Опстипација и дуење на стомакот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Elenaaa, 28 декември 2009.

 1. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.614
  Све е од нервоза то надувуванје,и јас имав проблем престанав да се нервирам и подобро ми е.
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  40.763
  Пробај така кога ќе се осеќаш, да изедеш јаболко да видиш дали ќе ти помогне. Мене понекогаш чуда ми прави јаболкото. Иначе денес мислам дека повеќето луѓе имаат ваков проблем. Најголемо влијание, покрај стресот, е и храната. Исклучи мрсно, пржено, манџи со запршки, пред јадење пола саат изеди овошје, а за време на јадењето обавезно зеленчук, мислам дека тоа е круцијално. И леб бел никако.
   
 3. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  Можеби ќе ви изгледа чудно но мене многу ми помогна тоа што престанав да пијам кафе. Веднаш стомакот ми се смали, го чувствувам полесен, а за неколку дена и столицата ми се нормализира.
  Исто така помага и расолница многу да знаете.
   
 4. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.604
  Многу зеленчук (посебно зелен), зелен чај, јаболка, и секое сабајле - млака вода со цеден лимон и ѓумбир во прав.

  Избегнувајте газирано, млеко, месо, тешки пржени храни...
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sunchild

  Sunchild Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  358
  Мене многу ми помогнаа 2 киви на гладно на сабајле, веднаш после лимондата што си ја пијам секое утро.
  А најделотворни се лененовите семки, но мелени(само така имаат ефект) или евентуално да ги киснеш во врела вода ако не можеш да ги сомелеш. Јас ги мелам во машинка за мелење шеќер во прав.
  Можеш да си купиш и лененово масло и наутро со млака вода да испиеш една кафена лажица.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Markusa2

  Markusa2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  379
  Откако памтам за себе го имам овој проблем. Се случува и по 2 пати неделно да имам празнење, што е многу малку. Слаба сум ама со подуено меше.
  Сум пробала се и сешто ама јас изгледа некој посебен случај сум зошто од ништо ми нема фајде.
  Секогаш кога сум дома од сабајле јадам по 2-3 големи јаболка и ништо, само си придавам за подуеноста.
  Сини сливи сум јадела по пола кило и ама ништо.
  Сум пиела литар вода на гладно одсабајле, киви на гладно сум јадела и пак ништо. |(
  Не пијам газирани пијалоци, сендвичи, помфрити и сл.
  Сега прочитав дека и белиот леб треба да го избегнувам, ама некако тешко би било оти се храниме со домашен месен леб па некако само за мене да купувам двопек ми е незиводливо од повеќе причини.
  Сношти испив 4 апчиња против запек, по препорака на блиска личност фармацевт, на билна база биле, се пијат во рок од еден час и еве сега чекам резултати ама погодувате нели, пак ништо...

  Веќе некое време се мислам дали да ја почнам УН диетата, која всушности не е ни диета туку режим на исхрана па да видим дали ќе има резултат. Ама што знам некако се двоумам, неможам да се осудам цело време да внимавам што да јадам, или пак ако престанам еден ден со тој режим можно е да накачам килограми и така...
   
 7. Rebeka-1

  Rebeka-1 Активен член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  2
  Uf veke mesec dena sum poduena,bev na lekar i mi rekoa gastrutis i gasovi vo stomakot,Ve molam pomognete mi kako pobrzo da se oslobodam od niv oti stomakov smeta,jas sum mnogu slaba i sega so stomak mi e mnogu cudno i grdo,mi smeta :(
  Decki pomagajte kazete lek za spas od poduenosta
   
 8. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.015
  Ленено семе и јогурт, по можност баланс. Лененото семе се меле и се меша во вода или јогурт 2-3 лажички и го пиеш наутро додека си гладна.
   
 9. goca.trzan

  goca.trzan Активен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  здраво до сте во форумот сто ги имат моите маки и јас како вас стомак невиден откако ги родив двете деца никако да го изгубам стомакот ,станав 75 кила стомакот се дува и дува проверував зелудник сум имала бактерија ја лекував ја лекував и пак нисто стомакот си остана ме факат грцеви а редовно ги празнам цревата со тоа немам проблем немам пиено никакви цаеви и незнам веке сто да се праве поздрав до сите и здравје како ке биде ке видеме .
   
