1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. beauty007

    beauty007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    640
    Пол:
    Женски
    Во интимната зона ми излегоа акни поткожни мислам дека се можно е да е од восокот од депилација ? И што да направам да не ме боли бидејќи кога се движам ме боли.
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Со црна маст ќе ги намачкаш,нема да се депилираш и ако можеш со чупалица да ги извадиш некако. Но, некогаш си бара и лекар.
     
  3. Jna

    Jna Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, sakam da prasam dali e mozno simptomi od vaginalna infekcija da se pojavet posle 9-10 nedeli? Posleden odmos mi bese pred tolku vreme a eve poslednive denovi nekako mokracata ja osekjam cudno nz kako da objasnam kako kisela ona koga pred vreme znaes deka ke te pece q ustvari ne me pece mene samo taka mi e inace urinarna da e ne veruvam bidekji imam takvo istustvo i gi nemam dr simptomi samo toa so mokracata i nz dali da ispitivam mokraca ili brisevi ? Ve molam za pomos blagodaram od napred.
     
  4. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    На Asistentkа и lav4ence.e.e им се допаѓа ова.
  5. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    пред неколку недели ми се појави нешто на половината значи точно над задникот некое мало топче што коа ќе го допреш тврдо е,а вака не се познава и на моменти седејќи боли.дали некој знае што може да е тоа?
     
  6. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Симптоми на вагинална инфекција се чешање и печење, силен секрет. Симптоми на уринарна инфекција се пецкање при мокрење, болка во долниот дел на стомакот. И не мора да се појават само после односи. Кандидата може да се појави и при намален имунитет или после употреба на антибиотици. Е.colli како најчест предизвикувач на уринарни инфекции, која нормално ја имаме во дебелото црево, а блискоста на анусот со уретрата кај жените е причината за честата појава на цистит. Од друга страна урината можеш да ја чувствуваш по кисела и поради некој пијалок или храна, поради помал внес на храна, некои лекови... Почекај ако ти се појават симптоми, направи си испитувања.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Масно ткиво мејби?
     
    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Да направиш снимање на главата за секој случај? Инаку може да е од било што, дури и на психичка база, особено ако си под стрес
     
  9. Red Flower

    Red Flower Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на советот. Иначе немам баш запазено дали претходно сум била изнервирана ко ќе ми се случи ова. :/
     
    На Asistentkа и UnordinaryOne им се допаѓа ова.
  10. Jna

    Jna Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Vo red vi blagodaram
     
  11. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Многу често и анксиозна состојба знае да извади вака од памет, посебно со делот кочење на вилица/рака...земај редовно магнезиум, има многу поволно дејство врз мускулатурата
     
    На Asistentkа му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    некој што имал проблеми со масно ткиво да ми пише?
     
  13. Luciferovog zlo♧

    Luciferovog zlo♧ Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2017
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    5.497
    Пол:
    Женски
    Jas, skros gi izleciv, dodeka doktorkata mi rece "so zdravje da si gi nosis" |(
     
    На Asistentkа и Принцезичка1 им се допаѓа ова.
  14. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...доколку создава желудачни тегоби, доксициклинот се зема уз јадење и се пие со доста течност и потоа се седи или стои најмалку пола час (не се легнува), некои го препорачува да се испие со млеко, но дискутабилно оти доксициклинот не треба да се зема со храна или течности што содржат калциум поради создавање на нерастворливо соединение кое не може да се ресорбира во цревата !

    штом е во капсула не смее да се отворат и растворат, оти антибиотикот не треба да делува во желудникот туку треба да дојде ЦЕЛ до цревата и таму да се ресорбира, а за да се избегне желудачниот сок МОРА ДА ИМА КАПСУЛАРНА заштитна обивка !
     
    Последна измена од модератор: 1 февруари 2018
  15. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Ок ,фала ти ,ќе пробам и така. Инаку почнав да го пијам заедно со б-комплекс и немам тегоби.
     
    На bijonse му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    снимање на глава? ако мислите за магнентна резонанца да ве информирам дека контрасните средства кои содржат гадолиниум се повлечени од употреба и се праваат само најхитни оправдани снимки кога се знае со сигурност дека се има некоја патолошка појава во мозокот заклучно со месец март се повлекуваат сите контрасти по препорака на ЕУ....

    па нормално дека немаш веќе тегоби, оти Б комплекс влегува во интеракција со доксициклин и дел се инактивира и всушност дозата на „активен“ доксициклин ти е помала, пробај со храна која нема калциум и пола саат да не легнуваш и ништо друго !
     
