1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Може и од жешкото, ама според ова што го кажуваш оди преку крв направи или директ кај гинеколог на ехо.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  2. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @AngelOfArh еве чекам кај гинеколог а утре и крв ке проверам, и на очно ке одам
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Дали денес е тешко времево во Скопје?
    Некако тешко дишам, ме боли глава и притисокот ми паѓа.
     
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.318
    Девојки да ве прашам, не знам каде, Пап тест чист, скроз, а препорачена контрола за 6 месеци.
    Да не има некои нови препораки Пап да се прави на 6 месеци?
     
  5. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    833
    Пол:
    Женски
    Ај ќе ве молам за одговор.Веќе една недела ме боли цело тело, одвреме навреме ми се повраќа и се осеќам како кога имаш покачена температура, мерам, нормална ми е.И кога станувам сабајле како воз да ме прегазил.Денес најлошо ми е а температура немам,грлото не ме боли.Некој слично искуство?
     
  6. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    Ima li nekoj doktor ortoped na forumot?
     
  7. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Здраво, не најдов соодветна тема па затоа овде ќе пишам. Зимоска паднав по скали (околу месец декември) на половина од десната страна, надолу кон бутот или колкот. Немам скршеница, а околу јануари ми се фати половината ама со маст, апче нешто и ми пушти. Но, ден денес имам мака и секогаш ме боли тој дел-кога се мијам заби, ако седнам па кога ќе станам, ако подолго време не движам-кога ќе почнам да движам, кога пешачам побрзо ме затега ....значи секогаш кога треба да мрднам. Во спиење, лежење или одредени позиции на мирување-не. Дали сте имале вакво искуство? Ќе одам на физиотерапевт да разговарам (еднаш ми предложија да тренирам јога) а не сакам да се снимам. Некој совет? :$
     
  8. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    Јас би ти предложила да одиш на снимање да ти препораачат што може да е а и зошто не отидеш тогаш кога те боли да отидеш кај некој што масира од измесетено да го намести. Има една жена во стримица незнам далк ја знаеш шенка се вика она масира и ако е за кај неа ќе ти помогне ако не е само ќе те чепне и ќе ти каже ова не е за кај мене ако ти помогни фино лепо ќе и оставеш пари колку што ти душа сака, јас сум била кај неа и мене ми помогна јас половината ја имав убиено и ми помогна, да ти кажам и друго нешто не стиска како некои масажери што се туку само така со три прста и го враќа тоа во неговата положба, се извонувам за долгиот пост но морав да кажам инаку ќе те замолам ако отидеш и наједеш лек за ногта озвести не да знаам дали ти поминала:*
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е соодветна темава за прашањево ама не знаев каде да прашам.
    Подолго време пијам Пропранолол со паузи од неколку месеци препорачани од Невролог за цисти во глава. Последниов пат кога ми рече пак да почнам да ги пијам, од сам старт ги имав сите несакани дејства што се пишани во упатството. Ги прекинав и почнав нормално да функционирам. Дур да ми најдат термин за контрола ако може некој да ми одговори дали е проблем што сама на своја рака ги прекинав.
    @Alishan30 @Annath @Bubce38 Можеби можете да ми помогнете.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не треба нагло да се прекинува, ама не знам точно. Да намалиш доза? Ама секако мораш со лекар да видиш, не може со итен упат да одиш?
     
  11. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Има за кај истиот невролог термин ама сакам да побарам од друг доктор мислење. За друг невролог на почеток на месец треба да проверат пак дали има извадено термини. Прво намалив доза ама не ми смени ништо па пробав целосно да ги тргнам и ги снема симптомите.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Оди сега кај истиот заради терапијата, ама нека ти закажат и за второ мислење. Пошто не знам дали може да останеш непокриена со терапија додека да одиш кај другиот невролог.
     
    На ivi1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    @ivi1987 може и друг бета блокатор да ти дадат, кај било кој невролог можеш да одеш. Има и приоритетни за 7 дена каде ќе наведат дека си за регулирање на терапија. Не е препорачливо да се прекинат на своја рака, а штом ти имаш несакани дејства најдобро е да се консултираш со лекар
     
    На ivi1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    @Alishan30 @Annath фала ви многу за одговорите. Ќе барам пак кај матичната упат па ќе видам што ќе направам.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.105
    Пол:
    Женски
    Smeam amoksiklav a dojam? Epten grlo me boli :(
     
  16. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    На мајка ми често и се случува наутро многу жешко да и станува, се препотува.
    И изутринава така и се случило дури и повратила.
    Од што може да е?
     
  17. Мејз

    Мејз Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    4.122
    Пол:
    Женски
    последниов месец секоја вечер ми се слошува, ми се тресат рацете, срцето забрзано ми чука, мислам ќе се онесвестам, ми се згрчува цело тело. На лекар сум тек во понеделник па некој ако поминал низ истото и што му помогнало ако ми каже ќе бидам премногу задоволна
     
  18. Non4e26

    Non4e26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво..Ве молам за совет.Имам често сензитивни црева и имам често дијареа...Претходниот петок закачив стомачен вирус, рота вирус, а во неделата патував со авион на гости сум во Германија.Пиев ентерофорил, смекта линекс, не ми помагаше ..вирусот си траеше..и да напоменам имав 2 дена температура.Тука во аптека ми дадоа лек имодиум се става под јазик за акутна дијареа..Бев океј , денес пробав да јадам путер ( пошо од двопек , поснс сипс и компири ми дое преку глава) и имав пак дијареа..Дали некој знае колку време треба да сум на диетски режим, за 20 дена се вракам во МК ( ќе ги направам потребните анализи)..Фалаа ви
     
    Последна измена: 21 јули 2019
    На Pabi19 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Колку години има? Можеби е менопауза?
     
  20. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Настината сум и све ме боли од грип што ме фати и дури многу кашлам дали знае некој каков чај да пијам за олеснување на болките?