1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Ве молам за одговор..Уште синока имав тапи болки во стомакот кога станав утрово и седнав како одеднаш да ме сечна нешто незнам како да објаснам а седнам чуствувам болка..Цел ден немав ништо сега имам многу силни болки едвај издржливи како за добивање..Иначе сум на терапија Диане35 заради полицистилни јајници..Болките ми се движат и кон половината ми се вкочанува и нозете ми трпнат..Што може да е во прашање пред 10дена бев на лекар се беше во ред само полицистичните јајници но нив ги имам од 15год и одсекогаш бев со терапија
     
  2. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден имав главоболка, позади на вратните жили од лева страна ( обично од лошо спиење ме боли таму) и маж ми ме малку масираше..после ден два почна да ме боли таму по цела страна на вратот. Можно ли е да е од што ме стиснал силно или што др.може да боли таму?
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  3. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски

    Мене ми се случува истото често пати од лошо спиење или низок притисок. Можно е да е од тоа, треба самата да си осетиш дали се работи за болка од стискање или те стега внатрешно како главоболка. Намачкај се Фиталп гел. Мене тоа ми помага.
     
  4. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.384
    Допаѓања:
    42.590
    Пол:
    Женски
    Пак јас со главоболките. Еднаш на два месеци сигурно, ми се јавува јака главоболка, најчесто кај слепоочниците, некогаш и од позади на главата. Доколку не се напијам апче, или како вчера што не се напив веднаш кога почна болката, почнува некако да не ме фаќа место, да ми е лошо и да повраќам. Потоа сум изнемоштена, немам сила ни да стојам и морам да одморам/спијам за да ми дојде подобро (а и да се напијам пак нешто за глава). Доколку испијам апче веднаш и почне да делува, не доаѓа до повраќање. Крвта ми е во ред. Се мислам да не е мигрена? Ама па на 22 години зарем да е така лошо? Да посетам ли доктор или?
     
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Некој бегал од часови биологија во основно. :D

    Посети си доктор, ама сестра ми од 14-15 години има мигрени. Исто така, или ќе се мачи или ќе поврати, ама никако не е лесно.
    Кај нејзе со циклусот беа врзани понекогаш. Да не се и кај тебе?
     
    Последна измена од модератор: 7 март 2018
  6. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Се напив аналгин и легнав, денес не ме боли фала богу. Сигурно е било од што силно ме стиснал. Благодарам:)
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.384
    Допаѓања:
    42.590
    Пол:
    Женски
    Минатиот пат да. Пред месец ипол беше, за време на менструација. А вчера не, имам уште две недели до добивање.
    Ти благодарам на мислењето. :hug:Мислам ќе и се јавам на матичната да видам што ќе ми рече.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.429
    Пол:
    Женски
    Јас сум имам проблем со мигрена веќе 3 години константно, рака по рака со инсомнија.
    Јаки болки во абдоменот со грчеви, мачнини и исцрпеност ми се симптоми кога сум во овулација. Како денес, едвај од кревет се извлеков, главата ми е тешка.
    Не користам лекарства, порано да, веќе не, ништо не ми помага. Единствено Кока Кола ми е решение за да одржувам крвен притисок.

    Уште нешто, поизразени главоболки и вртоглавици имав кога железото ми беше опаднато. Ако имаш проблеми со слаба крв, направи и крвна слика.
     
  9. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.384
    Допаѓања:
    42.590
    Пол:
    Женски
    Баш си проверив, според календарчето вчера сум била во овулација. И плус не спијам убаво навечер. Пример вчера, едвај 2 часа спиев. Ми има логика сега, ете не сум била единствена. Ќе си пијам и јас Кока кола. А за главоболката што ми препорачуваш да пијам?
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.429
    Пол:
    Женски
    Кога пиев Номигрен, ниту тие ми дејствуваа, ниту другите претходно. Не се сеќавам на термините, Номигрен имам шишенце дома затоа што прекинав да ги пијам па ми остана. Но не ми помогна со болката ништо. Па прекинав со лекарства.
    Сега кога треба да сум повеќе концентрирана за некој настан, растворам кесичка Оки во чаша вода. Само тоа успева да ме стабилизира колку толку. Проблемот е само што Оки како лек го нема овде, во Италија го има.
     
  11. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.384
    Допаѓања:
    42.590
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам.. ќе видам како ќе се одвива кај мене. Ама изгледа дефинитивно за мигрена станува збор.
     
