1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Штом пρавиш плаκнење со жалфија ќе ти помине за κρатκо вρеме. Можеш да си ставиш и маст 'гингивал'. Ти посаκувам сρеќа.Поздρав
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  2. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    sol stavi na otokot
    ili soda
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sweetbaby007

    Sweetbaby007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2019
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    59
    Ти благодарам премногу ке пробам со ова се надевам дека и мене ке ми помогне фала ти❤❤
     
    На Star_dust му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Вака на прв поглед и на стрии не многу длабоки малку ми личат. Да не имаш нагло килажа качено, па тоа да е?
     
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    3.798
    Не, напротив сум симнала 3 кила.. Се направија откако почнав со терапијата, на нет вика дека се правеле и при земање на хормонална терапија но не знам дали е нормално да се јават или не.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Повремено на некои делови од телото, секогаш на различен дел осеќам како некое пецкање, непријатност и болка на допир на кожата, не е внатрешна болка, баш на кожата е, како да имам нешто што ме боцка, немам црвенило немам осип, само како сензација. Вчера и денес на внатрешната страна на бутот, на едната страна на задникот, на горниот дел од препонот и на половината, се на левата страна, на лефтерен допир боли, на допир со вода, дури и ветерот што ме допираше ме боли. Ептен чудна болка, мислам дека е нешто со нервите, ама не знам како да објаснам. Исто приметувам дека обично пред да добијам се појавува. Знаете што е или барем медицински термин за ова да си истражам, оти многу е непријатно и болно.
     
  7. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Парестезии, сензации кои ги чувствуваш поврзани со периферни нерви или периферна циркулација.
    Затоа и реагираш на одредени дразби.
    Не е страшно, обично со витамини од групата Б и магнезиум, се средува ова.
     
    На Waverly Raven и 1209 им се допаѓа ова.
  8. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Од терапијата ти е,ама ништо не може да ти се деси од нив не се секирај нормално е,ако ти е страв нешто иди на лекар за секој случај
     
  9. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Девојки, пијам антибијотик за бактерија во урина... сакав да прашам дали се дозволени односи за време на терапија? :/
     
  10. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.806
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Прашањето не е за мене туку за една пријателка. Не знам каде да го поставам па еве овде. Веќе неколку месеци ногата во задниот дел малку поделе од коленото и е постојано подуена. Сега и е ептен. Од болки почнува да и се качува и притисокот. Е сега вака: Пред 6 год повторно и беше издуена и отиде на доктор. Докторот и направи снимка и таа имала гонатрозни промени. Тој со инекција и извадил вода. Сега пак била на доктор и и дале инекција ама не и извадиле вода туку само како да предтанат болките нешто. Дали ова мора да се реши со операција или има некакво друго решение?
    И ако има операција дали од неа може да има некои последици?
     
  11. chlenki

    chlenki Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    machkaj se so masta od pcelin melem odma ke ti go izvadi na povrsina vlaknoto. odlicna e za gnoj vadenje i ubavo deluva i vrz otvoreni rani
     
  12. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.046
    Пол:
    Женски
    Луѓе, што е масно ткиво?
    Прочитав на интернет тоа е израсток на кожата а од друга страна прочитав дека може да е бенигнен тумор.. Не разбирам...
    Има некој масно ткиво и како го излекувавте?
     
  13. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Здраво, дали некој знае колку кошта на приватно целосна крвна слика во приватните лабаратории ( Авицена, SynLab ) ? Имаат ценовник на страните но треба секоја подточка сам да си ја избереш, а искрено не се разбирам многу. Комплетна крвна слика и мокрача ? И дали знае некој дали за на приватно морам да се јавам да закажам или може на лице место ? Ви благодарам.
     
  14. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски
    Здраво женски.
    Не знам дали е проблемот за тука, ама сепак да си прашам. Во последно спијам по 9-10 часа и малку ми се, никако да се наспијам. Местам аларм во 12ч и пак едвај се будам. Бев под стрес, испитна сесија едно др, и не спиев ич, поготово пред полагање. А сега скроз спротивно, не можам никако да се наспијам. Ајде за станување ќе станам, ама вечерта уште нема 11 часот мене ми се приспива.
    Што да почнам да пијам за енергија, некои витамини, било што? Да се накренам малце, немам енергија ич.
     
  15. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Направи си крвна слика,испитај исто дали ти фалат некои витамини, и ако си во можност јас би ти рекла да испиташ и тироидната жлезда.
     
  16. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски
    Кога и да и речам на матичната да ми дај упут за да испитам крв, стално ми вели немало потреба, се гледало веднаш дали ми е слаба крвта. И општо, од секогаш сум имала јака крв.
    Ама ете, да се ослободам од факултетските обврски, прва прилика одам.
    Можно е да ми се дешава вака овие неколку дена ради менструацијата, 4ти ден ми е и така пообилно крварев за разлика од прошлиот месец. :?:
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    ne se plasi toa ne e ic opasno osven sto fizicki ne e ubavo, majka mi ima na nogata,dobro stoi e povisoko nad kolenoto pa ne se gleda go ima poveke od 40 god
    ne e strasno ni opasno ,no moze i da ti go otstranat
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Па може и од тоа да ти е. Инаку матичните не ги разбирам секогаш прават така, што им е гајле може сакам да си направам контрола нив тоа им е работа да дадат упут, инаку те разбирам и јас имам јака крв, но има и др работи кои може да не се добри затоа ти препорачувам.
     
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  19. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Што да ставам за болка во кичма, поточно кај делот на тртната коска.
    Работата ми е во седечка положба и ваљда е од тоа од премногу седење.
    Болката е како да се имам удрено и боли кога пробувам да седнам додека не најдам позиција.
    Некој маст, појас?
     
  20. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    16.900
    Пол:
    Женски
    Најдобро ќе ти биде некој појас да земеш да ја заштитиш кичмата,можеш да се намачкаш со некоја маст што лади.Јас ја имам користено на фармаси алјаска маст што лади добра е,но многу ја фалат и од кестен.Исто имаш во аптека Но дол е многу добра.Се надевам дека ќе ти биде подобро :f:
     
    На JoanaS му/ѝ се допаѓа ова.