нејзе бев од утеха, после ја засакав.
    И кажав многу подоцна дека сум имал онака девојка, не ја дозна вистината.
     
  9. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Маж ми е од еден град, јас од друг, што ако ми каже кои му се бивши кога не ги знам....
    Освен тоа ,никогаш не разговараме за бивши,не па да се опседнуваме.
    Некако , имам голема самодоверба пред маж ми и не ми иде памет ни за бивши , ни за швалерки ,ни за слични такви чуда и врагови.
    Обратно е исто,маж ми никогаш не ме прашувал за бивши , нити сега зборуваме за тоа,а и не размислува на тие теми.
     
  10. capricorn1501

    capricorn1501 Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2017
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Мене дечко ми ми кажа за бившата се, луге плачев дома.
    Многу ја сакал, но заради далечината се разделиле.Сега вика дека му е преболена, но кажа дека му останале некој убави сеќавања.Бившана му е бомба, од јака фамилија, многу ми е страв дека сум му утеха..Кога првиот пат бевме кај него дома сами, се галевме, се гушкавме, но ми беше шубе, таа одела таму пред мене, чува неколку фотографии, подароци, го распршав онака, кажа дека многу ја сакал, но толку, кажа дека е минато.
    Дали да му верувам? Не беше тажен кога ми збореше, само глупо се осетив.Кажа дека му има на спиење доагано, многу се плашам да не ме користи за да ја преболи, иако вика дека не.Многу си личат, на неговиот стар фб сеуште им седат сликите од одмори, патувања, имаат и други..страв ми е некако :(
    Сам ми спомна за нејзе, уз муабет за бивши.Прва му беше :(
    Како да ги избрише спомените? Ми е глупо да одам кај него, мајка му исто многу ја сакала, а највеќе ме здоболе што преспивале еден кај друг, и кога кажа дека штом ја ставел главата во нејзиниот скут одма заспивал :( Дали мислите дека ме сака? ИЗвинете за долгиот пост
     
  11. Макрис

    Макрис Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    69
    Можам да замислам како си се чувствувала после тие работи што ти ги кажал за неа. Лично јас не би се чувствувала убаво. И според мене мислам дека личност не треба вака да зборува за бившата пред сегашната. Тој треба тебе да ти каже дека му е убаво со тебе и дека те сака и дека штом те гушне одма ќе заспие... а не за бившата. Не викам дека треба да ја навредува, туку дека не треба тебе да ти кажува вакви работи.
    Мој совет ти е да си ги отвориш очите малку. Нормално дека ќе те убедува дека ја преболел, никој нема да ти рече „еј абе јас ја сакам бившата уште.“
    Колку време сте заедно вие? Ако сте официјално во врска, редно е да се тргнат сликите од фб. Ниту јас, ниту дечко ми не чуваме слики со бивши на фб. Мислам дека не е нормално да имаш нова личност до тебе, а да чуваш слики од бивши на фб.
    Тоа за мајка му што ја сакала и не е толку битно. Дади и време, ќе видиш дека и тебе ќе те засака. И не се замарај дали била од „јака“ фамилија. Врската и љубовта се градат со други работи, а не со „јака“ фамилија.
    Најдобро си знаеш ти, твоите чувства се најважни. Ние сме тука само да го изразиме нашето мислење.
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    пa aкo е сo тебе кaкo мoже дa не те сaкa? И aкo јa сакал неa сегa ќе бил сo неa a не сo тебе. А кoлку време сте зaеднo
     
  13. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Не си ја измачувај главичката со непотребни работи. Далечината е понекогаш само изговор ништо друго. Нормално е човек да изреагира така во таква ситуација, но не покажувај слабост. Со тек на време ќе си створите заеднички спомени и нема да мисли на неа доколку му е убаво со тебе. Ако почнеш да го гушиш и да му пререкуваш, ќе му станеш одбивна. Таа е бивша, ти си сегашна и имаш можност да станеш и идна.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Мислиш ли дека сите парови се заедно затоа што се сакаат? Можеш да бидеш во врска и да не го сакаш човекот до тебе. А, второто па убаво кажа девојчето дека се разделиле заради далечина...тоа ги спречило.
    Инаку @capricorn1501 не е во ред од негова страна тоа што ти го кажал. Секако нема да ти признае дека сеуште чувствува нешто кон неа, може и тој самиот не сака да си признае... Според мене сеуште има чувства ама сепак ти најдобро го познаваш. Но, штом имаш сомнежи и кажа дека си плачела заради ова... Интуицијата никогаш не лаже!
     
    На Alisa22 и Gosh им се допаѓа ова.
  15. borntobereal

    borntobereal Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Дали сум единствена ретарда што не сака да му ги знае бившите на дечкото и да се замара за минатото?
     
    На drasko му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Хахаха и јас кога бев средно имав еден дечко бевме заедно околу пола година и он ми кажуваше за бившите но не бев воопшто љубоморна се додека не им ги прочитав на скајп разговорите(мојот скајп не работеше и он ми рече ајде од стариот акаунт ќе ти кажам пасворд ) и така се уклучив на неговиот скајп и гледам ги има разговорите и од љубопитност неможев да издржам кога им ги прочитав нивните перверзни муабети збеснав се детално што правеле ме облеа ладн пот што се вика ама јас тогаш имав 16 години и уште бев невина а он поголем од мене он имаше 19 и никогаш не сме зборувале на таа тема само знаев дека му е бивша и толку ,мислам секако не правев драми или нешто да и пишам на неа туку само бев многу љубоморна и плачев.
     
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Не би се замарала со бифша на дечко ми, се дур не проба да ми замеша прсти во врската.Многу е глупо тоа.Пред дечко ми ќе покажам дека таа можда била боља од мене и дека лечам комплекси.
    Женската на еден од бифшите е опседната со мене и ме мрзи пошто знае дека он ме сакал а баш е срцка она.
     
  18. FallenAngell

    FallenAngell Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    1.631
    Пол:
    Женски
    кога му ги видов бившите се разочарав сама од себе,,мисламм бомба се..немам самодоверба мислам дека ми е на најниското ниво се прашувам некогаш што гледа во мене...
     
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Тоа што го немало во сите бивши ;)
     
    На SnowWhite8, forumce, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  20. FallenAngell

    FallenAngell Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    1.631
    Пол:
    Женски
    фала:hug: но искрено незнам..имам проблеми малку во тиквава моја..го сакам многу , но се мислам дека не сум доволна за разлика од бившите..не сум задоволна со самата себе