Опсесија: бившата на партнерот

Дискусија во 'Врски' започната од annnni, 27 март 2010.

 1. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.754
  Пол:
  Женски
  Да, истото важи и за бивши не за џабе рекле да би добар био не би био бивши..( само многу погрешно ја сватиле песнана она како беше ниси бивши док у мени имате хехехех ) па зато прават проблеми
   
  На stetoskop и kuc им се допаѓа ова.
 2. Βικτωρία

  Βικτωρία Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  3.655
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум се замарала како изгледа девојка му,дали е поубава ваква-таква,пред една недела на вибер ми прати порака он и неговата сегашна девојка,па ми пишал "поздрав"јас се направив будала и му пишав "извини,се знаеме?" До тој степен ниско падна да ми праќа слики ах бе...
   
  На shining_star, buba4e89, stetoskop и 4 други им се допаѓа ова.
 3. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.987
  Допаѓања:
  9.963
  Пол:
  Женски
  Мене еднa oд бившите нa мм ми пишa нa фб имaме зaеднички пријaтел oд каде гo пoзнaвaш?истo тaкa пред 5гoдини еднa тoгaшнa нa бившиoт се зaмaрaше сo мене. Интереснo е.
   
  На elimkd и stetoskop им се допаѓа ова.
 4. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.118
  Допаѓања:
  16.300
  Пол:
  Женски
  Уствари , сега се сетив . На почетокот , кога почнавме да живееме заедно со мм , неколку бивши негови ме додадоа за пријател на фб , една ми пиша као : " ееј здраво , како си ? "- Велам : "добра фала на прашање , ти како си ? " - И она : "добра сум и јас , сакав да те прашам нешто .." - викам : " прашај де :D п.с. се знаеме ние ? Вика јас и ти не , ама дечково ми е бивш ( ми праќа линк од профилот на мм ) , па сакав да те прашам вистина ли е тоа што се зборува низ чаршија :o ? " * си помислив што и е на оваа гајле што и како се зборува и што е вистина |( * се напраев на Тошо и велам : " а што се зборува " ? - " Па дека си забременила намерно за да те земе :) " - Е тогаш полудев :@ ама муцка на народ не се затнува па само и пишав : " Не . Тоа е далеку од вистината :) ама немам намера да се правдам на некој кој веќе ја измислил приказната , нека зборуваат што сакаат :) " вели " е да во право си "
  Не знам што сакаше да постигне со тоа што ми пиша :^) ама чудно девојче :^) после ова ме прашуваше дали живееме заедно или јас сум кај моите :^)
   
  На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.283
  Допаѓања:
  45.386
  Пол:
  Женски
  Не разбирам како некои девојки (или машки) си дозволуваат да се спуштат до такво ниво да им пишуваат на новите девојки (или момчиња) на своите бивши... :|
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.800
  Допаѓања:
  90.329
  Пол:
  Женски
  Јас никогаш не сум пишала на девојките на моите бивши ниту мене некој ми пишал.
  Нема поента да се пишува дури и смешно.
  Не ме интересираат други бивши девојки имам самодоверба во себе си.
   
 7. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  10.738
  Пол:
  Женски
  А зошто воопшто би се замарала со бивши.
  Ако тој сакал да биде со неа, сега ќе бил со неа, а не со мене.
  Ниту пак ми смета кога ќе сретнеме некоја негова бивша и ќе и каже здраво. Не си згрешиле, си останале на едно здраво.
  Многу небитни нешта ми се ваквите.
  Немам попаметна работа па со бивши ќе се замарам.
   
  На strawberry06 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DarkScorpio

  DarkScorpio Активен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2016
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Машки
  Пред да се фатам со девојка ми, имав врска од 2 години.
  Девојка ми не знаеше, бидејќи кога се фатив со нејзе бев од утеха, после ја засакав.
  И кажав многу подоцна дека сум имал онака девојка, не ја дозна вистината.
   
 9. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.757
  Допаѓања:
  17.466
  Пол:
  Женски
  Маж ми е од еден град, јас од друг, што ако ми каже кои му се бивши кога не ги знам....
  Освен тоа ,никогаш не разговараме за бивши,не па да се опседнуваме.
  Некако , имам голема самодоверба пред маж ми и не ми иде памет ни за бивши , ни за швалерки ,ни за слични такви чуда и врагови.
  Обратно е исто,маж ми никогаш не ме прашувал за бивши , нити сега зборуваме за тоа,а и не размислува на тие теми.
   
 10. capricorn1501

  capricorn1501 Активен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2017
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  158
  Пол:
  Женски
  Мене дечко ми ми кажа за бившата се, луге плачев дома.
  Многу ја сакал, но заради далечината се разделиле.Сега вика дека му е преболена, но кажа дека му останале некој убави сеќавања.Бившана му е бомба, од јака фамилија, многу ми е страв дека сум му утеха..Кога првиот пат бевме кај него дома сами, се галевме, се гушкавме, но ми беше шубе, таа одела таму пред мене, чува неколку фотографии, подароци, го распршав онака, кажа дека многу ја сакал, но толку, кажа дека е минато.
  Дали да му верувам? Не беше тажен кога ми збореше, само глупо се осетив.Кажа дека му има на спиење доагано, многу се плашам да не ме користи за да ја преболи, иако вика дека не.Многу си личат, на неговиот стар фб сеуште им седат сликите од одмори, патувања, имаат и други..страв ми е некако :(
  Сам ми спомна за нејзе, уз муабет за бивши.Прва му беше :(
  Како да ги избрише спомените? Ми е глупо да одам кај него, мајка му исто многу ја сакала, а највеќе ме здоболе што преспивале еден кај друг, и кога кажа дека штом ја ставел главата во нејзиниот скут одма заспивал :( Дали мислите дека ме сака? ИЗвинете за долгиот пост
   
