Општи прашања за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 30 август 2012.

 1. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.442
  Допаѓања:
  29.485
  Пол:
  Женски
  Го користам долго време спрејов и задоволна сум. Го има во салонот за фризерска опрема Вип козметикс во Кисела Вода. Цената е 350д.- 400д.

  [​IMG]
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Milobebence

  Milobebence Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  1.103
  Допаѓања:
  44.222
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки имам доста тенко влакно и мрсна коса сакам да пробам со спреј за волумен па ме интересира дали некоја котистела ваков спреј па да сподели искуство и ако може да ми препорачате спреј за волумен.
   
 3. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.310
  Допаѓања:
  3.512
  Пол:
  Женски
  Многу е добар сувиот шампон на Батист за волумен. Јас го користев за волумен и кога не ми беше мрсна.
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 4. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  646
  Допаѓања:
  7.321
  Порано користев секакви шампони, идев по продавници, што ќе ми се допаднеше по мирис си земав си купував, си користев. Проклет да е тој ден кога го мириснав и купив head and shoulders. После него, ако миев коса со друг шампон, олкави парчиња од главата ми искачаа.... Тоа не беше првут него буквално се распаѓав. И, со години од тогаш после неколку неуспешни обиди да сменам друг шампон останав да се мијам само со него. И сега последно гледам пак првут. И прашањето ми е знаејќи дека ако сменам друго нешто ќе се влоши ситуацијата, како да се спасам од првутот без да сменам шампон?
   
 5. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.282
  Допаѓања:
  18.049
  Пол:
  Женски
  Презаситена ти е косата од шампонот и не делува веќе.
  Истото ми се случуваше од Head & shoulders за мрсна коса.
  Земи друг некој за првут да ти одмори малце.
  Друго решение не знам, види на дерматолог ако не.
   
  На Milobebence и irrelevant им се допаѓа ова.
 6. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.545
  Допаѓања:
  19.061
  Пол:
  Женски
  Мене кожата на главата ми се исфрлаше од овој шампон, претпоставувам е многу агресивен. Мораш да го замениш, и веќе никогаш не го користи повторно.
  Обиди се со Гарниер со 5 билки, зелениот. Но биди упорна, од неколку миења тешко дека ќе има резултати. Ќе му треба време на скалпот да се опорави.
  За да го намалиш и смириш првутот, јас би ти препорачала да ставаш било какво масло на кожата на главата(пример бадемово), да отстои 20-30минути, потоа измиј ја со шампонот. :)
   
  На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
 7. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.202
  Допаѓања:
  34.896
  Пол:
  Женски
  Ако ја миеш косата секој ден,престани.Миј ја 2 пати неделно.
  Секој шампон е агресивен ако премногу се употребува.
  Шампоните против првут не се погодни за секојдневно миење на косата.
  Не употребувај средства за стилизирање.
  Стави масло од чајно дрво на косата.
  Прогуглај,има идеи со алое вера,јаболков оцет и друго.
  Смени го шампонот.
   
 8. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  646
  Допаѓања:
  7.321
  Aко го сменам, не првут, парчиња ќе ми паѓаат од глава.
  3 пати неделно ја мијам.
  Мислев некој од искуство да ми каже што се спасил од првут а да не е шампон друг.
  Затоа не гуглав.
   
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.928
  Допаѓања:
  46.463
  Земи некој понеагресивен шампон и стави му масло од чајно дрво плус. Ќе видиш, мислам 7 капки на 100ml шампон. Јас земам од балеа оној 69 денари што е против првут и во него ставам масло од чајно дрво и ептен помага. (јас немам првут де, ама дечко ми имаше ептен и само вака не му се создава, а исто е со години на хед енд шолдерс).
   
  На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
 10. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.202
  Допаѓања:
  34.896
  Пол:
  Женски
  Косата се презаситува,мора да го смениш.И внимавај да е за твојот тип на коса.
  Пробај со природни решенија,па ако не бива,оди кај дерматолог.
  Првутот не се губи одма.
   
 11. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  646
  Допаѓања:
  7.321
  Сигурно дека нема да одам на дерматолог, а и со искуствата минати со други шампони сигурно и дека нема да го сменам. Може да му капнам масло од чајно дрво по совет од @DAngel и твој. Па се надевам ќе се среди.
   
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.928
  Допаѓања:
  46.463
  Мораш да го смениш.
  Хед енд шолдерс е катастрофа за косата. Стави масло од чајно дрво во некој помалку агресивен шампон и стисни заби малку, издржи додека да ти одмори темето.
   
  На candy.cane и irrelevant им се допаѓа ова.
 13. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.202
  Допаѓања:
  34.896
  Пол:
  Женски
  Има и Head&Shoulders шампон со состојка масло од чајно дрво во него,а има и еден за сензитивен скалп со алое вера.Ако нејќеш да го смениш одма,пробај со некој од овие 2 ако не си ги пробала до сега.
  Ако тоа не помага,земи поблаг шампон и оди кај дерматолог.
   
  На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
 14. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  646
  Допаѓања:
  7.321
  Ви благодарам женски! Сега барем знам ако не друго, дека масло од чајно дрво помага за првут. Не сум знаела.
   
  На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  9.455
  Пол:
  Женски
  Смени го шампонот ама почни пред миење ако имаш време дали половина час или повеќе да ставаш кокосово масло ,мене само така ми се подобри проблемот со првутот моментално користам шампон од Афродита и немам повеќе проблем со првут откако го практикувам тоа до кокосовото масло ,плус шампонот од афродита не содржи силикони.
   
 16. Tina22m

  Tina22m Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Девојки, може да ми препорачате некој добар виолетов шампон и од каде да го купам? Освен на Балеа, не знам за друг
   
 17. Cici1991

  Cici1991 Активен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2019
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  10
  Stom ti e tenka kosava siskive mora da se feniraat da dibijat volumen kapki nemoj da koristis bidejki za tenka kosa nese preporacuvaar m.n kapki
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Pretty Woman

  Pretty Woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој каде можам да купам перика а да не е многу скапа.
   
  На Tina22m му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  6.345
  Пол:
  Женски
  Може совет,се работи за доста слаба коса,опадна после порајѓај и ја ишишав рамно над рамена,сега како ми е малце порасната смешно ми изледа горе ретка,а долу рамно дебело (незнам како да се изразам:D) па сакам да ја шишам и се мислам како да е долниот дел,значи за ептен ретка коса барам идеи за фриз:D
   
 20. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.532
  Допаѓања:
  865
  [​IMG]
  Искуство со спрејов?