1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи прашања за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 30 август 2012.

  1. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    ^^ Мене ми помогна еден германски шампон од Кам Маркет, 52 денари 500мл. Зелено пакување е нешто има како треви нацртано на него. Нема промашај ке го најдеш. Од La ligne фирмата е.
     
    На Sahlene и Adi888 им се допаѓа ова.
  2. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Инаку сноуу сум пробала да, ама сепак нема ефект, и стварно нешто ми треба шо ќе ми помогни :worried:
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^сега се сетив, мајката на дечко ми ми има кажувано за некој шампон од кам што го зела вели 3,па дури некогаш и 4тиот ден тек ја миела косата. Еее сега ете неа и одговара, инаку знам она маки мачеше нон стоп и се мрсеше. Ќе се чујам со неа и ќе ја прашам како се вика шампонот. Па ете,ако не ти преостане ништо друго,барем пробај,вели дека веќе по 2/3то миење имало ефект.
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Восокот се користи за стилизирање на косата и не се мие по нанесувањето.
    Освен за скротување на разлетаните бебешки влакна, јас го користам и по фенирање/пеглање, за косата да добие сјај и да не се разлетува и електризира толку лесно, бидејќи имам тенко влакно и склона ми е кон разлетувања и ужасии и при најмал ветер. :|
    Јас ставам ептен малце, поминувам низ цела коса и одлично е засега. Го имам црвеното кутивче, Тафт чинам дека е.
    Не претерувајте со восокот, мала количина е ептен доволна, зашто во спротивно се добива тој ефект на мрсна коса кој изгледа многу лошо. :doh:
     
    На dreamland, danniela5 и starbucks им се допаѓа ова.
  5. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Ако може некој предлог за шампон против опаѓање на косата или било што нешто што ќе ми го спречи опаѓањето бидејќи имам ненормален проблем во врска со тоа косата ми беше премногу густа но почна да ми опаѓа и сега за разлика од претходно имам по ретка коса :(
     
  6. milagrirl

    milagrirl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0

    колку пари го зема пантенолот? Да не знаеш и колку се движат АД капките и капките од коприва
    фалаа :)
     
  7. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Најпрво си купив пантенол ампули за коса од Докторс 50тина денари. Во портокалево пакување, беа 3 ампули во епруветки по 5мл мислам :^) Бидејќи беа малку милилитри за две недели ми се потрошија. Пантенолот за коса го купив од Зегин, 100мл за 85 денари. Колку само повеќе се исплаќа растворот пантенол, отколку ампулите за коса. Памет за друг пат, прво во аптека да си прашвам :D
    А, за капките незнам :worried:
     
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Девојки, како доаѓа есен мене косата ми станува се посува, па ако може да ми препорачате некој добар шампон за сува коса, не ми е важна цената само нека биде квалитетен. Сум пробала повеќе ама косава брзо ми се заситува од нив.
    Инаку косата ми е фарбана и не ми е скоро ич оштетена. Само првутот понекогаш ми прави проблеми.
     
  9. Pocahontas.93

    Pocahontas.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    600
    Овој период косата е склона кон опаѓање. Имам приметено секоја година овој период косата ненормално многу ми паѓа. Порано многу ми беше страв да не си останам без коса :D и купував шампони ова она, ама оваа година ја оставив така. Косата паѓа и доколку често ти е врзана во репче, бидејќи додека ти е врзана неможе постепено да паѓа во текот на денот, туку се паѓа наеднаш и ни стои многу.

    Иначе мене многу ми помогна Нирел шампонот. 200 мл ти е околу 100 денари. Имам сретнато и пакување од 100 мл ама ништо не правиш со него, ти треба повеќе. Го има по аптеките и поголемите супермаркети.


    Моја препорака да го пробаш nivea diamond gloss. Јас немав мака со суви врвови со него. Само косата брзо ми се презасити од него. Пробај и шампони за сува коса, незнам да ти кажам кои се добри, лоши, не сум купила таков досега.
     
  10. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    пробај го црниот глисс шампон со дејство 3X KERATIN за многу сува и оштетена мене тој ми помага
     
  11. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Дали смеам да ставам малку пантенол во маската за коса? Или па многу пантенол ќе му дојди на косата ? :D
     
  12. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Ако прашуваш за купечка маска тие веќе имаат доволно пантенол колку и е потребно на косата, а ако прашуваш за домашна маска можеш да ставиш, не е проблем, не е штетно. Купечките производи од шампони,регенератори и маски веќе содржат пантенол и да додадеш ем ќе биде претерано ем викаат се упропастува содржината на производот и нема ефект.
     
    На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Немој директо да ставаш парфем на косата тоа ја оштетува,ама стави на чешелот со кој се чешлаш и малку истреси го чешелот и помини по косата...Мене зошто ми беше јак парфемот и после миење ми држеше :* ;)
     
  14. eminil

    eminil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    130
    ај да ве прашам нешто :)
    шо мислите вие Schauma или Garnier ? Кој е подобар ? :^) :)
     

    Прикачени фајлови:

  15. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.497
    Допаѓања:
    1.579
    Па зависи каква коса имаш. Можеби мене ми е супер едниот шампон, а кај тебе да не е добар. Пробај си со Гарниер, јас имав еднаш Шаума земено и не ми одговараше, ми се направи многу мрсна косата и првут (што не значи дека и кај тебе ќе биде така, бидејќи како што кажав различни коси имаме, па и кожата горе итн.). Ќе видиш со неколку миења дали ти одговара едниот, па ако не земи си го другиот. Или пак почекај некоја друга феминка да ти даде подобар совет од мојот :wasntme:
     
  16. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Овие шампоните отприлика колку пари се?
    И дали има од ванила ваков шампон? Знам имав како мала, преубо ми мирисаше и сакав да го јадам :D
     

    Прикачени фајлови:

  17. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Само Гарниер користам шампони, сега го користам од авокадо и никаков е :x ко метла ми ја прави косава |( не можам ни нормално да ја исчешлам, иако од овој шампон повеќе ми се витка косата, ама сега друг ќе купам од Гарниер, бидејки сите ми се супер, освен овој од авокадо.Убаво мириса, слатко, но не ми се допаѓа, а и не дава сјај на косата и кога ќе ја измијам, иако добро ја исплакнувам, како мрсно да останува од шампонот.Додека од другите шампони сум задоволна.
    За другиот шампон, не можам да ти кажам, бидејки го немам користено :)
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Гарние ,според мое искуство.
     
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.054
    Допаѓања:
    20.755
    Пол:
    Женски
    Дали знаевте дека циметот може да ви помогне во вашата намера да ја осветлите косата?

    Еве на кој начин може тоа да го постигнете:

    Измешајте пола шолјичка мед, чолјичка вода, 2 мали лажички маслиново масло, и 3 лажици цимет.

    Кога убаво ќе ги измешате состојките, поубаво е да ставите повеќе цимет за поголем ефект, ставете ја маската на целата должина од косата. Оставете ја да делува четири часа. Од оваа маска косата може да ви осветли за две нијанси. (извор boza.mk)

    Сакам да го пробам ова дали има некој пробано? :wasntme: Моментално ми е темно црвена косата, сакам да ја осветлам малку па да си ставам каефеава боја ми се смачи од црвенава :doh:
     
  20. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    А за што служи пантенол?