1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи прашања за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 30 август 2012.

  1. CocoLady

    CocoLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    159
    Па кога ќе ја измијам (тоа навечер го правам ) и директно во кревет :!: Утре кога ќе станеш извади ги ишчешлај ја косата и толку ;)
     
    На Sw3et.Ang3l му/ѝ се допаѓа ова.
  2. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    девојки ајде кажете ми некој производ за скротување ајде да речеме за бушава коса ? овој период ми се двои влакното и ме нервира има ли некој производ што ќе убаво ќе ми ја обликува косата било каков производ спреј некој лак ,восок кој користел искусни?
     
  3. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Можеби ти е време да си ја скратиш косата. Барем оштетените врвови. Јас порано имав такви коса, но јас не ја пеглам и не ја горам и и ставав јајце на косата, тоа го имам на долго пишувано во друг пост. Инаку за некој шампон, гел или нешто слично неможам да те посоветувам, затоа што немам испробано на моја коса. :)
     
  4. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Имам права коса, премногу ми се плетка, посебно оној дел од внатрешната страна што го допира вратот описов :tmi: . Користам Глис (моментално виолетовиот) и воопшто не ми помага, иако не е за ваква намена знам дека на некои им помага за расчешлување.
    Што да земам за полесно расчешлување и отплеткување на косава?
     
  5. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Косата пред неколку месеци ми беше супер. Ама во последните денови, особено кога ми е мрсна косата, како грутки кожа ми излеваат. Незнам дали е до шампонот. Одсекогаш тој шампон го земам.
    Од што може да е? :wasntme:
     
  6. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    можно е да е од шампонот , барем мене така ми се случи и да ти кажам долго време жалам поради тоа ми се појави првут кој што и да користам едноставно сега не сака да го снема од мојата глава.некогаш повеќе некогаш помалку но сепак го имам :( Смени си го шампонот
     
  7. Greeen

    Greeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    568
    Можеш да купиш ваков спреј.Јас го користев и супер е.цената е околу 200ден.
    Овој спреј се става на мокра коса за расчешлување, и не се мие после тоа.Можеш да ставиш колку сакаш,се додека не ја расчешлаш косата убаво.
     

    Прикачени фајлови:

    На LaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Markusa2

    Markusa2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    380
    Кога се витка косата со витлери се става ли лак додека го мотате витлерот или откако ја отпуштите?
     
  9. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    ^ Откако ќе се отпушти. Ако се стави претходно, локните нема да имаат природна форма туку ќе бидат искршен. Башка што доколку премног се навиткани нема да можеш никако да ги подисправиш.
    Ова ако ги држиш преку ноќ (подолго време). :)
     
  10. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
     
  11. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    За скротување, Gliss не е лоша опција. За разделените врвови, обиди се со силикони или кристали за коса. И јас го имам истиот проблем. Затоа, откако малку ќе ми се исуши косата, на средина нанесувам од Gliss спрејот, а потоа на врвовите од лосионот со течни кристали (барем така му е името :) ) или силиконски капки.
    Но што ќе користиш зависи од тоа каков вид на коса имаш. :)
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sonce10

    sonce10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    116
    И јас го имав истиот проблем, имам права коса, тенко влакно и многу ми се заплеткуваше кај вратот, а регенератори баш и не ми помагаа. И најдов некакво чаре, откако ке ја измијам косата ставам маска од Loreal (жолто пакување), ја држам 2-3 минути ама си ставам така пообилно и после косата многу лесно ми се расчешлува. А да, и најбитно - никогаш не ја чешлам косата мокра.
     
    На LaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Од што повеќе се гори косата, пегла или фигаро ? :D Пошто мислам дека фигарото помалку ја гори, не се задржува многу на косата
     
  14. Ann.94

    Ann.94 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    1.822
    Sw3et.Ang3l па се зависи од тоа на колку степени ти работат фигарото и пеглата :) Ваљда си пишува на нив до колку степени максимум се загреваат. На пример пеглата моја може да се подесува од 140-210 степени. Колку повеќе степени толку повеќе гори нормално.
     
    На Sw3et.Ang3l му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    срцка земи си регенератор на лореал црвен околу 165 денари е 200 мл ем прекрасно мириса ем супер ја смирува омекнува и регенерира косата ако не ти одговара јас ке ти ги вратам парите верувај :D :D :D ај апа чекам коментар
     
    На LaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    да ама друго ми беше прашањето, значи во однос на оштетувањето на косата. Со пеглата мислам дека подетално ја минеш цела коса и повеќе ја оштетува а фигарото помалку се задржува на косата, дали 5-10 секунди. Ме сфаќаш?
     
  17. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    Jас сум фризерка и мозам да ти казам дека пеглите за коса највеке ја горат и ја остетуваат косата полосо нема
     
    На Sw3et.Ang3l му/ѝ се допаѓа ова.
  18. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    еве нешто што може ќе ве интересира Често слушаме дека косата брзо расте ако често се скратува, дека мајонезот може да послужи како балзам и да не ги чупаме белите влакна бидејќи побрзо ќе се прошират. Дали тоа е навистина така ?

    Сок од лимон ја осветлува косата

    Кога ова би било точно многу жени би заштедиле пари. Меѓутоа ако го послушате овој совет нема да добиете ништо освен сува и испукана коса.

    Мајонезот е одличен балзам за косата

    Ако ставите мајонез на косата едно е сигурно дека ќе привлечете еден куп мушички и сите околу вас ќе ги избркате со тој мирис. Освен тоа, после овој “третман” вашата коса долг период ќе изгледа масно.

    После шишање косата брзо расте

    Сигурно барем еднаш сте слушнале дека после шишање косата брзо расте и е здрава. Ова е уште една во низата на бабини приказни. Косата во просек расте околу сантиметар месечно без разлика дали ќе ја скратите или не. За да ви биде здрава косата, добро хранете се. Јадете многу риба, немасно месо, јајца, но и смалете ја употребата на фен и преса.

    Пливање во базен ја бои косата во зелено

    Ова е точно само ако сте плавуша. За да го избегнете овој проблем кој настанува поради хлорот, ставете маска за коса пред бањање. Маската ќе ги затвори пукнатините во косата и ќе ги спречи хемикалиите да влезат во косата.

    Доколку ги исчупате белите влакна на тоа место ќе се појават три

    Ова нормално не е точно. Меѓутоа не е добро да ги вадите влакната бидејќи можете да го оштетите коренот на влакната така што нема да израсне повторно.

    Ладната вода не е добра за косата

    Ни ова не е точно. Во фризерски салон последното плакнење на косата е со ладна вода, не за да ве пробудат доколку сте заспале за време на миењето, туку затоа што ладната вода ги затвора порите на косата, па косата изгледа посјајна и поздрава.
     
    На Sw3et.Ang3l му/ѝ се допаѓа ова.
  19. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    351
    Едно е колор шампон а друго е прелив.
    Прелив е во мало пластично шишенце и има во кесичка. Има во секоја парфимерија и е од 60 до 100 денари. Повеќе не е. Обично трае до 4, 5 миење на косата. Ако имаш плава коса плав прелив има да ти ја оживее бојата. А ако имаш кафејава или црна коса воопшто не пробувај.
     
  20. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    а што врши функција преливот? вид фарба е? и штети на косата ?како се користи? :lol: извини за прашањава