1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. AraZaho

    AraZaho Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Jas imam ponekogas takva bolka ne e konstantna tuku e da kazam pulsiracka i ja sum ko ti majka na mali deca i kosata mi e 24/7 sobrana ne veruvam deka e od toa ... moze da ti e od so si preumorna no nekade imam procitano deka taa bolka doaga od sinusi ... ne e nesto opasno
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Сосема е во ред. :)
     
    На katica2001 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.121
    Допаѓања:
    14.350
    Пол:
    Женски
    Искуство за општ лекар во СеМед?
     
  4. Gulap4e

    Gulap4e Нов член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo,bi sakala da ve prasham za iskustvo posle napravena urinokiltura pronajdena mi e bakterija entorococa so vrednost 250.000 edni doktori se za antibiotik drugi ne se,dali nekoj imal iskustvo so nea i dali ja izlechil bidejki mi kazaa deka ne e bash dobra bakterija?
     
  5. puffla

    puffla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    52
    Здраво
    сакам да ве прашам мислење за болка лево од папок, пропратено со црвенило во папок? Бев на матичен ми препиша антибиотик. Го пиев 7 дена и болката се намали. Од кога го прекинав антибиотикот, по некој ден болката се врати. Повторно бев кај матичен. Примав инекции Нелорен и дексазон, но болката сеуште е присутна. Испитав крв, урина и резултатите се добри.
    Денес забележав исфрлано црвенило на шаките од рацете.. Утре планирам да одам на клиника, па дали може некој совет.. Повторно планирам да правам крвна слика, па дали може да ме советувате што додатно да испитам?
     
  6. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.121
    Допаѓања:
    14.350
    Пол:
    Женски
    Капакот на левото око го чувстувам иритиран и ме чеша.
    Гледљм ми се јавува како бела линија на капакот.
    Инаку очите ги исцртувам со моливче за очи
    Што можи да е?
     
  7. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Јас имав еднаш таков проблем и во аптека ми имаа дадено некоја маст само не се сеќавам точно која. Е сега незнам конкретно кај тебе како е мене ми беше нешто од алергија а можно е и сум го иритирала со шминката. Одмарај го малце од ставање на моливчиња итн. Само да немаш оток или црвенило..
     
    Последна измена: 14 април 2021
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    9.134
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со користење на RXB complex?
    Ме интересира дали навистина помага.
     
  9. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Јас пред три години извадив крајници бидејќи ми беа хронично отечени и ми правеа проблеми, но од кога ги извадив ми почнаа вистинските проблеми. Сите ми викаа извади ги, ке се спасиш, но ако ми верувате дека нема ден мене грлото да не ме боли. Многу често фаќам бактерии (стрептокока, стафилокока), цело време кашлам, суво ми е. Исто така имам проблем со алергии, па многу од докторите ми го поврзуваат проблемот дека ми е на алергиска база, но и покрај терапиите за алергии, мене проблемот со грлото не ми се решава. Ми треба совет, дали можеби некоја од вас има ваков проблем или пак препорака каде да одам на лекар повторно. Исто така сакам да прашам што мислите за др. Цекич, колку пари е преглед и што конкретно третира.
     
  10. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    Tie sto pijat redovno terapija za alergija sakam da mi kazat od koi se najdobri i najefikasni? jas imam so sinusite problem pred 10 godini gi operirav isto taka kronicen rinitis i alergija.Momentalno pikam sekoj den daselta ama nekako ne mi deluvst sega zasto prolet sekoj den non stop blokiran nos grlo me pece i kivam kaslam.Porano sum probal i letizen i lordes ama posledno samo Daselta.
    vie od koi dte najzadovni ?
     
  11. ivanaaa23

    ivanaaa23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем ми се чини нема што не пробав со години се мачам. Сега последниве два месеци само инхалации со морска сол и ставам сало на чело со рендан рен за синусите а за алергија користам летизен. Искрено веќе се откажав се научив да живеам со проблемов нема спас само можиш да ги намалиш симптомите
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ivanaaa23

    ivanaaa23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Извадени ми се крајниците од мала, од една страна решаваш еден проблем нов се јавува, пола година мене грло ме боли ке прекини 4 5 дена и пак почнува се испитано никакви бактерии и пак боли. Јас лично пијам многу чаеви и лимони со прополис.
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Згадено ми е веќе од чаеви искрено... Не е можно да нема решение за ова ..
     
  14. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Од моливчето за очи е. Често ми се случуваше кога ги користев. Избегнувај да ги исцртуваш внатре, ако го правиш тоа.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  15. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.121
    Допаѓања:
    14.350
    Пол:
    Женски
    Да, од моливчето ми е.
    ГОРЕ го ставам на капакот.
    И еве веќе не се шминкам повеќе дена и ми исчезна
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Hshs

    Hshs Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки. Сакам да побарам помош тука бидејќи веќе не знам кај да се обратам можеби некоја од вас се среќавала со ваков или сличен проблем. Веќе подолго време имам проблем со кочење на нозете отежнато движење не се случува тоа нонстоп ама така од време на време и трае подолго време најчесто на сабајле ми се случува. Имам чувство дека ќе паднам не рамнотежа чувствувам. Бев на невролог и ништо посебно не ми кажа направив снимање на главата се беше добро, крвна слика се топ, скриен шеќер испитав супер, магнетна на кичма направив одлична испадна бев и на ортопед и таму се супер се што мислев дека треба направив. Ако имала некоја ваков проблем и се излечила ве молам пишете па може ќе го најдам чарето.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Кога се чепкам на тилот/теме (незнам кој би бил соодветниот збор се надевам ќе ме разбере некој) имам блага главоболка,во последно време имам приметено често ми се дешава кога ќе се чепнам таму.
    Што би можело да значи тоа?
     
  18. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Ме мавааат киселини по желудник и грло,испив 6литри вода џабе. Кога седам ништо не ми е, кога лежам ме печат. Вечерав кај 8, до тоа е?
    Што да праам?
     
  19. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Ако ја носиш косата врзана стегната од тоа може те боли.
     
    На Limpan му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Рефлукс. Пиј нешто од типот нолпаза и гастрогард и внимавај на исхраната.
     
    На edna_malecka и fana им се допаѓа ова.