 10. Rebeka-1

  Rebeka-1 Активен член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  2
  ah veke stvarno neznam koj lek ke ni deluva za tie gasovi vo stomakot sto ni go naduvuvaat ko golem balon :|
   
 11. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.604
  Па треба да пробате за да знаете. Вака само од читање и претпоставки - никогаш :)
   
 12. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.927
  Допаѓања:
  9.890
  Пол:
  Женски
  Треба и да видите која храна не ви одговара и ви прави проблеми,забележете што сте јаделе кога ви се создава дуење на стомакот и избегнувајте ги тие храни.Некои немаат подносливост кон лактоза(пр.млечни продукти),други кон јаглехидрати (еве тука се и дијабетичарите),некои кон глутен,некои кон белковини,исто така газирано,многу зачинето,кафиња со талог и се останато што го надразнува стомакот.Некои кај кои веќе е откриена бактерија или воспаление на некој орган од дигестивниот систем,најдобро да си прима терапија.Кај некои е потребен некој ензим пример,па има додатоци на исхраната,но и за тоа треба консултација со лекар,секако после направен преглед.Има и такви додатоци на природна база кои се комбинации од растенија и го подпомагаат варењето.А и најдобро е да се храните здраво за да го избегнете сето тоа.Има и многу природни рецепти низ темава,па добро е да пробате некои и да видите кои ќе ви одговараат. Исто го препорачувам јогуртот,бидејќи повеќето јогурти содржат и пробиотици (т.е. добри бактерии) кои го потпомагаат варењето и усвојувањето на храната.Еве пример како што кажаа доста добар е Баланс бидејќи содржи пробиотици,исто така и киселото млеко,а сигурно и од другите фирми има,само читајте на нив.Како што кажа и Моира во друга тема,треба да се најде балансот на храна кој му одговара на вашето тело.Тоа се отприлика најважните работи.А и ако имате долго време проблеми не се плашете да посетите лекар.Еве што сакав да кажам:
   

  Прикачени фајлови:

  • bimilk.JPG
   bimilk.JPG
   Големина на фајлот:
   23,1 KB
   Прегледи:
   813
  На Markusa2 и mims-89 им се допаѓа ова.
 13. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.523
  Допаѓања:
  2.681
  Пол:
  Женски
  Бев на лекар бидејки и јас го имам проблемот мрзливи црева и ми рече дека единствено здраво и трајно решение се пробиотиците. Само треба неколку месеци да се пијат по ред. Лаксативите секако не се природно решение и подозна уште поголем проблем ке си направите.
   
 14. Rebeka-1

  Rebeka-1 Активен член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  2
  a koj siptomi gi imas za mrzlivi creva posle obrok mnogu li ti se poduva stomakot?
   
 15. chavenera

  chavenera Активен член

  Се зачлени на:
  14 март 2013
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  4
  Поздрав!Еве ме по подолго време повторно!!!И натаму имам кркорења т.е пукање во стомакот.Во меѓувреме го сменив матичниот па сега сум позадоволен.Пред се од тоа што конечно почнав со тестирање,а не како претходно само лекови,лекови и лекови.Направив ехо,крвна слика комплетна,копрокултура но не беше најдено ништо.Реално ситуацијата ми е влошена т.е пукањата од порано,па сега повеќе ми лази по главата,а исто така си продолжува и пукањето во стомакот.Инаку имам во столица веќе долго време некако како парталчиња,но денес откако бев по голема нужда и пуштив вода се појави жолт слој врз цела површина.Знае ли некој дали е тоа некој паразит или нешто друго.И дали со овие нашиве анализи се проверува буквално се или сепак е тоа постара технологија.Не ми е навистина јасно како ништо не може да се најде,а јас проблемот го гледам и имам.Каде да би се обрател...Некоја идеја
   
 16. milosheskaa

  milosheskaa Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Подуеност во стомакот

  Стомакот ми е во ред и ми е рамен но не скроз се додека не каснам само ЕДНО залаче храна или ЕДНА голтка вода или сок, тој веднаш ми се подува. И после 30-минутно вежбање неможи да се намали кажете нешто некоја идеја бидејќи сакам да имам секогаш рамен стомак посебно летово, и несакам многу скапи работи да купувам околу храната или за нешто други за да ми стане рамен стомакот. Ако има некој полесен начин на смирување на стомакот од подуеност би сакала да ми кажете. Благодарам однапред :)
   
 17. milosheskaa

  milosheskaa Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
 18. Ana.Bell

  Ana.Bell Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  7
  Si napravila li test za Helicobacter pylori?
  Nejzinoto prisustvo vo krvta,osobeno koga stanuva zbor za golema zastapenost,obicno projavuva slicni simptomi kako tvoite-poduenost:)
   
 19. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.604
  [​IMG]
   
  На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. smiley16

  smiley16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  50
  Подуен стомак

  Дечки имам проблем со подуен стомак, значи наутро кога ќе станам стомакот ми е рамен, не многу рамен, но нормален а потоа откако ќе каснам нешто ведаш се подувува . Едноставно што и да каснам веднаш ми се дува, и наредното утро повторно е рамен. Едноставно ме иритира тоа, и не знам што да правам, па ако некој има слично искуство нека го сподели, а уште подобро па ако некој сподели испробан метод против подуеност. Позз