    На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
  12. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Dali imate aura ? Aura e nejasna slika na ednoto oko i se gleda zamagleno kako da sne osvetleni od nekoe svetlo. Trnenje na raka,nagon na povrajkanje,pa potoa golema glavobolka na ednata strana od glavata i vratot. To e akutna migrena a ako se javuvat nejasni sliki na okoto togas e akutna migrena so aura. Jas imam okularna migrena samo so aura. Na okoto mi se javuvat svetli tocki i tie 10 min negledam dobro od ednoto oko. Koga ke pomini mi se javuva mala bolka na ednata strana od celoto. Tie no migren se samo da se spreci sleden napad na migrenska glavobolka. Migrenata e stesnuvanje na arterii vo vratot taka sto ima mal protok na krv vo ocite i se javuvat glavobolki i trnenje na raka. Ne e bolest. Migrenata ne se siri ponataka. Kafe,kokakola,solena hrana,zacini,kisela hrana da ne se vnesuva. Kokakola i kafe posebno nikako. Jadete edna nedela redovno dorucek rucek vecera i da si zemete magnezium od tie vo prasak i omega 3 od kvalitetnite i ke vidite razlika. Ke se namalat bolkite i napadite celosno.
     
  13. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.384
    Допаѓања:
    42.590
    Пол:
    Женски
    Благодарам на советите.
    Инаку немам такви нејасни слики. Си проверив и крв, и крвната слика ми е супер. За мигрена се работело. Ќе внесувам повеќе магнезиум, повеќе витамини итн, и се надевам ќе биде подобро. :)
     
    На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    59.710
    Веќе 5 дена грлото и ушите ме болат. Бев на лекар вчера, ми даде антибиотик, сируп за сува кашлица, ранитадин за заштита на желудникот, средство за плаќнење и анти - histamine, allergic and pruritic лек. И вчера кога ги испив (следев негов совет кога и како да ги пијам) ми стана полошо мислам, и сабајлето исто. Температура имам само навечер, а затоа пулсот ми е околу 120. Му кажав за ова, ми вика, јасно. 8-| епа мене не ми е јасно зашто од 80 на 120 ми се крена последните два дена. Градите и стомакот ме болат од кашлање, па дури и дијареа имав. :sweat: Слабост, едвај идам по скали ми се чини.

    Дали да отидам на друг лекар или да почекам?
     
    На AspasiaS му/ѝ се допаѓа ова.
  15. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски

    Никој не бегал од часови. Можеше да дадеш одговор на прашањето, наместо да се направиш паметен/паметна.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Добро, ама во биологија во основно се учи дека таблетите и алкохолот се апсорбираат во желудникот, така да не знам која ти логиката дека ќе ја исфрлиш таблетата.
    Реално, се апсорбираат во желудникот и тенкото црево, ама нема врска.
    Сепак, ако имаш дијареа подолг период (24-28 часа) можно е да не се апсорбирало доволен дел од таблетата.
     
  17. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Дали некој има искуство со некаков израсток на главата. Т.е не е ни израсток, туку е како топче, рамно е со кожата и премногу ме боли.Го забележав пред 3 дена кога се бањав, мислев дека е бубуличка, но сабајлето се разбудив со огромна болка. Мислејки дека е загноена бубулица, не се обратив на лекар. Денес качив температура 38, појдов на лекар и докторката ми рече дека е вирус, ништо страшно.
    А ниту кашлам, ниту грлото ме боли.
    И спомнав за ова на главата, ми рече дека ми е чвор од проблеми со кичмата.
    И еве сега ми е константно температурата 37.5.
    Ваше мислење? Паника ме фаќа.
    Имам упат за во 8ми септември ама не сакам да ги паничам по дома.
    Фала Ви.
    @joy1 ?
     
  18. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    mozi da e i lojna zlezda nisto strasno. inace ima virus so 4 dena temperatura,bolki vo stomakot i povrajkanje
     
    На BurstBerry му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Најверојатно едно со друго не е поврзано. Си фатила вирус па од таму температурата, а ова на главата може ќе се повлече, ти многу бргу си се испаничила. Почекај некое време.
     
    На BurstBerry му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    @martin01 @Kitten
    Знам дека има вирус ама со парацетамол не ми се симнува температурата, цело време си е околу 37 и ми горат градите, грлото, очите. Мерев внатрешна, 38,2. Сега мерев исто 38, 2. И ми се јавува тахикардија штом се покачи температурата.
    А ниту грлото ме боли ниту кашлам.
    Фала ви.