1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Јустиција, јас исто бев пушач. Знам дека е тешко, ама здравјето ти е поважно. Ќе почнеш постепено и ќе успееш.

    Симптомите што ги наброја можат да бидат и од цигарите, од умор, анксиозност, стрес. Ги имав истите. Но апсолутно не е лошо да исклучиш физички проблем. Крвна слика, екг, ехо на срце, стрес тест или како и да се вика тоа.
     
    На Feminka22, Justicija и fana им се допаѓа ова.
  2. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Па ми правеа екг и цигарите направиле проблем :( ми споменуваа бавни имплуси , и дека ако продолжам да пушам во иднина ке имам мн сериозен проблем :(
    Можеш да ми кажеш како ги остави цигарите?
     
  3. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Знае некој дали за да добиеш потврда од матичен гинеколог треба преглед да се прави или? Пошо имам од пред пола година правено..
     
  4. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Ги оставив одеднаш, оти планирав бременост. Многу ми беше тешко, но мотивацијата ми беше поголема, а здравјето на бебето уште поважно.

    Претходно, ги оставав исто одеднаш, поради анксиозни фази, оти бев преплашена за сопственото здравје и ги имав симптомите што ги имаш ти. Но кај мене беше исклучен физички проблем, па им се вратив со задоволство. (facepalm)

    Имаш доволна мотивација. Поголем двигател од здравјето кое во моментов треба да ти е приоритет, нема. Пробај постепено.

    Јас на твое место би консултирала и кардиолог.
     
    На Feminka22 и Justicija им се допаѓа ова.
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.243
    Допаѓања:
    166.016
    Нетолеранција на млеко, лактоза или казеин. Се испитува преку крв. Не се лечи, единствено треба да се избегнува храна која ја предизвикува нетолеранцијата/алергијата.

    Зуењето/пулсирањето во ушите се вика тинитус, може да е од орл природа или невролошки, спондилоза на пример. Некој спомнал погоре некој киропрактичар ли е, шо ли е Туран, јас би препорачала прво невролог и физикална терапија, ако не е од проблем со самото уво.

    И кај тебе може да е спондилоза или тешка некоја настинка од климатизација на пример.Магнезиум за циркулација и масажа пробај.

    Јаболко, ленено семе, модри сливи.А што треба усвари пробиотикот да поправи, колку долго ти трае состојбата?
     
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Biljarkata бавен метаболизам имам од секогаш. Особено се влоши од ко работам со седење, плус на работа ручаме во ресторан, што е сув ручек секој ден. Почнав овесна каша со ленено и баланс јогурт насабајле, навечер салати и малку ми е подобрено и помалку надуеност имам. Тој е проблемот констипација и надуеност, од пробиотикот не видов многу подобрување.
     
  7. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.243
    Допаѓања:
    166.016
    Епа сама си знаеш. Пробиотик се зема за нарушена цревна флора, после антибиотик или стомачен вирус, за констипација чудно ми се виде.
    Пробај прво насабајле јаболко, морков, после тоа овеси, корнфлекси и таквимити работи. Овошје на гладно, го забрзува метаболизмот. И ако си во можност сок од свежо овошје/зеленчук почесто, смудија и сл. Јогуртот со бифидо култури, не некои со додаден шеќер како Активија.
    И движење повеќе.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    @Kikiccc @Biljarkata од анксиозност сум чувствувала такво стегање , нема ништо друго а имав стресен период , фала Ви како и да е :)
     
  9. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    hitnooo mi treba ,koja e dezurna bolnica ?
     
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.564
    Пол:
    Женски
    Како мислиш дежурна болница? Сите работат 24/7
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Женски ве молам за помош! Имам ОГРОМЕН проблем - имам редовно тврда столица. Неможам со денови некогаш една недела како вчера - не излегувам во ВЦ. И кога одам одам на сила се мачам или пак- со чаеви нешто така за да ми проработи прганизмот. Не пијам и не јадсм нешто што организмот не ми поднесува но пример кафе со млеко веднаш ме протерува. А несмеам млеко, од него имам акни и затоа несмеам за таа солуција да се одлучувам. Помош?
     
  12. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.242
    Пол:
    Женски
    Сабајле штом станеш напиј се чаша млака вода со лимон. По можност доручкувај овошје или смути. Ако се одлучиш за смути, обавезно стави ленено семе и суви/ свежи црни сливи. Во текот на денот гледај да пиеш доста вода и оброците да ти бидат повеќе на зеленчук и лесни манџички, а пробај да избегнуваш тестенини. Барем 3 пати во неделата јади домашна супа. Навечер пред спиење напиј се чаша/ две баланс јогурт.
    На кратко, столицата ќе ја регулираш со избегнување на сува храна.
    Кај мене водата наутро и јогуртот навечер имаат супер ефект. За ручек обавезно домашно зготвени здрави манџи или месо и салата. Попладне ако се напијам турско кафе исто ми помага. Јас вака изрегулирав, а ми се случувало и по 10 дена да не отидам во wc...
     
    На ludamaja10 и forumce им се допаѓа ова.
  13. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Се океј ама месо нееее!!! Тоа полошо прави посебно за ваков тип на проб. :)
     
  14. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.242
    Пол:
    Женски
    Не можам (а и не сакам) да исфрлам месо од исхрана. Јадам 2 пати неделно и не ми прави проблем, се додека останатите оброци ми се избалансирани.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Па добро ама за ваков проб месо не е воопшто препорачливо, тоа е исто како на некој што има проб со срце да му речеш пуши цигари :D
     
  16. arodoet20

    arodoet20 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2017
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба помош, во внатрешната страна на капакот ма окото мои се појави како рапаво нешто како да се лупам али не и го мачкав со кокосово масло додека пак сабајле станувам ми има малце отечено од што може да е и како да го смирам сето тоа бидејќи ке ми треба на свадба сум за една недела?
     
  17. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Pred 3 dena koga se razbudiv ocniot kapak mi bese mnogu potecen recisi odvaj go otvarav i me cesa. Posle toa spadna otokot i eve pak.denes. ko strasilo sum..dali ima nekoj iskustvo so ova i shto da.stavam ma okoto
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. arodoet20

    arodoet20 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2017
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Сличен проблем ке да е ко мојот имам напишано над тебе.
    Мада твоево е алергија.
    Не го чешај и иди на лекар да ти препишат маст некоја или за алергија нешо.
     
    На Katty52 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Капки за инфекција во аптека побарај и еден маст на т почнуваше кој требаше да се дтава во окото..
     
    На Katty52 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Демант.
     
    На Katty52 му/ѝ се допаѓа ова.