1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Не внатре во носот. На влезот во ноздрите. Доктор со долгогодишно искуство ми го кажа ова, не кажав дека е на своја рака.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Луѓе дали ви помогна кремот Виталис за грбот?
     
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и јас имам ист проблем,еднаш ми затече крв а често имам засушена крв. Употребувам само физиолошки раствор,ионака е сув воздухот налето
     
  4. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Не знам за каде е прашањево, но дали некој имал искуство со испакнување на рана постоперативно? (зборуваме месеци постоперативно, не рана-рана)

    Станува збор за хипертрофичка рана (мислам дека вака се вика). Значи, поцрвенета, задебелена и тврда. Имам само 2-3 делчиња каде што е зарасната како што треба, другото е испакнато.

    Гледам луѓе што имале операции пред неколку месеци веќе имаат тенки линии, а јас сум како изрезбана. :D

    Да бидам искрена, делумно е и моја вина (не мачкав контрактубекс редовно оти ми се смачи од се' во тој момент, бев многу измалтретирана, ми се вртеше дење-њоке и бев у фазон, заеби, ќе ти помине.... знам, знам, сама сум крива)

    Естетскиот дел воопшто не ме загрижува, не сум потресена, да сме живи и здрави, па за тоа... Него ме загрижува тоа што сега почна да ме наболува кожата и што стана многу тврда. Пример, ако спијам подолго на таа страна, ми се „здрвува“. Ако носам потенка блуза, се надѕира одоздола како да имам патент. :tmi:

    Патем, прашав за ова на лекар и ми рекоа ништо не е, ќе ти помине со тек на време. Па чисто да видам дали некој имал вакво искуство.

    И да, купив сега контрактубекс, двапати на ден се мачкам... да надоместам. (facepalm) А се мислам и од тие силиконските налепници да купам. Од тие што се лепат и стојат со денови, наводно, тие се најефикасни. Искуство некој и со нив?

    Малку скапички се, па пред да плеснам 4000 да прашам. :bandit:
     
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    раната зарасната ти е или не? Јас да ти сликам какви резови имам од операција така постоперативно ќе речеш дека тебе ништо не ти е. И нема врска контрактубекс или како се викаше. Јас се одадов од пари а ништо ич не помогна.
     
  6. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Зарасната е, постоперативно зборуваме, поминаа веќе 15, 16 месеци.

    Па не знам баш дали ќе речам дека ништо не ми е, 23 цм рез имам :D, ама изгледа и тебе ти станала како мојата.

    А такви силиконски да не лепеше или само контрактубексот го користеше?
     
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    да знаеш дека до кожата е. Мојата е подебела кожа и затоа чудно и грдо изгледаат само контрактубекс котистев ама се откажав
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Како и каде може да се испита дали имаш недостаток на некој витамин ?

    Преку обична крвна слика, или?



    Знам дека има за недостаток на железо, но за витамин не сум забележала.


    Конктретно за витамин Д ме интересира.
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Мене интернист ми даде да испитам. На клиничка биохемија во Државна со упат. Доста возрасни што испитале или на долна граница им било или под граница, како во подруми да живееме... и мене ниско ми беше и ортопедот на децава мои ми рече по 10 капки Вигантол да си зимам.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. vaterpro

    vaterpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Машки
    Nekoj da kazhi sovet za sprej,kapki ilI nekoja alternativa.Mnogu cesto mi e zatnat nosot,osobeno koa ke se razbudam sabajleto,a I preku den ali toash go duvam nosot I neam gajle.Dosega imam probano septanazal,hipertonichen rastvor(morska voda-isomar) I kalmente.Septanazal I kalmente gi prekinav,a isomar koristam od vreme na vreme.Dali mozhi da dojdi do nekakvo oshtetuvanje na nosot ako koristam isomar podolgo vreme na primer mesec dena (ama ne redovno), iako e na prirodna baza?
     
  11. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    Совет оди мај матичен побарај упат за ОРЛ.
    Не туку шприцајте на своја рака.
    Еве шо дека ќе ти кажам Момокс, Фликсоназе кога не ни знаеш која е причината за твојот проблем.
     
    На vaterpro му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Mи умре мачето и за нигде сум само се окривувам и плачам.Сакам да излезам да сменам мисли, ама мн сум тажна.
    Цел живот беше со мене.Не јадам , не пијам.Што да направам?
    Не можам да си простам , мн ми е тешко.
     
  13. vaterpro

    vaterpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Машки
    Bev na doktor,daleku od to deka e zemano na svoja raka.Prvo zemav septanazal so preporaka od doktor ,dejstvoto traeshe mnogu kratko 4-5sati,posle spored kazhani dena kolku smeam da go koristam go prekinav,posle mi prepisha kalmente da zemam,I to deluvashe ama nemashe nekoj efekt, pa go prekinav I to spored kolku dena smeam da go koristam.Sea posledno zedov morska voda poshto e na prirodna baza,ama isto efektot e kratkotraen.Zato prashav nekoj da kazhi sovet neshto sho mozno e da ima pogolem efekt za sinusitis.
     
  14. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Не можеш да смениш ништо, и да се затвориш дома, да не јадеш и да не пиеш, пак нема да го вратиш мачето.
    Животот продолжува, сите сме имале и ќе имаме загуби, не е лесно, ама секоја болка постои за да ја надминуваме а не да не покосува таа нас и да и бидеме жртви:!: престани да се обвинуваш, само уште повеќе си отежнуваш така, ајде излези и замешај се во луѓе да смениш мисли:hug:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.121
    Допаѓања:
    14.349
    Пол:
    Женски
    Тие што се од Ск, како се справувате со жешкото?
    Јас се чувстувам мн напната.
     
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Сега на работа ова им го зборев.
    Да имавме фрижидер за длабоко, ќе влезев.
    Шала на страна, пиј течности, шетај навечер доцна и не седи на топло.
     
    На natemila и GirlLove им се допаѓа ова.
  17. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.121
    Допаѓања:
    14.349
    Пол:
    Женски
    Излегувам најчесто после 8 и пол по ладо.
    Саат и нешто.
    Многу ми е низок притисокот па земам кока кола или пепси. Особено ми паѓа на пладне. Баш кога се стемнува пополека. Не знам дали е нормално.
     
  18. Ajla11

    Ajla11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Значи вака сега неколку недели вејќе по целото тело имам модринки кои не се болни и излегуваат сами без да се удрам некаде денеска ми се појави и модро како грутка на ногата отечено и доста болно е за тоа не сум сигурна дали сум се удрила некаде но е модро и се различно од другите
    Штто би била причината за појава на модринкиве
     
  19. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Провери ја крвта, да не ти е слабо железото.
     
    На Ajla11 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Прашувам за блиска особа..имаше болки во стомакот скрос ниско во јајниците и во половината а и стомакот и е отечен во тој дел,.значи не горе во желудникот туку во нискиот дел. Има проверено крвна слика, комлет урина, пап тест, гинеколошки преглед, абдоминално ехо и се беше чисто без никаков наод а личноста е со истите симтоми и нема поим каде да се обрати веќе, дали да оди во Систина дали во Штип кај тој гинекологот му заборавив името..Матичниот лекар дури почна да не ја сваќа сериозно и вика дека можеби е аксиозна и си умислува.. Дали некој има слично искуство или знае што би можело да биде?