1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... дали имаш проблем со покачен шеќер во крвта ?

    [​IMG]

    ... браво ! (y)
     
    Последна измена од модератор: 1 февруари 2018
    На Luciferovog zlo♧ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Вака.
    Имам мака.
    Денес многу се смеев и ми се грчеше стомакот.
    Сега имам мака.
    Почесто ме тера во тоалет.
    Течно и почесто празнење.
    Што може да биде?
     
  3. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    @bijonse @Asistentkа Јас сум се збунила и тоа добро. Деновиве некако у фрка сум со работа и кај ме однесе паметот не знам , дека б-комплекс е пробиотик :lol: :rofl:па уште и заедно ги пиев.
    Добро барем се свестив сега.

    Инаку каков пробиотик да си земам Линекс може? И како се пие?
     
  4. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Нормално дека најпрвин ќе се консултира со лекар и доколку има потреба ќе направи снимање. Јас имам правено порано поради слични симптоми и чести главоболки. Сепак матичниот ќе знае најдобро што треба да се направи, моето беше само предлог
     
    На Asistentkа му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...податокот е од прва рака, матичните, невролозите се уште не се запознати !
     
    На UnordinaryOne му/ѝ се допаѓа ова.
  6. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    тоа е акутна мигрена со аура. започнува на едното око од долниот дел и се шири нагоре кон средината на видното поле. кога ке почни да се избиструва видот се здрвува едната рака и почнува јазикот да се осејка крут и зборовите се нејасни и смета чукање тропање смета и светлината. се то трај некаде 20 мин. и кога ке помини,после почнува силна главоболка на едната страна од главата кај слепочницата. тоа со окото што се замаглува како точки тоа е предупредување за мигренска главоболка. се пие но мигрен апчина и вентор одма кога ке се појават тие светулки за да немаш главоболки. мигрената НЕ Е БОЛЕСТ!, мигрената е иста како и синусите. замаглувањето на видот се вика аура. за да се спречат нападите се пие магнезиум и омега 3. избегнувај долго време седенје на компјутер,доволно сон. мигрената е стеснување на артериите на вратот кој носат крв до мозокот. 60% ја имаат мигрената. јас имам окуларна мигрена со аура-тивка мигрена со мала главоболка али аура имам,светли точки на видното поле. можно е да имаш и нагон на повраќање. не е страшно само треба да одиш кај невролог да направиш снимање на главата и вратот и ке се утврди кој лекарства да ти ги даде. се пијат и бета блокатори секој ден за да се намалат нападите целосно. другите витамини немат никаква врска со мигрената. едино магнезиумот и омега 3 спречуват напади на главоболка! треба и редовно да јадеш. снимањето е многу брзо и ти става стипчина на главата и докторот гледа како работи циркулацијата. најчесто мигрената се добива од мајка татко -наследна.
     
  7. Red Flower

    Red Flower Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Благодарам за советот
     
  8. Ownage

    Ownage Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    82
    Како се лекува изгореница на рака (од пегла) да не остане белег?
     
  9. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.328
    Допаѓања:
    5.841
    Зависи од степенот на изгореница. Доколку е за прв степен, само црвенило, побарај во аптека Јекодерм, маст од невен, кантарион и сл. А доколку е веќе од втор степен со була и големи болки, тогаш посета на лекар.
     
    На Ownage му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    На ногата ми се појави ова кругче пред месец дена, многу е како сува кожата на местото и тврдо е на допир. На другата нога немам ништо. Знае ли некој што е ова и што да ставам? Досега мачкав павловичева, млеко за тело ама не помагаат.
    20180207_235705.jpg
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Мачкај се со кантарионово масло. На мене само тоа ми помага за таков проблем.
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.423
    Во последно време ми се случува да ми трне раката, од над лактот и подлактицата, дланката не и чувствувам ладно во неа. Баш како кога би заспала на неа и од немање проток на крв што се случува. Ама работата е што ниту сум спиела на неа, ниту ми била стегната на некој начин.
    Не знам што би можело да биде причината? Дали да одам на лекар?
     
  13. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    Денес керка ми мавајќи со рацете ме удри во око, и тоа со ноктот мислам дека ми го изгреба одма ми стана крваво и имам точка кај што ме изгребала. Треба ли да одам на лекар или ке се исчисти? Сега не ме боли и не ми смета на видот ама црвено е . Еве слика :

    20180209_235322.jpg
     
  14. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    42.796
    Пол:
    Женски
    Имам многу јака настинка, главоболка, затнат нос, болка во грло, кашлање.. Ми дадоа антибиотик да пијам. Прашањето ми е, нели се пиеше нешто заедно со антибиотикот? Некои витамини или нешто?
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    Ихтиол мачкај. Не е повеќе од 100 ден. И депилирај се со чист восок или шеќерна паста, не со восок што го претопуваат.

    На компјутер работиш? Ако да, од тоа ти е, поради положбата на раката, некој нерв се потфаќа, иста сум и јас.
    Пробиотик пиј. Провен, Пролајф...
     
    На beauty007, x.Daisy.x и Luminary им се допаѓа ова.
  16. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150

    Јас ќе речам да отидеш на офталмолог, затоа што окото не е играчка. Не мора да значи дека е нешто страшно, ама зошо да не те провери?
     
    На SofiMar_, Bitter-Sweet и karak им се допаѓа ова.
  17. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    Што користите за намалување на болка од проширени вени?
     
  18. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Го имав гребнато мажот ми со нокт случајно, и му беше пробиен горниот слој. Окото му беше потечено и на светло се гледаше гребнатинката, плус солзеше нонстоп, не можеше да гледа. Мислам дека само капилар ти е пукнат, ама ако имаш проблеми оди да те видат. Инаку во случај да е подлабока како кај мажот ми, мора терапија и затворено да е окото.
     
  19. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    @theunforgiven @kristina.k Фала за мислењата, денеска ми е скоро исчистено, само мала точка има, за среќа не било длабоко.
     
    На theunforgiven и kristina.k им се допаѓа ова.
  20. Ladybbc

    Ladybbc Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Пред менструалниот циклус имав болка во долниот дел од стомакот претпоставувам јајниците посебно левиот. Од што може да е предизвикано?
    Уште овде прашувам и во понеделник на лекар.