1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Фала ти многу, дефинитивно со ваков начин на исхрана ќе пробам. Не излегувам у вц и автоматски се дебелеам ..
     
  2. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Денеска од сабајле некако јазикот го осеќам како кога ќе се изгорите но се немам изгорено од ништо и во средината накај грлото ми е како бел. Исто така овие 4 дена имам стресови и нервози. И пушач сум. Дали е од стрес или има простор за паника ?
     
  3. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    4.977
    Пол:
    Женски
    па еве кажи пример како месото влијае врз забрзувањето на работата на цревата?
    Инаку, до членката што спомна акни, не можеш да бидеш чист однадвор ако не се исчистиш внатрешно (чистење јетра, дебело црево итн) ќе видиш дека веќе нема да ти се појавуваат акни, за дебелината, дебелото црево не те ни дебелее ни слабее, ти кога ќе го исчистиш истото само ќе се отарасиш од отрови, нема да ослабеш.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Точно но сама приметувам кога редовно идам во ВЦ си одржувам убава килажа но штом запрам некаде, килограмите само се таложат и се осеќам тешко. Мене тоа во килажата ми игра огромна улога
     
  5. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    1.866
    Некој да имал периорарен дерматитис и како се излечил?
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Треба да јадеш потечна храна..Ова со месото нема врска, за убава килажа да избегнеш брза храна. Супи, манџи во кои има месо, потоа мусака со павлака, спанаќ со павлака. Секое утро пиј по една чаша јогурт ( го дуе стомакот ама брзо одиш во тоалет), избегнувај млечни производи,јади овошје, зеленчук..
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    4.977
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 демантираш а не знаеш да објасниш зашто е тоа така (y) следен пат не ме цитирај за џабе :D
     
  8. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Mi trepisa apcinja slicni na loratadin, i go mackam so kokosovo maslo, malce otokot mi spadna ama znam deka koa ke si legnam sabajle isto ke mi bide poteceno, tebe kako ti e
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Не сакам да убедувам никого, особено не вегетаријанец.
    Следен пат внимавај со месото ќе се разболиш ;)
     
  10. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Има ли некој буден?:D
    Луѓе имам болка во долниот дел на грбот од левата страна.Почна по малце и се повеќе.Никогаш бубрег не ме болело ниту сум имала некакви проблеми со уринарен тракт.А и тој период е од месецот,па си викам да не е кичма,ма да не ми се верува зошто баш од лева страна боли.Дај кажувајте спас,барем некој саат да поспијам,па сабајле правец на лекар.
     
  11. arodoet20

    arodoet20 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2017
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Исто скроз само ја лоратадин не пијам ме тера многу на спиење и зафркнато е и местото ни облоги неможеш да ставиш така само со маст некоја или кокосово масло... нема чаре друго
     
  12. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Капките се Тобрадекс, 3 пати на ден, и маст Макситрол пред спиење, се става во око и не го отвараш за да делува цела ноќ.
    Од апчиња, лоратадин, летизен, аериус или лентрика, слично делуваат сите ама лоратадин тера на спиење. По едно апче на ден.
    И јас сум паталец :)
     
    На Katty52 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Freja.Stella

    Freja.Stella Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    51
    Не е здравствен проблем, ама не знам каде да прашам. Ме интересира колку чини преглед кај гинеколог што не ти е матичен? Фала ви.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Да ми препорачате некој лек за намалување на тромбоцити ?
     
  15. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Потруди се прво да ја најдеш причината. Мене на пример ми беше јака крвта генерално, и хемоглобин, и еритроцити,и тромбоцити и железо, па затоа дарувам крв и на тој начин ми се разредува крвта. Ама во некои случаи може тромбоцитите да се показател и на некоја болест.
     
  16. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Отсекогаш сум имала уредна кс,сега за прв пат шеќер 5.5,холестерол6.7 (дозволено до 5 и нешто:)
    Денес одам кај матичнава за совет и преглед ама од што можр бре да се покачат.. колку е опасно , некој со сл искуство?
     
  17. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Здраво, ми се појавија мали црвени точки по телото. Личат на бемки но не се. Дали некој знае што може да биде ова? Дали да брзам на дежурен или да чекам до понеделник? Мислев да не се сипаници ама мислам и тоа не се бидејќи не ме чешаат, немам температура..никакви симптоми 20190524_100401.jpg
     
  18. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    ме фаќа страв не ми се многу високи, може да е и од лоша исхрана затоа што јадам мрсно премногу и солено не внимавам, исто и благо, не јадам премногу ама јадам од се по малце. Се плашам од 340 нормално мене ми се 348 не знам ќе морам да појдам на доктор да откријам од што ми се високи . Слаба ми е крвта иначе мене, друг проблем немам ..
    Може треба на строга диета да бидам не знам стварно....
     
  19. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    4.977
    Пол:
    Женски
    Исти случај , мене матичната не ми даде ништо да пијам дека и мајка ми има висок холестерол ми рече дека може наследно да ми е тоа ама не е воопшто многу 6, т.е. дека не е толку страшно за терапија а за шеќерот не знам сепак имам слушнато дека цедени сокови најмногу помагаат за намалување на шеќер. :)
     
  20. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    Чудна болка во долниот дел од стомакот, најверојатно јајниците, не е страшна болка ама како камења да имам, досадна. Почна и да се шири према позади накај кичмата, таму повеќе боли. Што може да е?