    Последна измена од модератор: 1 февруари 2018
  17. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Ке се напиеш еден саат до пола саат пробиотик заедно со б-комплекосот кој веќе го пиеш.
    Оваа комбинација ќе те смирува и ќе ти го смирува желудникот и цревата и нема да имаш чувство на болка и гадење во стомакот.
    Чај од нане исто ти е корисен за стомачните тегоби.
    Потоа ќе се напиеш капсула доксициклин или на гладно или на јадење но никако во исто време со млеко,јогурт или млечни напитоци.
    Дури и 4саати по пиење доксициклин да избегнуваш млечни пијалоци.
    Капсулата се пие наеднаш,целата со полна чаша течност.

    @lav4ence.e.e Б-комплексот се група витамини,повеќе имаат природно смирувачко дејство.
    Од кога витамини де-активираат јак антибиотиик како тетрациклин?:?:

    Обавезно магнезиум да пиеш, шумлив можеш ако немаш проблем со бубрези,а можеш и таблети неуробион.

    Не и треба снимање. Нема некоја тешка индикација. @Red Flower пиши ми лп кога сакаш.
     
    Последна измена од модератор: 31 јануари 2018
    На Red Flower му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... смешна констатација од докторката, сликовито ќе објаснам ...масни ткива читај клетки ги имаме сите посебно жените споредбено со мажите кои имаат повеќе „мускулни“ клетки и се знае на кои места посебно се поизразени....кога внесот на калориите со храна, се многу повисоки од функционалните потреби на самото тело, а немаме дополнително согорување на калориите со физичка активност, едноставно телото ги „складира“ маснотиите од преобилната храна како резервна енергија во тие „масни клетки“ повлекувајќи ги од крвотокот и тие масни клетки се полнат, се полнат, се полнат и ние сме све подебели... ако ние се подложиме на помалку внес на калории со храна многу помалку отколку што може телото правилно да функционира, велиме држиме диета, тогаш мозокот сигнализира опасност за телото и неговите функции поради немање „енергија’ и веднаш тие резерви на масни клетки почнуваат сега обратно „да се празнат“ и да се враќаат во крвта да ја покријат енергијата што недостасува на телото и тие масни клетки се намалуваат, се намалуваат, а ние тогаш на тие места слабееме слабееме ...слабееме.... и кога ќе удриме и физичка активност со вежби на тие места ќе ги оформиме тие масни клетки скоро празни од масти исто како мускулни клетки... и ние ќе речеме ослабнавме и сме со идеално тело, ако почнеме пак да ја пореметиме таа рамнотежа на внес на калории тие масни клетки и пак се полнат и полнат ...и пак исти процес на дебелење ! :)
    „лептин„ лачен од масните клетките е мн важен тој сигнализира кога има нерамнотежа во преголем внес на храна отколку е потребно за телото, и сигнализира на хипоталамусот во нашиот мозок кој го „кочи“ апетитот и нас не ни се јаде ... ама тоа е долга приказна ...
    [​IMG]

    [​IMG]

    витамините секогаш се пијат „сами“ никогаш во комбинација со лекови за друга индикација ако се сака да се искористи целосно ефектот и дозата и на лекот и на витамините посебно, тие во комбинација секогаш им се намалува или во интеракција им се инхибира дејството... па ти како сакаш ! ;)
     
    Последна измена од модератор: 1 февруари 2018
    На Luciferovog zlo♧ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    А оние со инсулин-независен дијабет што ќе си речат што само јадат и јадат ма и со лептин и без лептин:D
    Ко ти муабетиве што би тераш ова се мајтапам со лептинот.
    Тие имаат доволно излачен лептин ама се лептин резистентни.
    Без терапија кај нив пукни од физичка активност нит се празни само се полни сало.

    https://www.drugs.com/interactions-check.php?drug_list=940-0,1661-6019
    Other drug and disease interactions
    Drug and food interactions
    No results found in our database - however, this does not necessarily mean no interactions exist. Always consult with your doctor or pharmacist.

    Therapeutic duplication warnings
    No therapeutic duplications were found for your selected drugs.

     
    Последна измена од модератор: 1 февруари 2018
  20. em4e_baby

    em4e_baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2015
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    Во последно време два, три дена пред циклус ми се случува да ми се појават како жолтеникво-црвени лишаи (ако може така да ги наречам). Како кругчиња, коишто не се испакнати туку на кожата, само помеѓу градите. И на лицето ми се јавува црвенило околу носот и под долната усна.
    Само што ќе добијам, си се повлекуваат сѐ до наредниот циклус.
    Не ме чешаат, туку се појавуваат и исчезнуваат. Да не станува збор за некое автоимуно заболување?!
    Некоја друга членка да не имала ваков проблем?!

    IMG_20180131_233651.jpg