1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Haha, nisto nema da ti se sluci, uzivaj
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Женски ми капна течност од електронска цигара на раката и ми се случи ова.
    Се поминав со ладна вода ќе ставам и крема за раце сега да ми се смири раката.Има простор за паника?
    35F8F356-80BC-4E1F-92B3-680BC8AF48FD.jpeg
    И на другата рака имам.Не ме пече нити ме боли.Ако не се повлече до утре да одам на кожно или да почекам уште неколку дена.Или Лоратадин или Даселта да се напијам?
     
  3. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Мој совет ти е да ја фрлиш електронската цигара и ќе видиш дека нема да имаш повеќе ништо, течноста во тие "цигари" не е баш безбедна по нафрлувањето можеш и самата да бидеш сигорна.
    Секако ако до сабајле се прошири црвенилото, те пече со додир со вода, те чеша, значи имаш алергиска реакција (а замисли тоа го вдишуваш ), следи до сабајле, а сега намачкај крема од невен или кокосово масло ако имаш или со камилица не засладен чај изми ги дланките
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Не е за мене.На татко ми му ја полнев ама дека прв пат полнам и ми истече на раката.На интернет прочитав дека треба одма да се измие кожата и при менување течност да се носат ракавици.
    Ваљда до утре нема да имам ништо
     
  5. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Извини помислив за тебе е :) ама советот е истиот и до татко ти навистина :|
    Невен намачкај или кокосово масло се надевам дека ќе ти помогне, ако до сабајле се прошири црвенилото ќе мораш на лекар.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Само што станав и немам ни точка на рацете.Фала уште еднаш
     
    На Pcelka1315 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Супер чим не е алергиска реакција :*
     
  8. Anastasija213

    Anastasija213 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, пред некој месец ми се деси нешто што многу ме исплаши и ми ги поремети мислите но по некое време се среди се. Океј тоаа помина, подле почнаа да ми се дешаваа да ми идат трпки по раце нозе по левата страна од лицетоо, да ме гуши кај градите, да сум малаксана, почнав да мислам да не сум болна од нештоо, црни мисли цело време, страв да спијам и така. После еден месецц ми поминаа, бев да ми пребааат ми кажаа мнг сум исплашена, исто така пред некое време многу ме жежеше на главата потоаа тоа помина па почнаод левата стана кај срцето чуствував жештина бев на лекар добро ми е срцето, еве сегаа пак почна да ме жежеглавата. Дали е можно од самите мислии да ми се дешава тоа? Ако некој имал слична ситуација барам помош. :)
     
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Тоа што ти се случило ти удрило на психа.Сè е до психата, ако мислиш дека ти е лошо ќе ти биде.И мене некогаш ми било вака кога ќе се потресам
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Премногу стрес.
     
  11. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Ne sum imala slicna situacija licno jas, no moja drugarka imala, od strav ti e i se ti e do mislite, kakvi ti se mislite takov ti e zivotot !!!
    Koa ti e taka samo nemoj da panicis nisto ne ti e, vikaj si u sebe deka toa ti e od mislite i probuj da gi isteras od glava, a mozes i bedoksin da pies za toa, znam nejze tie ja smiruvaa i pomognaa.
     
  12. Anastasija213

    Anastasija213 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Mene mi imase pominato kolku tolku ama eve pred 3 dena pak pocna ova so zezenje na glavata i nepodnoslivo e, svesna sum deka e od mislite ama ne znam kako da se otrgnam si vikam nema da mislam ama podsvesno mi dovagaat.
     
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Жежење на главата немам осетено како чувство.Мислам да пиеш Б6 витамин тоа опушта, не е штетно витамин е.Ако ептен е нешто потресно побарај помош од стручно лице пробај да се избориш со тоа
    Најди хоби некое занимација цртај гледај филмови/серии гледај да не мислиш на тоа и кога ќе ти дое при памет прави нешто да ти оди паметот на друго место.
     
  14. Anastasija213

    Anastasija213 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Blagodaram, bidejki sum zdrava onaka, ama sakav da vidam dali nekoj imal slicen problem, psihata e cudo, i da ne si bolen na se pomisluvas.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. blueberry23

    blueberry23 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Боцкање кај срцето.
    Лани правев екг и супер се, исто и на систематски ок бев. Овие два дена ептен ме боцка, под стрес сум, брзање и можно е да е од тоа. Чекам деновиве термин за тироидната да ја проверам. Не знам што друго да проверам. Крв, мокрача, притисок пред месец дена супер. Ехо на стомак правев лани и тоа ок. Дали ехо на гради да направам и каде?
    Малку страв ме фаќа од ова боцкањево.
     
  16. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Ако боцкањето ти е од предна страна под градниот кош немаш простор за паника, сигурно во прашање е нешто друго, некој друг мускул, срцето кога боцка или стега тоа е од позади на грбот, сите таа грешка ја правиме и мислиме дека кога е во тој предел од предна страна одма дека е срцето. Само намали го стресот, пробај опушти се.
     
    На blueberry23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.729
    Допаѓања:
    55.363
    Пол:
    Женски
    Девојки, мајка ми имаше жуљеви(така мислам дека се викаат правилно), правеше операција има на двете стапала. Но во рок од 2 месеци и се повратиа. Секаде беше и се проба, од различни масти до апчиња ништо не и помогна, со мака се движи бидејки и се долу на стапалото и врз нив гази. Некој да има сличен проблем да сподели нешто во врска со тоа?
     
  18. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Сестрами има и ужасно и гнојат, ја болат и се и сешто проба, на крај и кажав да престане протеини да внесува и лактоза нема да веруваш за недела дена немаше скоро ни белег, ама пак почна да јаде мајонез, јајца, јогурти, млека, сирења кашкавали, колбаси и хормонски стекови за неполна недела повторно и почнаа жуљевите само сега и се проширија уште повеќе дека и на нервна база.
     
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Се сочувствувам со мајла ти бидејќи јас имав пред неколку години исто на стапалото на петата, и мене требаше да ме прават операција, но за среќа една стара жена пријателка на баба ми правела некоја маст од тревки и ми даде од таа, се мачкав неколку дена и ми помина скроз и од тогаш ми се немаат пак појавено, а сега за жал таа жена е во дом и не верувам дека веќе прави, ми имаат кажано дека лушпата од банана помага при жуљеви но тоа немам пробано и не знам колку е точно, но и кантарионот е добар за тоа може тоа да мачка.
     
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.729
    Допаѓања:
    55.363
    Пол:
    Женски
    Правеше она на двете стапала но и се вратиа за 2 месеци, сега ја болат ужасно.
    Проба се што и кажаа од масти и апчиња и ништо не и помогна. Веќе почнува да и отежнува и одењето па решив да пишам тука да сподели некој. Фала ви сепак