 11. Макрис

  Макрис Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2015
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  69
  Можам да замислам како си се чувствувала после тие работи што ти ги кажал за неа. Лично јас не би се чувствувала убаво. И според мене мислам дека личност не треба вака да зборува за бившата пред сегашната. Тој треба тебе да ти каже дека му е убаво со тебе и дека те сака и дека штом те гушне одма ќе заспие... а не за бившата. Не викам дека треба да ја навредува, туку дека не треба тебе да ти кажува вакви работи.
  Мој совет ти е да си ги отвориш очите малку. Нормално дека ќе те убедува дека ја преболел, никој нема да ти рече „еј абе јас ја сакам бившата уште.“
  Колку време сте заедно вие? Ако сте официјално во врска, редно е да се тргнат сликите од фб. Ниту јас, ниту дечко ми не чуваме слики со бивши на фб. Мислам дека не е нормално да имаш нова личност до тебе, а да чуваш слики од бивши на фб.
  Тоа за мајка му што ја сакала и не е толку битно. Дади и време, ќе видиш дека и тебе ќе те засака. И не се замарај дали била од „јака“ фамилија. Врската и љубовта се градат со други работи, а не со „јака“ фамилија.
  Најдобро си знаеш ти, твоите чувства се најважни. Ние сме тука само да го изразиме нашето мислење.
   
  На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
 12. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.987
  Допаѓања:
  9.963
  Пол:
  Женски
  пa aкo е сo тебе кaкo мoже дa не те сaкa? И aкo јa сакал неa сегa ќе бил сo неa a не сo тебе. А кoлку време сте зaеднo
   
 13. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.791
  Допаѓања:
  23.465
  Пол:
  Женски
  Не си ја измачувај главичката со непотребни работи. Далечината е понекогаш само изговор ништо друго. Нормално е човек да изреагира така во таква ситуација, но не покажувај слабост. Со тек на време ќе си створите заеднички спомени и нема да мисли на неа доколку му е убаво со тебе. Ако почнеш да го гушиш и да му пререкуваш, ќе му станеш одбивна. Таа е бивша, ти си сегашна и имаш можност да станеш и идна.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 14. HoneyBun

  HoneyBun Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  969
  Пол:
  Женски
  Мислиш ли дека сите парови се заедно затоа што се сакаат? Можеш да бидеш во врска и да не го сакаш човекот до тебе. А, второто па убаво кажа девојчето дека се разделиле заради далечина...тоа ги спречило.
  Инаку @capricorn1501 не е во ред од негова страна тоа што ти го кажал. Секако нема да ти признае дека сеуште чувствува нешто кон неа, може и тој самиот не сака да си признае... Според мене сеуште има чувства ама сепак ти најдобро го познаваш. Но, штом имаш сомнежи и кажа дека си плачела заради ова... Интуицијата никогаш не лаже!
   
  На Alisa22 и Gosh им се допаѓа ова.
 15. borntobereal

  borntobereal Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2017
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Дали сум единствена ретарда што не сака да му ги знае бившите на дечкото и да се замара за минатото?
   
  На drasko му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  8.163
  Пол:
  Женски
  Хахаха и јас кога бев средно имав еден дечко бевме заедно околу пола година и он ми кажуваше за бившите но не бев воопшто љубоморна се додека не им ги прочитав на скајп разговорите(мојот скајп не работеше и он ми рече ајде од стариот акаунт ќе ти кажам пасворд ) и така се уклучив на неговиот скајп и гледам ги има разговорите и од љубопитност неможев да издржам кога им ги прочитав нивните перверзни муабети збеснав се детално што правеле ме облеа ладн пот што се вика ама јас тогаш имав 16 години и уште бев невина а он поголем од мене он имаше 19 и никогаш не сме зборувале на таа тема само знаев дека му е бивша и толку ,мислам секако не правев драми или нешто да и пишам на неа туку само бев многу љубоморна и плачев.
   
 17. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.845
  Допаѓања:
  16.160
  Пол:
  Женски
  Не би се замарала со бифша на дечко ми, се дур не проба да ми замеша прсти во врската.Многу е глупо тоа.Пред дечко ми ќе покажам дека таа можда била боља од мене и дека лечам комплекси.
  Женската на еден од бифшите е опседната со мене и ме мрзи пошто знае дека он ме сакал а баш е срцка она.
   
 18. FallenAngell

  FallenAngell Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  1.310
  Пол:
  Женски
  кога му ги видов бившите се разочарав сама од себе,,мисламм бомба се..немам самодоверба мислам дека ми е на најниското ниво се прашувам некогаш што гледа во мене...
   
 19. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.129
  Допаѓања:
  123.952
  Пол:
  Женски
  Тоа што го немало во сите бивши ;)
   
  На SnowWhite8, forumce, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 20. FallenAngell

  FallenAngell Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  1.310
  Пол:
  Женски
  фала:hug: но искрено незнам..имам проблеми малку во тиквава моја..го сакам многу , но се мислам дека не сум доволна за разлика од бившите..не сум задоволна со самата себе