Опсесија со Господ

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 25 јуни 2012.

 1. ilina-m

  ilina-m Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2016
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  56
  Пол:
  Женски
  јас сум сведок на поинакви појави, што ме чудат, незнам дали сум во право или не - ми се чинат премногу радикални, ми се чини дека ќе ги одвратат новите луѓе едноставно што си веруваат и не се многу занесени. Тие се премногу радикални православни групи на социјални мрежи, од нашите МПЦ - не се секти, не се суеверија, воопшто не се наивни, се пропагираат некој премногу строги правила, се оди од ако не постиш во сите можни пости до неодење на плажа - ако правиш нешто од тие работи полош си од другите. Никој не сака да се чувствува полош. Секој сака да се чувствува прифатен. Секој сака друштво на луѓе што имаат слични интереси. Ако кажеш дека мартинка не е страшно ако не веруваш уствари дека ќе те штити кончето не е ништо, можно е со камења да почнат да те гаѓаат од мониторот пред тебе :) Сешто ќе прочиташ во кометари за еден став различен од општиот став.
  Мора да се има слобода на мислење, слобода на говор - не сме створени сите исто да мислиме. Мора да ја имаме слободата, за секој православен да пристапи кон групата, кон црквата, кон обичаите без суеверија, и да се чувствува дека прави нешто што му носи благодат како да кажам, да се чувствува дека прави нешто што сака да прави а не нешто што му е наметнато.
  Незнам колку сум во право, ама од ова што го напишав можно е да бегаат луѓе кои се нашле во слабост, не нашле утеха кај своето и станале лесен плен на сектите.
   
  На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.