1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи прашања за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 30 август 2012.

  1. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    ^^ Со вакви витлери се постигнува брановиден изглед,благи локни,крупни...се зависи од косата.
    А за долга коса зависи каков ефект сакаш да постигнеш такви витлери ти требаат,мене лично поубаво ми е ако се витка со покрупни.
     
  2. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    4.030
    Пол:
    Женски
    јас бев задоволна од Шаума го користе цела една година и косата ми беше одлична. На третиот ден вечерта ја миев. Ми беше со волумен. Но по една година фатив првут и уште кој шампон не го сменив и сег акосата ми е катастрофа. А од Гарниер воопшто не сум задоволна. Уште повеќе првут добив. Според мене подобро е да земиш Шаума. Но сепак ти си знаеш. ;)
     
  3. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Мене од гарниер косата многу брзо ми се мрсеше, а шаумата ја имам користено и убава ми беше косата и немав проблем со првут.
     
  4. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Косичево мое ќе ме излуди.Се фарбам прилично долго, е сега паѓа,,кога повеќе кога помалку,мене ме нервира тоа што влакното се кине.И на врвовите ми е доста тенка во однос на онаа на темето.Имате некој совет за цврстина на влакното???
     
  5. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.834
    Пол:
    Женски
    Има некоја феминка што е на пмф, биологија? ( биохемија и физиологија/молекуларна биологија) ? Нека ме контактира по лп, сакам да прашам нешто.
     
  6. yeah

    yeah Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    64
    dali e toa genetski?
     
  7. iHeartVintage

    iHeartVintage Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2012
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    149
    ^ Зависи од многу работи, каква фарба користиш, дали jа пеглаш косата, па дури и како ти jа скратуваат косата на фризер. Мене еден период многу ми пукаа врвовите и откако сменив и шампон и маски и чуда испадна дека фризерката ме стриже со нешто слично на жилет, не знам поинаку како да го наречам, така функционира, и оттука почнувал проблемот. :devil:

    Имам слушано позитивни искуства за шампонот Arginine resist x3 можеш да го пробаш...Или смени ja фарбата со оние без амониjак, одмори jа косата малку и види што ти помага.
     
  8. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Не се пеглам,ама мора да се фарбам.И тоа секој месец.Гледам да биде само коренот.Користам Гарниер,друга фарба,особено тие на природна основа не можам да си дозволам,премногу е за мојов џеб.
    Ова што има маски во продавниците речиси се е пробано,од ништо не сум видела некој wow ефект.
     
  9. iHeartVintage

    iHeartVintage Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2012
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    149
    Не знам колку чини Гарниер обичната, но гарниер и палете без амониjак се околу 165 денари (jа користам палете).
    Инаку наjдобри ефекти за решение на проблеми со косата е исхраната, внесуваj б-витамини, риба, овошje, зеленчук. Можеби звучи како универзален совет, ама проблемот е во нас, за било коj проблем прво одиме в аптека или во парфимериjа, а дури откако ништо нема да помогне е тогаш алтернатива е исхраната.

    Проблем како твоjот сум немала, ама прво што правам кога почнува да ми пага косата во есен е ампули бевиплекс во шампонот, пиjaм б-комплекс или пивски квасец и интензивно jадам овес, житарки и овошje. It works for me.
     
  10. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Дали некој има користено прелив за коса, ако има нека кажи како испаѓа косата, и од каде се купува и колку пари :) Бидеќи сакам да ставам плав прелив ама не сум баш сигурна да не испаднам ко марсовец :lol:
     
  11. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Кога влакното се кини, обично е знак на оштетување на косата. Ти ја фарбаш, друг ја пегла, без разлика какво оштетување е, да знаеш дека скоро на сите девојки што ги познавам (а, секоја ја штети на некој начин) им се кини косата, само вака никогаш не се пожалиле или не рекле.

    Овој проблем се решава многу тешко, зошто кога косата ќе `затера` така, многу тешко е да ја средиш.
    Мене со години ми беше таква (поради пеглањето).
    Единствено решение ми беше да ја скратам цели 20 цм. (ми беше долга) за да ја обновам целата коса (по совет на фризерката). Потоа не ја пеглав, а користев поскапи шампони и маски. (никогаш не ја фарбам).
    И кога почна да расти косата, пак растеше исто, долу потенко влакно, горе подебело, си мислиш на степени сум шишана, а не сум. И се кинеше.

    Потоа, друго стручно лице ми рече дека на база на стрес косата знае да се кини и да слабее влакното. И дека е можно да е и од тоа.

    Моја препорака е: да престаниш да ја фарбаш (освен ако сметаш дека мораш), што помалку пегла и фен (иако рече не се пеглаш), редовно потскратување по малку, и ставај маски, многу помага маслиновото масло за зајакнување.
    И чешлај ја со чешел кој нема да ја плетка или кини.

    Се надевам дека помогнав колку толку. :)
     
    На Sarchy..Lolly и lunicka им се допаѓа ова.
  12. curlygirl

    curlygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Како дифузерот влијае на кадравата коса?
     
  13. MissMary

    MissMary Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    19
    Понабрзо треба да ја потскратуваш косата да ти стане поцврста и да на ти се плетка :worried: ама и јас го имам истиот проблем :(
     
  14. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
  15. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Го немам пробано ова и мислам дека доколку би го пробала не би успеало.
    Прво, од причина што имам долга коса, потоа ова одзема многу време и сметам дека вака од толку „собирање“ и „пуштање“ на косата, наредното утро наместо „екстра“ права ќе си имаш „екстра“ мрсна коса. :)
     
  16. Sarchy..Lolly

    Sarchy..Lolly Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Може некој да ми каже што да правам со косата постојано ми е разлетана не помага пена а и несакам да ја пеглам повеќе...(инаку имам полуправа коса со извиени врвови)..
    ......Секое мислење би ми помогнало... :)
     
  17. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
    Иначе ми препорачаа да го користам шампонот на Афродита со екстракт од лук. Ми кажаа дека нема мирис на лук, туку дека бил ефтин и дека ја зацврстувал косата. Е сега колку е точно немам појма. Некој искуство?
    А да и сакам да ги пробам на алфапарм маските третманските, што ги има во Космо околу 400-500 ден се, ама потребно е помала количина и трае доста долго. :)))
     
  18. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    За разлетана коса, односно наелектризирана (што е најчеста појава зимно време), решение е -
    крема со алое вера! :nod:

    И јас не верував додека не пробав, ама делува, проверено и од прва рака ви кажувам. Значи, било каква крема (сеедно дали за лице, за раце, па дури и млеко за тело) што содржи алое вера ќе заврши работа. Ќе протриете многу мала количина на прстите и нежно ќе поминете по должината на косата :)

    Звучи малку чудно, знам, ама делува :)
     
  19. CocoLady

    CocoLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    159
    Да јас го имам и стварно успева на мојава коса :) А на твојата ако е подолга незнам што да ти кажам :?:
     
  20. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Не, кратка коса имам. Можеби покрака и од на девојчево. А колку време ти стои т.е. додека го чекаш?